Solbet Artykuły Organizacja budowy Przerwy technologiczne i organizacyjne na budowie

Przerwy technologiczne i organizacyjne na budowie

Budowa domu nie może trwać nieprzerwanie. W czasie trwania inwestycji budowlanej konieczne są przerwy technologiczne. Trzeba się też liczyć z tym, że na budowie może wydarzyć się coś niespodziewanego, co zaburzy rytm prac.

Przerwy technologiczne to czas, jaki jest wymagany na osiągnięcie przez wykonywany na budowie element minimalnej, niezbędnej do wznowienia prac wytrzymałości. Długość przerw zależy od panujących warunków atmosferycznych oraz użytych materiałów i zastosowanej  technologii. Przerwy technologiczne są bardzo ważne i konieczne. Jeśli je pominiemy, może dojść do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych. Planując budowę domu, najważniejsze przerwy technologiczne można przewidzieć i budowę zaplanować z ich  uwzględnieniem.

Przerwy technologiczne – które są konieczne

  • Pierwsza przerwa technologiczna jest przeprowadzana już po wylaniu ławy fundamentowej. Na ławie fundamentowej nie można od razu murować ścian, z rozpoczęciem tych prac musimy poczekać 2-3 dni.
  • Więźbę dachową układamy po 14 dniach po zabetonowaniu wieńców.
  • Wymurowane ściany potrzebują czasu, aby wyschnąć – w  sprzyjających warunkach jest to minimum 2 miesiące, jednak ta  przerwa technologiczna uzależniona jest od pory roku. Jeśli zaraz po wymurowaniu na ścianach zostało ułożone ocieplenie i tynk zewnętrzny, to wstrzymajmy się z ułożeniem tynków wewnętrznych na kilka miesięcy. Pozwoli to na odprowadzenie wilgoci technologicznej na zewnątrz budynku. Najlepszym  rozwiązaniem jest najpierw wykonać tynk wewnętrzny, a dopiero potem wykończyć ściany od zewnątrz, czyli ułożyć ocieplenie i tynk zewnętrzny.
  • Zabetonowany strop także wymaga czasu i chociaż można po nim chodzić już po 2 dniach od wylania betonu, to rozszalować go można dopiero po 28 dniach. Po tym okresie można dopiero stawiać ścianki na stropie. Gdy ścianka murowana jest na podciągu – czas jest trochę krótszy – wynosi 14 dni.
  • W określonych odstępach czasu trzeba także wykonywać poszczególne prace wewnątrz budynku. Budowę ścianek działowych najbezpieczniej jest rozłożyć na 2-3 dni – nie budujmy całej ścianki działowej od razu, ponieważ są one wąskie – mogą się zwichrować lub przewrócić.
  • Na wylewki samopoziomujące możemy wejść już po 12-24 godzinach, ale na wyschnięcie trzeba czekać 3-4 tygodnie. Najbezpieczniej jest więc układać posadzki po upływie 6 tygodni.
  • Podkład betonowy podłogi (szlichta) wymaga przerwy technologicznej minimum 2-miesięcznej – wilgotność betonu nie może być wyższa niż 3%. Po tym czasie możemy dopiero układać podłogi drewniane.
  • Do montażu płyt gipsowo-kartonowych możemy przystąpić dopiero po wyschnięciu wylewek i tynków. Ich wcześniejsze ułożenie spowoduje, że płyty g-k będą wchłaniać wilgoć, pęcznieć, a następnie rozwarstwiać się przy wysychaniu. Z montażem płyt najczęściej trzeba poczekać 14-30 dni, aż wylewki odparują.
  • Z ułożeniem płytek ceramicznych musimy poczekać kilkanaście dni po tynkowaniu ścian. Na zagruntowanej ścianie betonowej płytki należy układać dopiero po 3 miesiącach od betonowania.

Przerwy technologiczne dla zdrowia mieszkańców

Chociaż zwykle nie możemy się doczekać przeprowadzki, nie powinniśmy wprowadzać się do „mokrego” domu – od otynkowania ścian wewnętrznych musi minąć minimum 2 miesiące. Czas ten pozwoli na odparowanie wilgoci, a jest jej dużo – w 1 m3 betonu jest 150 l wody. Niecierpliwi zamiast tynkować ściany mogą wykończyć je suchymi tynkami, czyli płytami gipsowo-kartonowymi.

Przerwy organizacyjne

Budowa domu to złożony proces, który wymaga dokładnego rozplanowania wszystkich prac, a także środków finansowych. Najlepiej wykonać harmonogram budowy, który pozwoli nam ustalić terminy poszczególnych etapów budowy i zatrudnić w odpowiednim czasie specjalistów. Pod uwagę musimy wziąć panującą pogodę, ponieważ nie wszystkie prace mogą być wykonywane w temperaturze poniżej 0oC, a nawet poniżej +5oC. Aby uniknąć przerw w budowie musimy także mieć zapewnioną płynność finansową – nie zabraknie nam wtedy pieniędzy na wypłaty dla  pracowników czy zakup materiałów budowlanych.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy