Klasa gęstości

Które pustaki wybrać – o gęstości 500 czy 600?

Zadane pytanie:

Pustak gęstości 500 czy 600: Chce zakupić pustaki o wymiarach 24x24x59 do budowy domu parterowego z poddaszem strop lany monolityczny, jakie pustaki pan poleca jeśli chodzi o ich gęstość? 500 czy 600? Czym one się różnią? Ściany zewnętrzne będą z ociepleniem.

Odpowiedź Solbet:

Przy tego typu budynku na ściany konstrukcyjne oraz działowe można zastosować bloczki klasy gęstości 500 lub 600. Generalnie od wielu lat do budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a więc takich do dwóch kondygnacji częściej stosowane są bloczki klasy gęstości 500. Bloczki klasy gęstości 600 mają większą wytrzymałość na ściskanie w stosunku do bloczków klasy gęstości 500. Pomimo tego, że bloczki klasy gęstości 500 mają lepszy współczynnik lambda, wpływający na izolacyjność cieplną przegrody, to ich cecha nie powoduje znacznego polepszenia izolacyjności cieplnej ocieplonej ściany. Oznacza to, że ściana z bloczków 500 vs ściana z bloczków 600, to tak jakbyśmy dodatkowo ocieplili ścianę warstwą termoizolacji o grubości większej o 2cm (jest to oczywiście uproszczenie, bo dużo zależy od parametrów lambda wybranej izolacji).

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest się skonsultować z projektantem lub kierownikiem budowy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jakie bloczki Solbet wybrać do budowy ciepłego domu z możliwością dodatkowego ocieplenia?

Zadane pytanie:

Klasa gęstości: Chce żeby ściany trzymały ciepło dłużej nawet bez ocieplania w pierwszym roku mieszkania…. ale myślę że później będę dawał styropian 15cm i tynk wiec jaki ten Solbet wybrać żeby był cieplejszy dom

Odpowiedź Solbet:

To dosyć problematyczne, ponieważ nieocieplone ściany użytkowanego, które finalnie mają być ocieplone będą powodować dosyć duże straty ciepła. Zwłaszcza w miejscach, w których są elementy żelbetowe (wieńce, nadproża i trzpienie żelbetowe – jeśli będą). Również jest to problematyczne w kontekście formalnym, ponieważ budynek ma być zamieszkany a budowa nie będzie zakonczona.

Jeśli jednak miałbym coś podpowiedzieć w tym kontekście, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie bloczków o klasie gęstości 500. Najlepiej wykonać wówczas mury na cienką spoinę, czyli za pomocą zaprawy murarskiej do cienkich spoin SOLBET 0.1.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy beton komórkowy 42cm klasy gęstości 400 jest odpowiedni do budowy ścian konstrukcyjnych?

Zadane pytanie:

Klasa bloczków: Czy beton komórkowy 42cm w skali gęstości 400 jest dość wytrzymałym materiałem do budowy murów konstrukcyjnych budynków jednorodzinnych?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Tak, bloczki z betonu komórkowego o klasie gęstości 400 są materiałem konstrukcyjnym. Parametry techniczne i cechy tego materiału w zupełności wystarczą do wykonywania ścian nośnych budynków jednorodzinnych i nie tylko jednorodzinnych.
Klasa 400 stosowana jest do wykonywania ścian jednowarstwowych. Do tego stosuje się bloczki o 42 cm.

Gdyby miało tak być, że ten materiał się nie nadaje, to żaden z producentów nie podejmowałby ryzyka wprowadzania tego materiału do obrotu i stosowania.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy