Beton komórkowy

Czy beton komórkowy Solbet 350 jest odpowiedni dla ścian nośnych w domu jednorodzinnym?

Zadane pytanie:

Czy odmiana 350 Solbetu może być zastosowana na ściany nośne budynku jednorodzinnego, obciążenie stropem żelbetowym oraz dachem z dachówki cementowej?

Odpowiedź Solbet:

Do murów jednowarstwowych bez ocieplenia stosuje się najniższą klasę gęstości, czyli 350. Są to bloczki SOLBET Ideal o szerokości 42 cm. Tego rodzaju ściany bez ocielenia spełnia wymagania izolacyjności cieplnej, które są zawarte w rozporządzeniu. Mury jednowarstwowe są dosyć grubę, więc mają niewielką smukłość, co jest korzystne ze względów konstrukcyjnych. Mury o takiej grubości przy stosunkowo niewielkiej wytrzymałości na ściskanie bloczków spełnią swoje zadanie w kontekście konstrukcyjnym i zapewnią im właściwa izolacyjność cieplną. Przeniosą obciążenia z dachu  obciążonego nawet dachówką cementową oraz obciążenia z dowolnego stropu żelbetowego. Tego typu rozwiązanie jest powszechnie stosowane.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy beton komórkowy traci właściwości cieplne z biegiem lat?

Zadane pytanie:

Słyszałem opinie iż beton komórkowy po latach traci swoje właściwości. Nie ma swoich parametrów i ciężko utrzymać ciepło.

Odpowiedź Solbet:

Ta opinia nie jest prawdziwa. Nia ma żadnych oznak starzeniowych powodujących pogorszenie właściwości betonu komórkowego w czasie.

Zwaracamy uwagę natomiast na świeżo wybudowane budynki. Po zakończeniu budowy budynku, w ciągu około 3 lat budynek wysycha i jego wilgotność się stabilizuje. Dzięki temu de facto parametry cieplne struktur budynku są lepsze po tych trzech latach niż bezpośrednio po jego wybudowaniu. Dotyczy to właśnie ścian.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak osiągnąć niski współczynnik U z betonem komórkowym Solbet?

Zadane pytanie:

Lepszy współczynnik U: Proszę o wskazanie ze wzg na współczynnik U lepszego rozwiązania (chciałbym zejść poniżej U – 0,20: – Solbet optimal -kl gęst. 600, 24 cm + jaka grubość styropianu i czy nie za gruba warstwa? – może lepiej – kl. gęst. 500, 24 cm + 15 cm? – a co pan myśli o – kl. gest. 500-600, 30 cm + jaki styropian? Czy klasa gęstości 500 vs 600 to we współczynniku U istotna różnica? Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedź Solbet:

Odpowiedzią na zadane pytania są zamieszczone poniżej wykresy.
Widać, że różnica pomiędzy klasą gęstości 500 i 600 jest niewielka.
Ze względu na większą wytrzymałość na ściskanie sugeruję zastosować bloczki klasy gęstości 600.

Do obliczeń przyjąłem styropian o obliczeniowym współczynniku lambda 0,04W/mK.
Oferta styropianów jest bardzo bogata, więc jest w czym wybierać.

Wiele zależy od zasobności portfela inwestora, który sam wie, jaką kwotę może przeznaczyć na poszczególne prace (w tym ocieplenie).

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy wilgoć i przymrozek mogą uszkodzić strukturę betonu komórkowego?

Zadane pytanie:

Wilgotny beton komórkowy: Czy mogło się coś stać z bloczkiem, który jest wilgotny, ze względu na spływającą wodę po polewaniu zalanego stropu wodą. Jak na moje oko, wilgotność na zasadzie ciemniejszego koloru bloczka, w dotyku niemokry. Nad ranem pojawił się mały szron na samochodach, co oznaczało lekki przymrozek w nocy z 30-09-2012 na 01-10-2012. Czy mogło to spowodować uszkodzenie struktury bloczków wilgotnych z opisu? Jaka ewentualnie temperatura i wilgotność mogłaby mieć destrukcyjny wpływ.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Zamarzająca w bloczku o dużej porowatości woda ma miejsce na zwiększenie swojej objętości na wskutek zamarznięcia. Jednak takie możliwości są ograniczone liczbą cykli zamrażania i rozmrażania oraz stopniem zawilgocenia ścian.

Tymczasem proszę obserwować strukturę materiału i w miarę możliwości unikać przyczyn permanentnego zawilgocenia bloczków.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak wybrać materiały do docieplenia ściany z gazobetonu, aby uniknąć punktu rosy?

Zadane pytanie:

Punkt rosy i opór cieplny ściany: Chcę docieplić dom zbudowany ok. 30 lat temu. Zgodnie z zapewnieniami poprzedniego właściciela ściana wykonana jest z gazobetonu na zewnątrz grubości 24cm w środku pustka powietrzna 3-4 cm i od wewnątrz gazobeton 12cm. Nie wiem jaka była klasa gęstości. Pustaki murowane były na zaprawie cementowo-wapiennej. Brak tynku zewnętrznego. Proszę o podanie tego współczynnika dla tych pustaków i jeśli to możliwe wyliczenie współczynnika dla ściany jaką przedstawiłem oraz jakim styropianem ją docieplić. Myślę o styropianie grafitowym Termoorganiki, Swisspoora lub Knaufa (który Pana zdaniem jest lepszy?) o współczynniku 0,31 i grubości 10 cm lub 12 cm. Czy gdzieś w środku ściany nie będzie wkraplała się para wodna? Czy to jest dobry pomysł?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Przypuszczam, że zastosowano bloczki o klasie gęstości 600kg/m3. Trzeb by było przyjąć współczynnik lambda na poziomie 0,25 W/mK.

Gdyby ocieplono tę konstrukcję styropianem o grubości 10cm, to uzyska Pan współczynnik U=0,22W/m2K.

W zasadzie w tej chwili to jest jedyna możliwość wykonania termoizolacji. Można by było wypełnić pustkę powietrzną ale jest to niewielka grubość, więc sugeruję wykonanie termoizolacji na zewnątrz.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można murować betonem komórkowym Solbet podczas deszczu?

Zadane pytanie:

Murowanie w czasie deszczu: Proszę o informację, czy na klej cienkowarstwowy Solbet można murować ściany z Solbetu 24cm w czasie deszczu i po intensywnym deszczu? Czy deszcz ma wpływ na parametry wymurowanej w takich warunkach ściany?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Nic nie stoi na przeszkodzie, by, jak delikatnie siąpi murować. Natomiast jeśli mocno leje, to po pierwsze szlifowanie kolejnych warstw staje się kłopotliwe, po drugie padający deszcz wymywa zaprawę a po trzecie to murowanie jest nieprzyjemne. W zasadzie, jak mocno pada, to murowanie w jakiejkolwiek innej technologii i z innych elementów (ceramicznych, silikatowych) też z tego względu nie wchodzi z punktu praktycznego w rachubę.

Jeśli to możliwe można użyć tymczasowych plandek na stelażu, by przynajmniej podczas murowania nie padało mocno na murowany fragment ściany.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak odróżnić bloczki Solbet różnych klas gęstości?

Zadane pytanie:

Oznaczenie klasy bloczków: Jak są oznaczane Bloczki SOLBET Optimal bądź palety, w celu odróżnienia różnych klas 400,500 i 600 itd… Zamówiłem dostawę na budowę i chcę mieć pewność że dotarły dokładnie w odmianie 400.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Do faktury otrzymać powinien Pan deklarację zgodności.
Oprócz tego pod folią, w którą opakowane są bloczki znajdują się kartki z opisem wyrobów.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jakie materiały Solbet użyć dla optymalnej izolacji termicznej ścian domu?

Zadane pytanie:

Jakie materiały SOLBET: Witam! Planuje budowę domu z poddaszem użytkowym (bez piwnicy). Ściany dwuwarstwowe. W odpowiedziach na tym forum poleca Pan bloczki 24 cm + ocieplenie. Jednak inni eksperci wypowiadają się, że grubość takiej ściany to minimum 30 – 36 cm + ocieplenie. Prawie zdecydowałem się na system SOLBET ale mam pytanie jakich materiałów użyć aby współczynnik przenikania ciepła wahał się pomiędzy 0,18 – 0,20 &955 dla całego domu. Chodzi mi o optymalne rozwiązanie z bloczków SOLBET. Jaka grubość, gęstość i czym lepiej ocieplić styropian? czy wełna mineralna? Jak przy takim współczynniku dla ścian powinienem ocieplić podłoże i dach? Pozdrawiam!

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Jeśli ściany są z ociepleniem a ściana jest wystarczająca pod względem konstrukcyjnym, to nie ma sensu stosowania ściany grubszej niż 24cm. By uzyskać współczynnik U=0,18 należy ocieplić ścianę (1z bloczków Optimal 24cm o klasie gęstości 600) 18cm warstwą styropianu. Dla porównania dodam, że np. ścianę 36 cm z bloczków Ideal (1klasy gęstości 400) należałoby ocieplić 9cm styropianu.

Co do zastosowania ocieplenia styropian kontra wełna, to jest wiele argumentów. Jak życie pokazuje największym argumentem jest cena, ponieważ znaczna większość ociepleń stanowi u nas styropian.

Co do konstrukcji dachu i podłoża, to zależy to od rozwiązań projektowych. Trudno mi cokolwiek proponować nie znając szczegółów. Podłoże z reguły ociepla się styropianem z płyt do zastosowania w posadzce, natomiast dach ociepla się zazwyczaj wełną mineralną. Ocieplenie to powinno spełniać wymogi Rozporządzenia Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Uważam, że to wszystko powinno być zawarte w projekcie. By ew. poprawić charakterystykę energetyczną budynku należałoby się skonsultować z kimś, kto by z Panem usiadł i wskazał miejsca, które można by było poprawić i jak to zrobić. Nie proponuję samodzielnego podejmowania decyzji o zmianach.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy mogę zmienić klasę bloczków betonu komórkowego w moim projekcie domu?

Zadane pytanie:

Zmiana klasy bloczków: Witam, Projekt mojego domu przewiduje wykonanie ścian kondygnacyjnych z betonu komórkowego kl. 500 i wytrz. 3 MPa, czy dopuszczalne jest Pańskim zdaniem zamienić materiał na bloczki kl. 400?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
To by trzeba było sprawdzić. Najlepiej uzgodnić to z projektantem, który najlepiej zna projekt i wie, jakie elementy muru są najbardziej wytężone.

Z reguły zamiana z klasy gęstości 600 lub 500 na klasę gęstości 400 następuje przy zmianie ściany z ociepleniem na ścianę jednowarstwową. Oznacza to, że przekrój ściany się zmienia na większy, co powoduje, że taka zamiana jest technicznie możliwa.

Nie wiem jakiego rodzaju przypadek jest u Pana. Niemniej jednak najlepiej skonsultować się autorem projektu lub porozmawiać z kierownikiem budowy, by omówić dany przypadek i ocenić możliwości.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jakie są konsekwencje zawilgocenia bloczków betonu komórkowego podczas zimy?

Zadane pytanie:

Przezimowanie bez dachu: Witam, moja budowa niestety nie została zadaszona na zimę, wszystkie mury zostały zbudowane z bloczków Solbet 24 cm, górna część w większości jest zabezpieczona wieńcem, reszta przykryta folią budowlaną. Przeglądając Pańskie odpowiedzi, kładzie Pan nacisk na to by nie doszło do zawilgocenia ścian. Tego nie wytrzyma żaden materiał. Niestety w moim przypadku na wylanym podbetonie w wielu miejscach stoi woda, którą w miarę możliwości wybieram, ale i tak zaobserwowałem, że pierwsza warstwa pustaków, jest całkowicie nasiąknięta wodą. Postanowiłem więc zapytać jakie są konsekwencje takiego stanu, proszę o szczerą odpowiedź, przyjmując najgorsze ewentualności. p.s. bardzo zależy mi na odpowiedzi, zdaję sobie sprawę, że jest Pan managerem w firmie ale nawet jeśli w jakiś sposób byłaby ona niewygodna, proszę o uprywatnienie korespondencji z góry dziękuję pozdrawiam!

Odpowiedź Solbet:

Przystępując do budowy najlepiej zaplanować ją w taki sposób, by było to wpisane w sezonowość, jakim podlega proces budowy. Nie zawsze jednak się uda to zrealizować zgodnie z powyższą zasadą. Co w takim razie należy robić, gdy przytrafi się sytuacja, jaką ma Pan ma u siebie?

Nie ma sposobu skutecznego zabezpieczenia budynku pozostawionego w stanie otwartym na zimę. Niemniej jednak nie wyklucza to faktu, że to, co pozostało na zimę będzie technicznie dobrym rozwiązaniem.

W Pana przypadku mamy sytuację, że budynek nie został zadaszony. Woda opadowa (deszcz, śnieg) spowodował zawilgocenie wcześniej wybudowanych elementów budynku (stropów, ścian, płyty posadzkowej).
Jeśli elementy budynku są mocno zawilgocone, to pod wpływem mrozu może nastąpić rozsadzenie struktury materiałów. Pytanie jest tylko, czy stopień zawilgocenia jest na tyle duży i czy struktura materiału pozwoli na to, by zamarzająca woda mogła spowodować zniszczenie danego materiału budowlanego. Dla materiałów budowlanych istotna jest liczba cykli zamrażania i rozmrażania. W ciągu jednej zimy może być ich teoretycznie kilkadziesiąt a w praktyce jest ich kilkanaście. Tych kilkanaście cykli nie powoduje zniszczenia materiału.

Beton komórkowy jest materiałem porowatym dzięki czemu szybko wysycha, jeśli warunki są dla tego procesu korzystne.

Samodzielnie testuję materiały i sprawdzam, jak zachowują się w różnych warunkach. Zauważyłem, że bloczki z betonu komórkowego, które pozostawiłem na powietrzu i są one narażone na warunki atmosferyczne pozostają bez zmian. Zachowują swoje parametry techniczne.

Proponuję po zimie samodzielnie sprawdzić, co się dzieje u Pana z tą pierwszą warstwą bloczków. Zobaczyć, w jaki są stanie powierzchnie zewnętrzne. Jeśli będzie miał Pan wątpliwości, to proponuję nawiercić otwornicą i zobaczyć jak wygląda ich rdzeń. Myślę, jednak, że zachowają one swoje parametry techniczne i trwałość.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak długo można przechowywać beton komórkowy Solbet na dworze?

Zadane pytanie:

Czas magazynowania: Właśnie doszedł do mnie transport Waszego betonu komórkowego na paletach i ofoliowany. Jak długo można przechowywać na dworze takie bloczki, będą nakryte one jeszcze dodatkowo plandeką. Czy przez np. 2 lata nie stracą swoich właściwości? Są to bloczki profilowane. Czy jest możliwość sprawdzenia kiedy zostały wyprodukowane?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Materiał można składować bezterminowo. Nie straci on swoich właściwości. Co do oznakowania, to za folią powinna być kartka z oznaczeniem produktu, gdzie są podane wszystkie dane dotyczące zakupionego materiału.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy tynk zewnętrzny jest konieczny dla ścian z betonu komórkowego?

Zadane pytanie:

Czy ścianę zewnętrzną wykonana z betonu komórkowego trzeba obowiązkowo zabezpieczyć tynkiem zewnętrznym, czy można użytkować budynek bez niego.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Ściany z betonu komórkowego docelowo należy wykończyć tynkiem, lub innym materiałem licowym.
Budynek bez tynku można pozostawić np. jedną, dwie zimy po zakończeniu budowy, pod warunkiem, że odprowadzi się prawidłowo wodę opadową z połaci dachowej.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy