Bloczki

Witam.
Wszystkie bloczki produkowane w zakładach SOLBET produkowane są w najwyższej klasie dokładności wymiarowej oznaczonej, jako TLMB. Oznacza to, że tolerancje wymiarowe na wysokości bloczka wynoszą +-1mm oraz na długości i szerokości bloczka +-1,5mm.
Innymi słowy oznacza to, że można je murować na zaprawę murarską do cienkich spoin.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Ściany z bloczków Ideal 42cm nie wymagają ocieplania, ale jeśli jednak chciałby Pan budynek ocieplić, to proponuję od zewnątrz.
Nie musi wtedy Pan stosować żadnych folii paroizolacyjnych.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam Panią
Wszystkie zakłady SOLBET są zaoptarzone w nowe i precyzyjne krajalnice, więc produkują bloczki o wysokiej dokładności wymiarowej oznaczonej wg normy PN-EN 771-4, jako TLMB. Bloczki SOLBET mają tolerancję wymiarową na wysokości +-1mm oraz +-1,5mm na długości i szerokości bloczka.
Oznacza to, że cały asortyment SOLBET można murować na zaprawie murarskiej do cienkich spoin.

Do ścian z ociepleniem proponuję wybrać bloczki o klasie gęstości 500 lub wyższej. Mogą, więc to być bloczki, o których Pani pisze, czyli 540 lub 600. Nie wiem, co jest wpisne do projektu, ale jeśli w projekcie wpisane są bloczki klasy gęstości 500, to wyszedł bym z klucza niższej ceny.

Co do wyboru bloczków profilowanych, czy bez profilowania, to ma to wpływ na szybkość robót oraz zużycie zaprawy. Szybciej wykonuje się roboty murarskie z bloczków profilowanych na pióra i wpusty. Zużycie zaprawy jest też mniejsze.
Oznacza to, że zależy to przede wszystkim od inewstara i wykonawcy, jaką opcję wybiorą.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Oczywiście, jest możliwe wykonanie ścian piwnic z bloczków SOLBET.
W tym wypadku ściany piwnic, ze względu na napór gruntu, powinny mieć wypełnione spoiny poziome i pionowe. Do tych celów najlepiej zastosować bloczki o klasie gęstości 600 z profilowaniem na wpust (1typ W) o szerokości (1grubości) 24cm lub szersze.

Poniżej załączam przykłady z naszego Atlasu Detali Konstrukcyjnych.


Ilustracja 1: Ściana piwnicy w budynku ze ścianami jednowarstwowymi


Ilustracja 2: Ściana piwnicy w budynku ze ścianami z ociepleniem

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
To bardzo trafny wybór.
Podane współczynniki U są dla ścian, przy założeniu, że są murowane na zaprawę do cienkich spoin SOLBET. Ponieważ wpływ cienkich spoin nie powoduje powstania mostków termicznych i taką ścianę uważa się za jednorodną.

Gdyby to było murowane na zaprawę tradycyjną, to należy uwzględniać mostki liniowe. Przyjmując udział spoin w 1m2 muru można to oszacować. Z obliczeń wynika, że mur na zaprawie tradycyjnej SOLBET 0.5, przy grubości spoin 15mm uzyskuje wsp. U=0,81W/m2K.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
By murować ściany bez spoin pionowych należy zastosować bloczki, które mają profilowane powierzchnie czołowe na pióra i wpusty.
Jeśli ściany będą z ociepleniem, to proponuję wybrać boczki SOLBET Optimal profilowane na pióra wpusty, o grubości 24cm i klasie gęstości 600 lub 500.
Jeśli ściany mają być jednowarstwowe, to należy wybrać bloczki SOLBET Ideal o grubości 42cm. Bloczki SOLBET Ideal są profilowane i są produkowane w gęstości 400kg/m3. Należy je murować na zaprawę murarską do cienkich spoin. Proponuję zastosować zaprawę murarską SOLBET do betonu komórkowego cienkowarstwową 0.1 lub 0.2.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Proponuję klasę gęstości 400 stosować na ściany jednowarstwowe o grubości 42cm lub 36cm. Przy niższej wytrzymałości na ściskanie mamy wciąż duży przekrój poprzeczny ściany, co jest rozwiązaniem korzystnym konstrukcyjnie.

Jeśli ma to być ściana z ociepleniem, czyli np. o grubości 24cm, to proponuję zastosować klasę gęstości 500 lub 600. Mamy wtedy mniejszy przekrój ściany ale za to większą wytrzymałość na ściskanie.

Takie jest uzasadnienie powyższych wyborów.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Jeśli zastosuje się rozwiązanie ściany z ociepleniem, to proponuję następujące rozwiązanie:

  • bloczki Solbet Optimal 24cm typu P+W lub W, o klasie gęstości 600 lub 500 + styropian
  • bloczki SOLBET Optimal 30cm typu P+W lub W, o klasie gęstości 500 + styropian

Bloczki oznaczone jako P+W, to bloczki profilowane na pióra i wpusty (1czyli murujemy je z wypełnioną zaprawą spoiną poziomą ale bez wypełnienia spoin pionowych), natomiast oznaczone, jako W, to bloczki z wpustem, który występuje po obu stronach, więc służą do murowania z wypełnionymi spoinami pionowymi i poziomymi.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Bloczki SOLBET Ideal są linią produktów, które stosuje się na ściany jednowarstwowe bez ocieplenia. Bloczki Ideal są tylko w klasie gęstości 400.

Natomiast bloczki SOLBET Optimal to bloczki, z których wykonuje się ściany z ociepleniem, ściany wewnętrzne nośnie i działowe. Jest to cała gama wyrobów o różnych wymiarach i różnych klasach gęstości.

Bloczek Ideal 42x24x59, jeśli jest w klasie gęstości 400 i zapewnia współczynnik U dla ściany wynosi 0,23 W/m2K., więc nadaje się na ścianę jednowarstwową. 

Jeśli jest to bloczek o takich wymiarach i jest oznaczony jako Optimal, to nie będzie się nadawać na ściany bez ocieplenia.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Parametry techniczne materiałów są zawarte na stronie pod tym adresem:
https://www.solbet.pl/wytrzymalosc_na_sciskanie.php

Natomiast parametry lambda podane są tutaj:
https://www.solbet.pl/izolacyjnosc_termiczna.php

Dla bloczków SOLBET Opimal o gęstości 500 – 0,14W/mK, dla 600 – 0,17W/mK oraz dla 700 – 0,19W/mK.
Wszystkie wartości to wartości lambdy obliczeniowej, czyli przyjmowanej do obliczeń.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Do takiego zastosowania proponuję użyć bloczki 24cm o klasie gęstości 600. Mogą być profilowana na pióra i wpusty lub profilowane na wpust. Murować je można na zaprawę do cienkich spoin lub na zaprawę tradycyjną.

Jeśli budynek jest podpiwniczony, to na ściany fundamentowe można zastosować również bloczki SOLBET. Muszą wtedy to być bloczki, które się muruje z wypełnionymi spoinami pionowymi, czyli bloczki z wpustem (1mogą to być bloczki o grubości również 24cm).
Jeśli budynek jest bez podpiwniczenia, to sugeruję zastosować bloczki betonowe.

System stropowy może być dowolny. Najlepiej, gdyby ten element jak i inne były dobrane przez projektanta pod względem możliwości technicznych.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie.

Jeśli chodzi o ściany bez ocieplenia, to powinny to być bloczki SOLBET Ideal o grubości 42cm. Powinny być one murowane na cienką spoinę.
Natomiast jeśli chodzi o ściany z ociepleniem, to proponuję zastosować bloczki SOLBET Optimal o grubości 24cm i klasie gęstości 600kg/m3. Można też je wymurować na zaprawę murarską do cienkich spoin. Jeśli chodzi o ściany działowe, to proponuję bloczki 12cm.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy

UWAGA!

Szanowni Państwo,
Informujemy, że SOLBET Sp. z o.o. nie prowadzi sprzedaży bloczków z betonu komórkowego przez Internet, ani nie pobiera zaliczek na zakup produktów.

Nasze produkty oferujemy jedynie poprzez sieć sprawdzonych dystrybutorów, których lista znajduje się na tej stronie.
Zarząd SOLBET Sp. z o.o.