Solbet FAQs Ocieplenie Czy ocieplenie murów przyspiesza ich wysychanie?

Czy ocieplenie murów przyspiesza ich wysychanie?

Zadane pytanie:

Kiedy ocieplać: Rozpocząłem budowę domu. Mury z Solbetu 500, gr 24 cm na pióro-wpust, cienka spoina pozioma. Wewnątrz tynk gipsowy, który utrzymuje jeszcze wilgoć w narożnikach pod sufitem (przy wieńcu). Wykonawca jest zdania by ocieplić mur w niedługim czasie, przyspieszyć ma to doschnięcie tynków. Czy to prawda? Czy zamykając w ten sposób wilgoć nie spowoduje się problemów z nią w przyszłości? Dla uzupełnienia informacji – wentylacja planowana jest mechaniczna z rekuperacją, obecnie jeszcze nie została uruchomiona.

Odpowiedź Solbet:

Budynek można już ocieplać jak jest już wykonany stan surowy zamknięty i warunki zewnętrzne są odpowiednie do wykonywania robót (temperatura powyżej +5 stopni). Ocieplenie co prawda nieznacznie zachamuje wysychanie budynku, ale budynek powinien wyschnąć przede wszystkim dzięki sprawnie działającej wentylacji, przewietrzaniu, cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku. W tym kontekście nie ma różnicy pomiędzy budynkiem ocieplonym a bez ocieplenia.

W Pana przypadku należałoby rozszczelnić budynek np. uchylając okna lub uruchomić wentylację. W tynku jest sporo wilgoci. Nie można jednak stwarzać przeciągów, ponieważ nie wpłynie to dobrze na tynk wewnętrzny, który może w takich okolicznościach popękać.

Jak to będzie funkcjonować, to można spokojnie ocieplać budynek. Ocieplenie budynku na pewno będzie wpływać na mniejsze zużycie energii podczas jego ogrzewania, co ma niejako pośredni wpływ na bardziej efektywne wysychanie budynku.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy