Chemia budowlana

Czy gruntować ściany z betonu komórkowego przed ociepleniem?

Zadane pytanie:

Gruntowanie przed ociepleniem: Czy trzeba ściany z betonu komórkowego gruntować przed wykonaniem ocieplenia? Czy można ocieplać za pomocą pianki, czy lepsza do tego materiału będzie metoda mokra?

Odpowiedź Solbet:

Przy ocieplaniu należy kierować się wskazówkami producenta systemu ociepleń. Zazwyczaj gruntowanie jest wymagane. W ten sposób zwiększamy przyczepność i czystość podłoża, więc jest to zabieg podwyższający pewność tego rozwiązania.

Proponuję oczyszczenie ocieplanej ściany z kurzu i pyłu budowlanego oraz zagruntowanie powierzchni za pomocą gruntu akrylowego głębokopenetrującego SOLBET 12.2.

Ocieplenie ścian można wykonać w dowolny sposób, jeśli dany system jest dopuszczony do tych celów. Najczęściej stosuje się ocieplenie za pomocą styropianu lub wełny. Piankę (chodzi o metodę natryskową) najczęściej używa się przy ocieplaniu poddaszy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jaki tynk zewnętrzny jest najbardziej odpowiedni dla ściany z bloczków Solbet klasy 600 ocieplonej styropianem?

Zadane pytanie:

Tynk zewnętrzny: Wybudowałem domek jednorodzinny z bloczków Solbet klasy 600 jak niżej: – ściana jednowarstwowa gr. 24 cm – ocieplenie styropian gr. 15 cm. Proszę o wskazanie najbardziej właściwego tynku zewnętrznego.

Odpowiedź Solbet:

Jeśli ściany zostały ocieplone styropianem, to można zastosować tynk cienkowarstwowy SOLBET. W ofercie mamy tynk silikonowo-silikatowy 3.1 oraz tynk silikonowy 3.3. Wchodzą one w skład systemu ocieplenia SOLBET GABIT Termo. Uprzednio, na warstwę ocieplenia należy oczywiście przykleić siatkę tynkarską z klejem. Do tego może posłużyć klej SOLBET Gabit Termo Plus biały lub SOLBET Gabit Termo Plus szary.

Można zastosować również inny tynk, tzn. innego producenta, który dopuszcza zastosowanie swojego wyrobu na ociepleniu ze styropianu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy można łączyć bloczki silikatowe i beton komórkowy Solbet za pomocą kleju na cemencie białym?

Zadane pytanie:

Zaprawa do betonu komórkowego i silikatów: Jako pierwszą warstwę na fundamencie chcę dać bloczki z silikatów na zaprawie zwykłej (tylko pierwsza warstwa), reszta domu będzie murowana z betonu komórkowego na klej. Czy do połączenia silikatu i bloczku Solbet mogę użyć kleju do betonu komórkowego na cemencie białym? I drugie pytanie, w związku z różnicą wymiarów silikatu i betonu komórkowego niektóre spoiny pionowe będą się spotykały ,lub przewiązanie będzie mniejsze niż 10 cm. Czy tak może być?

Odpowiedź Solbet:

Nie wiem z czego wynika to rozwiązanie, bowiem nie ma potrzeby wykonywania pierwszej warstwy z silikatów. Można jako pierwszą warstwę również zastosować bloczki SOLBET, murując je na zaprawie cementowej, by można było zniwelować nierówności ściany fundamentowej. Jest to rozwiązanie nawet wskazane, ponieważ pierwsza warstwa muru z betonu komórkowego będzie stanowiła odpowiednią izolacyjność cieplną w strefie przyziemia (w kierunku pionowym i poziomym).

Na wielu budowach z innych materiałów murowych na pierwszą warstwę wykonawcy stosują bloczki z betonu komórkowego, by zastosować wyroby o najlepszej izolacyjności cieplnej w strefie przyziemia.

Jeśli chodzi o przemurowanie, to minimalne przewiązanie dla bloczków o wysokości 24 cm nie może być mniejsze niż 10 cm. Należy więc odpowiednio dociąć bloczki z betonu komórkowego, by spełnić ten warunek.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy gruntowanie ościeży okna przed montażem okien PCV na piankę poliuretanową jest niezbędne?

Zadane pytanie:

Gruntowanie beton komórkowego: Proszę o informacje na temat gruntowania ościeży okna przed montażem okien pcv na piance poliuretanowej. Czy jest to niezbędne?

Odpowiedź Solbet:

Na pewno należy odpylić ścianę. Zagruntowanie na pewno pomoże uzyskać czyste i zwarte podłoże. Można do tego celu zastosować grunt SOLBET Akryl Plus 12.2.
Przy montażu okna warto też zrosić powierzchnie muru przed piankowaniem. Pianka potrzebuje wilgoci do prawidłowego wiązania.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak wygładzić nierówności na tynku gipsowym?

Zadane pytanie:

Tynk gipsowy: 10 lat temu położyła firma w moim domu tynk gipsowy,który po jakimś czasie pomalowaliśmy gruntem.Okazało się później że fachowcy go nie zatarli i zostały na ścianach grudki i różne rowki. W tym roku planujemy się przeprowadzić a ja nie mogę na te ściany patrzyć i nie wiem jak to można wygładzić.Co będzie jak pomaluje ścianę na kolor, wtedy wyjdą wszystkie nierówności.Znajomy mi powiedział ze tynki gipsowe powinny być gładkie jak lustro.Proszę o poradę.

Odpowiedź Solbet:

Obawiam się, że powłoki malarskie nie rozwiążą problemu i nierówności będą widoczne nawet po pomalowaniu.
Jeśli tynk jest “zdrowy”, to jedyna rada nałożyć na niego gładź gipsową.

W trakcie wykonywania prac nie należy zapominać o przygotowaniu podłoża
Jako środka gruntującego można użyć środek gruntujący głęboko penetrujący SOLBET.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak długo schnie tynk zewnętrzny Solbet przed pomalowaniem farbą?

Zadane pytanie:

Tynk SOLBET: Jak długo musi schnąć zaprawa zewnętrzna Solbet – baranek aby można było pomalować farbą. Warunki klimatyczne- październik?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

Czas schnięcia tynku zależy od wielu różnych czynników: warunków atmosferycznych, stron świata, ekspozycji, grubości tynku, itp.. W jednym miejscu może być tynk już suchy, natomiast w innym jeszcze nie.

Na opakowaniu jest napisane: 'świeżą zaprawę tynkarską można malować po upływie 2 do 6 tygodni’. Myślę, że w przypadku października trzeba by było zaczekać 6 tygodni.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy na bloczki Solbet 42 zastosować tynk mineralny czy silikatowy?

Zadane pytanie:

Czy na Solbet 42 zastosować tynk mineralny czy silikatowy?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Oba tynki są bardzo dobrym rozwiązaniem. Oba są tynkami mineralnymi.

Przy konstruowaniu tego rodzaju przegród (ścian jednowarstwowych lub ocieplonych wełną mineralną) ważne jest przeanalizowanie paroprzepuszczalności wszystkich warstw. Innymi słowy: nie powinno powstawać zjawisko wykroplenia pary wodnej na styku warstw. W przypadku wystąpienia tego zjawiska na styku tynku z podłożem mogłoby to spowodować wzrost ciśnienia pary o powstanie np. pęcherzy pod warstwą tynku. Pojawienie się na skutek wykroplenia wilgoci w strefie przemarzania mogłoby również mieć fatalne w skutkach konsekwencje, ponieważ mogłoby np. uszkodzić strukturę materiału.

Tynki mineralne: cementowo-wapienne, silikatowe, renowacyjne nie stanowią szczelnej i nieprzepuszczającej pary wodnej warstwy, ich opór dyfuzyjny wynosi od 1 do 10. Dzięki temu tynki te uważa się za paroprzepuszczalne. Stanowią więc dobre rozwiązanie, w przypadku konstruowania przegród, w których paroprzepuszczalność ma znaczenie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jakie materiały użyć do murowania pierwszej warstwy bloczków bez pióra i wpustu?

Zadane pytanie:

Murowanie pierwszej warstwy: Wiem już, że pierwszą warstwę należy murować na zaprawie cementowej. Jeżeli zastosuję bloczki bez pióra i wpustu to w pierwszej warstwie na spoiny pionowe mam zastosować też zaprawę cementową czy klej?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Spoiny pionowe też powinny być wypełnione zaprawą.

Jeśli ściana ma być jednowarstwowa, to tylko można tylko wykonać to za pomocą zaprawy cienkowarstwowej.

Natomiast jeśli ściana będzie ocieplona, to można to zrobić tą samą zaprawą lub zastosować zaprawę do cienkich spoin.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jaki tynk wybrać dla ścian z bloczków Solbet wewnątrz budynku?

Zadane pytanie:

Jaki najlepszy tynk wewnątrz na ściany z bloczków Solbet w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

Osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku cementowo-wapiennego.

Tego rodzaju tynk jest tynkiem trwałym i odpornym na uszkodzenia, które mogą wyniknąć w trakcie normalnego użytkowania pomieszczeń. Również estetyka tego tynku jest wysoka.
Wybierając nasz tynk cementowo-wapienny (1może to być tynk maszynowy lub do nakładania ręcznego) można zatrzeć go na gładko. Wtedy nie będzie potrzebne dodatkowe nakładanie gładzi gipsowych.

W załączeniu przydatne adresy:
https://www.solbet.pl/51_zaprawa_tynkarska_cementowo__wapienna.php
https://www.solbet.pl/52_tynk_maszynowy_cementowowapienny.php

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak prawidłowo murować pustaki Solbet na płycie stropowej z użyciem zaprawy klejowej?

Zadane pytanie:

Zasada murowania: Mam pytanie odnośnie murowania pustaka Solbet na zaprawie klejowej, pierwszą warstwę muruje się na tradycyjnej zaprawie dla wyrównania a jak się to ma do murowania na płycie stropowej?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Na płycie stropowej, pierwszą warstwę należy również wymurować na zaprawie cementowej.
Jeśli jest to ściana jednowarstwowa, to element obudowy wieńca powinien być wyższy od wysokości stropu. W tym wypadku wewnętrzną część ściany należy wyrównać za pomocą zaprawy cementowej.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jaki obliczyć prawidłowe zużycie zaprawy

Zadane pytanie:

Jaki obliczyć prawidłowe zużycie zaprawy do murowania ścian?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Poniżej przedstawiam tabelę zużycia zaprawy dla różnych elementów murowych.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak prawidłowo otynkować altankę z pustaków gazobetonu?

Zadane pytanie:

Tynk na gazobetonie: Postawiłem altankę z pustaków gazobetonu. Wszelkie prace staram wykonywać sam. Miła satysfakcja. Mam pytanie na które szukam odpowiedzi, gdyż jestem w tych sprawach laikiem. Po wykonaniu wszystkich prac w środku, przyszedł czas na otynkowanie altanki na zewnątrz. Nie ukrywam że chciałbym to zrobić niezbyt dużym kosztem, tynk miałby być gładki najlepiej cementowo-wapienny, pomalowany na biało. Szukając porad w internecie spotkałem się z różnymi opiniami o tynkowaniu gazobetonu. Prosiłbym o poradę fachowca jak należało by to zrobić, aby tynk z czasem nie odpadł. Jak należy zrobić to fachowo przez amatora laika? Dziękuje za poradę!

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Na mineralny materiał najlepszy jest mineralny tynk, który umożliwi przenikanie pary wodnej w kierunku na zewnątrz. Można do tego użyć naszych produktów, które są tynkami mineralnymi.

Jeśli tynk będzie cienkowarstwowy, to zalecamy zastosowanie wcześniej siatki tynkarskiej z włókna szklanego z klejem.

Jeśli natomiast tynk będzie grubości minimum 10 mm, to siatkę z klejem należ wkleić tylko w narożach otworów (tak jak pokazuje to ilustracja poniżej), a pozostałą powierzchnię tynkuje się bezpośrednio. Takim tynkiem, który można zastosować w ten sposób jest np. nasz tynk cementowo-wapienny 5.1.


Ilustracja: wzmocnienie powierzchni tynkowanej w narożach otworów

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy