Nadproża

Czy można zastosować systemowe nadproże o szerokości 18 cm nad oknem o szerokości 160 cm?

Zadane pytanie:

Nadproże systemowe: Proszę o informację czy przy planowanej szerokości muru 24 cm ( Solbet Optimal 24 P+W kl 600 ) mogę zastosować tylko jedno systemowe nadproże o szerokości 18 cm nad oknem o szerokości 160 cm. Chodzi o uzyskanie wnęki w nadprożu do zamontowania rolety zewnętrznej. Dom z poddaszem użytkowym, ścianka kolankowa 120 cm.

Odpowiedź Solbet:

Jeśli jest taka potrzeba na wnękę, by ulokować w nim roletę, to jest to oczywiście możliwe. W tym wypadku nadproże o szerokości 18 cm do muru z bloczków 24 cm jest wystarczające. Wiele budów jest w ten sposób realizowanych.

Czasami też się to realizuje inaczej. Nadproże lokuje się nad rolokasetą, a poniżej daje się nadproże, które stanowi tylko element maskujący.

Ideę tego rozwiązania przestawiam poniżej. Jest to akurat rozwiązanie dla ściany jednowarstwowej, ale chodzi o zasadę.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Fot. : Przykład zastosowania nadproży 18 cm w miejscu montażu rolokaset (mniejsza grubość nadproży daje możliwość ocieplenia miejsca montażu rolokaset).

(więcej…)

Czy kształtki U Solbet są odpowiednie do budowy nadproży w ścianie 24cm?

Zadane pytanie:

Wybór nadproża: Czy przy szerokości muru 24cm z bloczków Solbet 600 dla ściany dwuwarstwowej można zastosować do budowy nadproży kształtki U. Z tego wynika że wewnątrz kształtki powstanie wylana belka zbrojona o wymiarach 12cm x 18cm. Czy to wystarczy? i jakie maksymalnie otwory drzwiowe i okienne można tą technologią wykonać?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Jeśli będzie wystarczający ze względów statycznych przekrój żelbetowy, to można to wykonać w kształtkach U. Niestety nie ma przepisu na to, czy to wystarczy. Zawsze należy element żelbetowy zaprojektować do konkretnej sytuacji w budynku.

Można zastosowań gotowe – prefabrykowane nadproża SOLBET. Są one przeznaczone do otworów o szerokości 180cm.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak prawidłowo opierać nadproża żelbetowe typu L na ścianie nośnej?

Zadane pytanie:

Nadproża żelbetowe typu L: W jaki sposób należy opierać na ścianie nośnej (3 Nmm2) budynku wielokondygnacyjnego nadproża żelbetowe, prefabrykowane typu L – czy stosować poduszki betonowe, ewentualnie podmurówkę z cegły pełnej?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Można opierać bezpośrednio.
Mimo wszystko proponuję sprawdzić lokalnie ścianę na docisk. Przy długich nadprożach może być konieczne oparcie za pomocą poduszki betonowej.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy potrzebna jest dodatkowa warstwa cegieł pod nadprożami SOLBET?

Zadane pytanie:

Nadproża: Rozpoczynam budowę domu parterowego z poddaszem. Ściany nośne budynku wykonane będą z bloczka SOLBET Optimal 500 pióro wpust o szerokości 24 cm. Chcę użyć gotowych nadproży SOLBET. Kierownik budowy polecił ułożyć pod nadprożem i pod wieńcem warstwę z cegieł. Na Waszym filmie instruktażowym pokazane jest, że nadproża układane są bezpośrednio na bloczkach. Jak powinno być to wykonane i dlaczego nie jest wskazane używanie cegieł jako dodatkowej warstwy?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

Nie ma potrzeby podpierania nadproży SOLBET na poduszkach z betonu lub na podmurówce z cegły pełnej.

Nadproża są tak skonstruowane, że ich ugięcie na projektowane obciążenia jest znacznie ograniczone, w stosunku do dopuszczalnych ugięć normowych.
Dzięki temu nie powinno zachodzić do lokalnego zarysowania ściany w miejscu ich podparcia.

Jeszcze jest druga kwestia w tej sprawie – sprawdzenie docisku na ścianie.

Jeśli kierownik lub projektant dokona obliczeniowego sprawdzenia docisku nadproża na ścianie i zostanie wykazane, że wytrzymałość na ściskanie muru w miejscu podparcia jest zbyt małe, wtedy niezbędne jest wykonanie podparcia na większej powierzchni lub wykonanie podpory w taki sposób by przenieść siłę na większą powierzchnię.

Zalecane przez nas długości podparcia są tak dobrane, że z reguły docisk na ścianie, nawet z bloczków o niższej wytrzymałości, czyli klasie gęstości 400 jest spełniony.

Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy