Solbet Użytkowanie budynku Jestem w trakcie budowy domu z betonu komórkowego Solbet o grubości ściany 42 cm z zastosowaniem całej technologii oferowanej przez firmę Solbet (cienkie spoiny, nadproża, itp.). Jestem na etapie kończenia więźby dachowej i na zimę dach będzie wydeskowany i pokryty papą, ewentualnie jeżeli pogoda pozwoli, założona zostanie dachówka. Moje pytanie dotyczy wykończenia ścian od zewnątrz. W ścianach uzupełnione zostały klejem wszystkie szczelinki i braki w spoinach a ściany zostały delikatnie przytarkowane w celu usunięcia ewentualnego nadmiaru kleju na spoinach. Ściany z tego bloczka są bardzo równe i nadają się na tynk cienkowarstwowy. W jaki sposób wykonać prace w dalszej kolejności? Miałem zamiar ściany na zimę zabezpieczyć gruntem paroprzepuszczalnym innej firmy i tak pozostawić na zimę. Czy jest sens zabezpieczenia ścian na zimę samym gruntem? Jeżeli tak, to jakim i jakie warstwy nałożyć na te ściany w dalszej kolejności aby oddychały? Czy klej z siatką i na to tynk cienkowarstwowy(ew. jaki?), czy tynk tradycyjny? Jak zabezpieczyć ściany aby uniknąć odznaczania się na ścianach spoin i bloczków po deszczu widocznych czasami na innych domach. Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

Witam.
Jeśli wykonany jest dach i założone są rynny i rury spustowe, ro można pozostawić budynek na zimę. Zacinający deszcz lub śnieg nie będzie powodował permanentnego zawilgocenia ścian. Czyli można nie gruntować i pozostawić tak budynek na zimę.

Jeśli chodzi o wykończenie, to najlepszym i poprawnym rozwiązaniem będzie zastosować tyn mineralny, który jest tynkiem paroprzepuszczalnym.
Jeśli ma to być tyn cienkowarstwowy, to proponuję przed tynkowaniem nałożyć siatkę tynkarską z klejem. Dzięki temu zabezpieczy się tynk cienkowarstwowy przed pękaniem.

Siatka spoin, jeśli spoiny mają grubość do 3 mm nie powinna powstać.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy