Inne pytania

Jak zabezpieczyć płytę fundamentową?

Zadane pytanie:

Zabezpieczenie płyty fundamentowej: Proszę o poradę. Chodzi mianowicie o zabezpieczenie płyty fundamentowej. Jest ona posadowiona (w niektórych miejscach) powyżej gruntu, na warstwie 100 mm styropianu. Na zimę mam zamiar ją przykryć szczelną plandeką. Czy powinien również otulić ją warstwą izolacji termicznej? Dodam, że grunt jest u mnie piaszczysty czyli niewysadzinowy.

Odpowiedź Solbet:

Witam.
Uważam, że na niewiele to się zda, ponieważ nawet, jak przykryje Pan płytę plandeką, to nie zapewni Pan tego, że woda (opadowa, stopiony śnieg) zostanie odprowadzona poza płytę. Wręcz może to zalegać i wpływać pod plandekę.

Ważne, że grunt nie jest wysadzinowy, więc nie powinno to spowodować uszkodzeń tej płyty.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy ściany wewnętrzne z bloczków SOLBET można pomalować bez tynkowania?

Zadane pytanie:

Czy ściana z bloczków SOLBET na cienkiej spoinie jest wykonana z taka dokładnością, że można ja pomalować bez wykonywania tynków? Dotyczy to ścian od strony wewnętrznej budynku?

Odpowiedź Solbet:

Można to zrobić i zawsze zachęcam, by w pomieszczeniach technicznych to w ten sposób robić. Niektórzy decydują się na takie rozwiązania nawet jako rozwiązania designerskie. Warto już wiedzieć o tym na etapie wykonywania murów. Wskazane jest, by wykonawca wykonał ściany precyzyjnie i schludnie.
Widziałem tego typu rozwiązania w Belgii, gdzie na nieotynkowaną ścianę nanoszono tzw. szlam (gęsta farba).
Takie wykończenie w stylu industrialnym i wyglądało to bardzo efektownie. Widziałem też wersję z wykonanym boniowaniem na spoinach, czyli zaznaczonym podziałem na bloczki i wyglądało to też bardzo efektownie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Fot.: Przykład wymalowanego muru z betonu komórkowego (spoiny zostały zboniowane)

Fot.: Przykład wymalowanego muru z betonu komórkowego

 

Jak efektywnie ocieplić ścianę wewnętrzną w domu bliźniaczym?

Zadane pytanie:

Wewnętrzna izolacja ścian: Mam dom w zabudowie bliźniaczej oddzielony murem z dwóch belitów po 24 cm i 2 cm styropianu w środku. Sąsiad nie mieszka i nie grzeje. Chciałbym trochę ocieplić ten mur od wewnątrz. Czy istnieje jakieś racjonalne rozwiązanie izolacji wewnętrznej która zapewni paro przepuszczalność, aby pod tą warstwą nie powstał grzyb?

Odpowiedź Solbet:

Z obliczeń wynika, że tak wykonana przegroda warstwowa pomiędzy segmentami posiada współczynnik U na poziomie 0,28 W/m2K. Jest to o wiele więcej niż wymagają tego przepis (1,00 W/m2K).
Jeśli jednak chciałby Pan poprawić izolacyjność termiczną, to można to wykonać np. za pomocą płyt klimatycznych lub za pomocą zabudowy z płyt G-K z ociepleniem. W tym drugim przypadku potrzebna byłaby folia paroizolacyjna ulokowana pomiędzy płytą a ociepleniem. Uważam jednak że nie ma takiego sensu, ponieważ obecne rozwiązanie jest wielokrotnie razy lepsze niż jest to potrzebne.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak wzmocnić obszar nad oknem dla rolet w budynkach z Solbet Optimal?

Zadane pytanie:

Witam, planuję montaż rolet okiennych. Jak wzmocnić okolicę nad oknem przy budowaniu z bloczków Solbet optimal? Czy tylko montaż nadproży gotowych czy jest też inny sposób?

Odpowiedź Solbet:

Rolety można zainstalować w tzw. skrzynkach roletowych RKS. Skrzynki takie mogą stanowić element nośny lub jako nienośny, czyli są tylko maskownicą.
Jeśli skrzynka RKS jest maskownicą, to należy ją zamocować pod nadprożem albo zamocować do czoła nadproża, które pełni funkcję nośną. Poniżej przedstawiam detal mocowania pod nadprożem w murze jednowarstwowym.

Jeśli chodzi o zamocowanie rolokasety do nadproża od czoła muru, to należy ocieplić mur za rolokasetą. Wówczas dobrze zastosować do muru nadproża SOLBET o szerokości 18 cm, by zostawić miejsce na 6 cm ocieplenia. Zdjęcie wklejam poniżej.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

 

Czy można połączyć elewację z bloczków Solbet o różnych grubościach?

Zadane pytanie:

Elewacja zewnętrzna i strop: Mam zamiar budować dom z bloczka komórkowego Solbet. Będzie to dom parterowy z poddaszem użytkowym. Na pierwszą elewację mam zamiar zastosować bloczek komórkowy 30x24x59 (jaka gęstość?), a na drugą 24x24x59 (gęstość 600) plus ocieplenie (styropian-jaka grubość?). Takie są moje zamiary, żeby wzmocnić pierwszą elewację, gdyż planuję wyłożyć oba stropy (teriva lub akerman, czym one się różnią i który zastosować?). Czy mogę zastosować takie połączenie elewacji o różnej grubości?

Odpowiedź Solbet:

Połączenie murów z bloczków z betonu komórkowego o różnej grubości jest bardzo proste. Wystarczy przewiązać mury ze sobą zapewniając prawidłowe przewiązanie bloczkow, które powinno wynosić minimum 10cm. Taka jest zasada.

Jeśli chodzi o dobór odpowiedniej grubości termoizolacji to można posłużyć się poniższym wykresem:

Jeśli natomiast chodzi o różnice pomiędzy stropami, to oba stropy są stropami gęstożebrowymi, więc są porównywalne pod względem technicznym. Strop Teriva układa się na belkach stropowych, natomiast strop Ackermana nie. Strop Ackermana wymaga wykonania pełnego deskowania montażowego a strop Teriva nie. W tym wypadku kierowałbym się bardziej dostępnością systemu stropowego oraz umiejętnościami firmy wykonawczej.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jakie nadproża do jednowarstwowej ściany Solbet Ideal 42 bez ocieplenia przy montażu rolet zewnętrznych?

Zadane pytanie:

Mam zamiar budować dom z Solbetu Ideal 42 bez ocieplenia ściana jedno warstwowa, chciałbym zamontować rolety zewnętrzne zabudowane. Jakie nadproża musiał bym zastosować?

Odpowiedź Solbet:

Można zastosować nadproża zbrojone z betonu komorkowego SOLBET – jeśli otwory w ścianach są o szerokości do 180cm. Jeśli są otwory szersze, to można nadproża wykonać w ksztaltkach U traktujśc je jako tracony szalunek. Należy wówczas zaprojektować nadproże żelbetowe obliczeniowo do przyjętych założeń projektowych.
Schemat montażu może wyglądać, jak na rysunkach.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy gruntowanie ościeży okna przed montażem okien PCV na piankę poliuretanową jest niezbędne?

Zadane pytanie:

Gruntowanie beton komórkowego: Proszę o informacje na temat gruntowania ościeży okna przed montażem okien pcv na piance poliuretanowej. Czy jest to niezbędne?

Odpowiedź Solbet:

Na pewno należy odpylić ścianę. Zagruntowanie na pewno pomoże uzyskać czyste i zwarte podłoże. Można do tego celu zastosować grunt SOLBET Akryl Plus 12.2.
Przy montażu okna warto też zrosić powierzchnie muru przed piankowaniem. Pianka potrzebuje wilgoci do prawidłowego wiązania.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak pogrubić istniejące ocieplenie budynku ze styropianu i wełny mineralnej?

Zadane pytanie:

Ocieplenie na istniejącym ociepleniu: Istniejące ocieplenie budynku wysokiego jest niewystarczające. Jaką technologią docieplić-pogrubić istniejące ocieplenie ze styropianu i z wełny mineralnej?

Odpowiedź Solbet:

Należy zastosować system “ocieplenia na ocieplenie”. Niektórzy producenci mają tego typu rozwiązanie. Wybór wariantu zależy m. in. od stanu w jakim jest istniejące ocieplenie. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową, która obejmuje również zjawisko kondensacji pary wodnej. Możliwość zastosowania ocieplenia na ocieplenie powinno być ujęte w aprobacie technicznej na dany system – to bardzo ważne.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager

Czy wilgoć i przymrozek mogą uszkodzić strukturę betonu komórkowego?

Zadane pytanie:

Wilgotny beton komórkowy: Czy mogło się coś stać z bloczkiem, który jest wilgotny, ze względu na spływającą wodę po polewaniu zalanego stropu wodą. Jak na moje oko, wilgotność na zasadzie ciemniejszego koloru bloczka, w dotyku niemokry. Nad ranem pojawił się mały szron na samochodach, co oznaczało lekki przymrozek w nocy z 30-09-2012 na 01-10-2012. Czy mogło to spowodować uszkodzenie struktury bloczków wilgotnych z opisu? Jaka ewentualnie temperatura i wilgotność mogłaby mieć destrukcyjny wpływ.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Zamarzająca w bloczku o dużej porowatości woda ma miejsce na zwiększenie swojej objętości na wskutek zamarznięcia. Jednak takie możliwości są ograniczone liczbą cykli zamrażania i rozmrażania oraz stopniem zawilgocenia ścian.

Tymczasem proszę obserwować strukturę materiału i w miarę możliwości unikać przyczyn permanentnego zawilgocenia bloczków.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy warto wypełnić pustkę powietrzną na poddaszu materiałem termoizolacyjnym?

Zadane pytanie:

Szczelina powietrzna: Na poddaszu użytkowym mam następujący układ patrząc od środka, pustak Solbet 12 cm, pustka powietrzna ok. 4 cm, pustak Solbet 24 cm w jednej warstwie zastąpiony przez wieniec betonowy i styropian 12 cm. Mam dylemat czy nie lepiej byłoby zlikwidować pustkę powietrzną poprzez zasypanie np keramzytem. Wydaje mi się, że pustką ciepłe powietrze będzie transportowane w górę w kierunku zimnego poddasza nieużytkowego i będą następowały straty ciepła. Do tego dochodzi wg mnie zmniejszenie akumulacji ciepła przez ściany. A co Państwo o tym sądzą?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Niewątpliwie wypełnienie tej pustki powietrznej materiałem termoizolacyjnym poprawi izolacyjność cieplną tych przegród.
Są specjalne firmy specjalizujące się tego typu usługami wdmuchiwania izolacji w pustkę powietrzną.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy można murować betonem komórkowym Solbet podczas deszczu?

Zadane pytanie:

Murowanie w czasie deszczu: Proszę o informację, czy na klej cienkowarstwowy Solbet można murować ściany z Solbetu 24cm w czasie deszczu i po intensywnym deszczu? Czy deszcz ma wpływ na parametry wymurowanej w takich warunkach ściany?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Nic nie stoi na przeszkodzie, by, jak delikatnie siąpi murować. Natomiast jeśli mocno leje, to po pierwsze szlifowanie kolejnych warstw staje się kłopotliwe, po drugie padający deszcz wymywa zaprawę a po trzecie to murowanie jest nieprzyjemne. W zasadzie, jak mocno pada, to murowanie w jakiejkolwiek innej technologii i z innych elementów (ceramicznych, silikatowych) też z tego względu nie wchodzi z punktu praktycznego w rachubę.

Jeśli to możliwe można użyć tymczasowych plandek na stelażu, by przynajmniej podczas murowania nie padało mocno na murowany fragment ściany.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak zabezpieczyć bloczek SOLBET 400 przed wilgocią jako element nośny pod progiem drzwi?

Zadane pytanie:

Izolacja przeciwwilgociowa bloczka SOLBET 400: By wyeliminować mostek cieplny pod drzwiami, chciałbym użyć bloczka SOLBET 400 jako elementu nośnego pod próg drzwi zewnętrznych. Ze względu na specyfikę miejsca, boję się możliwości zawilgocenia. W jaki sposób powinienem dokonać izolacji przeciwwilgociowej bloczka, by nie dopuścić do zawilgocenia bloczka i utrzymać niski współczynnik przenikania ciepła w tym miejscu?

Odpowiedź Solbet:

Witam.
Ten detal z reguły wykonuje się inaczej.
Element progowy tworzy się z podwaliny żelbetowej, która jest otulona izolacją termiczną w postaci polistyrenu ekstrudowanego (1np. Styroduru).
Jeśli jednak zamierza Pan użyć bloczków SOLBET, to można je zabezpieczyć za pomocą powłok i folii hydroizolacyjnych. W tym wypadku hydroizolacja powinna ze wszystkich stron odcinać dostęp wilgoci do progu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy