Stropy

Jak prawidłowo oprzeć strop żelbetowy na bloczkach Solbet Optimal 24 cm?

Zadane pytanie:

Oparcie stropu: W projekcie mam strop żelbetowy monolityczny, który ma być oparty na ścianie z bloczków SOLBET OPTIMAL szer. 24 cm (ściana docieplona wełną 15 cm). Proszę o podanie właściwego sposobu wykonania oparcia takiego stropu na ww. bloczkach.

Odpowiedź Solbet:

W załączeniu zamieszczam rysunki, które myślę, że wszystko dokładnie ilustrują.
Co prawda jest pokazany strop typu filigran, ale oparcia innego rodzaju stropów wykonuje się to analogicznie. Można strop oprzeć bezpośrednio na murach. Można zastosować np. szalunkowa kształtki wieńcowe, które umożliwiają wykonanie wieńca opuszczonego. Nie wykonuje się podmurowania ostatniej warstwy muru z cegieł.
W wysokości stropu w ścianach konstrukcyjnych należy wykonać wieniec żelbetowy. Prawdopodobnie w projekcie przewidywane jest też zbrojenie obwodowe stropu, które jest kotwione w wieńcu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy można zastosować strop Teriva przy wysuniętym piętrze budynku?

Zadane pytanie:

Strop wysunięty: Czy możliwe jest zastosowane stropu Teriva w przypadku, gdy piętro budynku wysunięte jest z jednej strony budynku o 75cm poza obrys parteru?

Odpowiedź Solbet:

Stropu Teriva nie można układać wysuwając go wspornikowo, czyli tak, jak Pan pisze (poza obrys budynku) poza podporę. Możńa dodatkowo wykonać wspornik żelbetowy zakotwiony w wylewanych żebrach stropu Teriva i nadbetonie. Być może w Pana przypadku trzeba będzie zastosować inne rozwiązanie np. strop żelbetowy wylewany na budowie. Wybrane rozwiązanie powinien obliczeniowo sprawdzić projektant konstrukcji.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Produkt Manager SOLBET

Czy połączenie Solbet 36 cm z 20 cm styropianem oraz stropem Smart jest efektywne?

Zadane pytanie:

Ściany i strop: Zdecydowałem się na państwa wyrób Solbet 36 cm pióro wpust + styropian 20cm- czy tak może być? mam też pytanie co do stropu, czy do Państwa systemu można stosować strop-smart?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Takie rozwiązanie jest dobrym rozwiązaniem.

Do ścian z bloczków z betonu komórkowego można zastosować dowolny rodzaj stropu. Strop smart można również zastosować. Należy przy tym pamiętać, by właściwie zrealizować podparcie tego stropu na ścianach. Strop jest stropem płytowym z gotowych elementów, więc proponujemy zastosowanie wieńca opuszczonego.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak dostosować strop Teriva do poszerzonego budynku?

Zadane pytanie:

Przeliczenie stropu: Mam w projekcie strop Teriva ale budynek został przez nas poszerzony. Zależy mi, aby dobrać elementy systemu Teriva do obecnego projektu.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Sugeruję zwrócić się do projektanta, który dobierze odpowiedni system stropu do sytuacji jaka zaistniała na budowie.

Może trzeba będzie zastosować mocniejszy strop i innego rodzaju belki ze względu na zwiększoną rozpiętość. Możliwe, że będzie też konieczne wykonanie dodatkowych żeber rozdzielczych.

To wszystko oceni projektant.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak prawidłowo oprzeć strop drewniany na ścianie z betonu komórkowego Solbet?

Zadane pytanie:

Oparcie stropu drewnianego: Witam, mam pytanie jak mam oprzeć belki drewniane (belki 17.57.5cm), czy w wieńcu monolitycznym, czy w wieńcu w kształtkach U (i czy taki wieniec wystarczy) czy na wieńcu, tylko wtedy jak oprę murłatę, Poddasze nieużytkowe. Ściana 24 Solbet P+W

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Pod oparcie stropu z belek drewnianych należy wykonać w ścianie tzw. wieniec opuszczony.
Najłatwiej wykonać go w kształtkach U, jak na poniższym rysunku.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można bezpiecznie umieścić belki Teriva na 24 cm ścianie nośnej Solbet 600?

Zadane pytanie:

Terriva na Solbet 24cm: czy jest błędem położenie belek teriva bezpośrednio na ścianie nośnej 24 Solbet 600, belki leżą około 15-20cm? Na ścianie przeplecione razem ze zbrojeniem wieńca.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Nie jest to błąd. Należy dać górne zbrojenie obwodowe, w stropie przy podporach.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można bezpośrednio na ścianach opierać belki stropu Teriva?

Zadane pytanie:

Strop teriva: mam ściany zew. 42cm a wew.24cm z Solbetu, jestem na etapie układania stropu. Moje pytanie: czy mogę bezpośrednio na ścianach opierać belki stropowe i układać na nich pustaki,czy belki tak ułożone to jest prawidłowa metoda?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Można to zrobić opierając belki stropu Teriva bezpośrednio na ścianach z elementów SOLBET.
Należy przy tym zazbroić strop obwodowo przy podporach (1zbrojenie górne zakotwione w wieńcu).

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można oprzeć belki stropowe na ścianie z cegły max?

Zadane pytanie:

Strop z belek: Mam stary drewniany dom, który jest obmurowany cegłą max (zwykły). Chciałbym zrobić nowy strop (poddasze użytkowe) za pomocą belek stropowych posi joist i oprzeć je na cegle max. Czy ściana nie popęka, czy potrzebne będą wzmocnienia np. podparcie?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

Można oprzeć belki bezpośrednio na murze. Można zrobić gniazda lub zastosować specjalne konsole. Długość oparcia powinna być równa wysokości belki. Belki są gęsto rozstawione, więc nie powinno się dziać nic złego w strefie przypodporowej.

Tomasz Rybarczyk

Czy mogę zastosować strop monolityczny 18 cm przy zmianie ścian na bloczki Solbet 36 cm?

Zadane pytanie:

Strop monolityczny na bloczkach Solbet: W projekcie mam ściany warstwowe z bloczków silka 24 cm i styropianu 12 cm oraz strop monolityczny. Czy zamieniając ścianę warstwową na jednowarstwową z bloczków solbet 36 cm mogę wykonać strop monolityczny 18 cm tak jak w projekcie, czy muszę coś zmienić i jakie wykonać ocieplenie wieńców?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Jak Pani opisała, to zmianie ulega jedynie materiał konstrukcyjny na ściany. Układ ścian nośnych nie ulega zmianie, więc można zastosować ten sam typ stropu, przy zachowaniu tych samych cech geometrycznych i układu konstrukcyjnego. Czyli grubość oraz zbrojenie stropu również się nie zmieni.

Ocieplenie wieńców wykonuje się w sposób następujący:
– wieniec obmurowuje się płytkami SOLBET 6cm
– następnie przykleja się styropian lub nienasiąkliwą wełnę mineralną (16cm)
– reszta wolnego miejsca pozostaje na wykonanie wieńca żelbetowego.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy strop z suporeksu wytrzyma adaptację strychu na mieszkanie?

Zadane pytanie:

Strop z suporeksu: Chcę adoptować strych na mieszkanie. Mieszkam w domu budowanym w latach siedemdziesiątych, w którym strop zbudowany jest suporeksu (gr.15cm) i szyn kolejowych rozmieszczonych w odstępach ok. 160 cm.Czy taki strop wytrzyma użytkowanie -jeśli nie to jak go wzmocnić? Odpowiedź:

Odpowiedź Solbet:

Witam, W tym przypadku należy wykonać analizę statyczną stropu. Może tego dokonać projektant. Na pewno nie obędzie się też bez wizyty na budowie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można zamienić strop żelbetowy na gęstożebrowy w gotowym projekcie domu?

Zadane pytanie:

Zmiany w projekcie: Buduję dom z gotowego projektu, w dokumentacji przewidziano strop płytowy żelbetowy (beton B-15 i stal A0). Czy można zamienić strop przewidziany w projekcie na gęstożebrowy np. Teriva (z wielu lakonicznych względów)? Czy wymaga to jakiś specjalnych przeliczeń, zmian konstrukcyjnych w projekcie itd.?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

Czasami zastosowanie stropu gęstożebrowego może być bardziej skomplikowane, niż stropu żelbetowego wylewanego na budowie.

Jeśli na poddaszu są np. obciążenia stropu słupkami i np. jest dużo ścian działowych i nie trafiają one w ściany nośne parteru, to strop gęstożebrowy powinien być wzmocniony żebrami. Jeśli żeber jest dużo, to po prostu lepiej zastosować strop żelbetowy na całej powierzchni.

Co prawda strop gęstożebrowy dobiera się na podstawie tabel i nie jest to trudne, to mimo wszystko sprawą przeprojektowania powinien zająć się uprawniony projektant, który oceni możliwości zastosowania stropu gęstożebrowego.

Pozdrawiam

Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy