Solbet Konstrukcja W projekcie mojego domu (budynek z piwnicą i poddaszem użytkowym) przewidziano ściany zewnętrzne z Porothermu 25 P+W + ocieplenie styropianem 14 cm, strop nad piwnicą typu Leier plus oraz nadproża prefabrykowane L19, a nad parterem strop z płyt żelbetowych 15 cm i nadproża monolityczne żelbetowe. Przewidziano również wieńce i słupy żelbetowe. Ja natomiast planuję wykonać ściany z bloczków Solbet Optimal 600 gr. 24 plus styropian 15 cm, a stropy w systemie Teriva lub Leier. Czy mogę zastosować takie stropy i wykonać wieńce oraz słupy w systemie Solbet tj. w kształtkach U? Jak Pan ocenia zaplanowane zmiany?

Witam.
Dokonał Pan dobrego doboru elementów murowych – dla szerokości 24cm klasa gęstości 600 jest odpowiednia.

Budując z betonu komórkowego można zastosować każdego rodzaju strop. Istotne jest właściwe rozwiązanie oparcia stropu. W przypadku stropów gęstożebrowych nie ma potrzeby wykonywania wieńca opuszczonego, co jest łatwiejsze niż wykonywanie wieńca opuszczonego. Poniżej załączam detale.

Jeśli chodzi natomiast o wykonanie wieńców, to na ścianie 24cm wykonuje się je w całym przekroju ściany. Przy zastosowaniu kształtek U przekrój wieńca może być za mały. To samo może być w przypadku wykonania słupów.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy