Witam.
Ściany z bloczków Ideal 42cm nie wymagają ocieplania, ale jeśli jednak chciałby Pan budynek ocieplić, to proponuję od zewnątrz.
Nie musi wtedy Pan stosować żadnych folii paroizolacyjnych.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Ściany z bloczków Ideal 42cm nie wymagają ocieplania, ale jeśli jednak chciałby Pan budynek ocieplić, to proponuję od zewnątrz.
Nie musi wtedy Pan stosować żadnych folii paroizolacyjnych.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Oczywiście, jest możliwe wykonanie ścian piwnic z bloczków SOLBET.
W tym wypadku ściany piwnic, ze względu na napór gruntu, powinny mieć wypełnione spoiny poziome i pionowe. Do tych celów najlepiej zastosować bloczki o klasie gęstości 600 z profilowaniem na wpust (1typ W) o szerokości (1grubości) 24cm lub szersze.
Poniżej załączam przykłady z naszego Atlasu Detali Konstrukcyjnych.
Ilustracja 1: Ściana piwnicy w budynku ze ścianami jednowarstwowymi
Ilustracja 2: Ściana piwnicy w budynku ze ścianami z ociepleniem
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
To bardzo trafny wybór.
Podane współczynniki U są dla ścian, przy założeniu, że są murowane na zaprawę do cienkich spoin SOLBET. Ponieważ wpływ cienkich spoin nie powoduje powstania mostków termicznych i taką ścianę uważa się za jednorodną.
Gdyby to było murowane na zaprawę tradycyjną, to należy uwzględniać mostki liniowe. Przyjmując udział spoin w 1m2 muru można to oszacować. Z obliczeń wynika, że mur na zaprawie tradycyjnej SOLBET 0.5, przy grubości spoin 15mm uzyskuje wsp. U=0,81W/m2K.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
By murować ściany bez spoin pionowych należy zastosować bloczki, które mają profilowane powierzchnie czołowe na pióra i wpusty.
Jeśli ściany będą z ociepleniem, to proponuję wybrać boczki SOLBET Optimal profilowane na pióra wpusty, o grubości 24cm i klasie gęstości 600 lub 500.
Jeśli ściany mają być jednowarstwowe, to należy wybrać bloczki SOLBET Ideal o grubości 42cm. Bloczki SOLBET Ideal są profilowane i są produkowane w gęstości 400kg/m3. Należy je murować na zaprawę murarską do cienkich spoin. Proponuję zastosować zaprawę murarską SOLBET do betonu komórkowego cienkowarstwową 0.1 lub 0.2.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Proponuję klasę gęstości 400 stosować na ściany jednowarstwowe o grubości 42cm lub 36cm. Przy niższej wytrzymałości na ściskanie mamy wciąż duży przekrój poprzeczny ściany, co jest rozwiązaniem korzystnym konstrukcyjnie.
Jeśli ma to być ściana z ociepleniem, czyli np. o grubości 24cm, to proponuję zastosować klasę gęstości 500 lub 600. Mamy wtedy mniejszy przekrój ściany ale za to większą wytrzymałość na ściskanie.
Takie jest uzasadnienie powyższych wyborów.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Jeśli zastosuje się rozwiązanie ściany z ociepleniem, to proponuję następujące rozwiązanie:
Bloczki oznaczone jako P+W, to bloczki profilowane na pióra i wpusty (1czyli murujemy je z wypełnioną zaprawą spoiną poziomą ale bez wypełnienia spoin pionowych), natomiast oznaczone, jako W, to bloczki z wpustem, który występuje po obu stronach, więc służą do murowania z wypełnionymi spoinami pionowymi i poziomymi.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Bloczki SOLBET Ideal są linią produktów, które stosuje się na ściany jednowarstwowe bez ocieplenia. Bloczki Ideal są tylko w klasie gęstości 400.
Natomiast bloczki SOLBET Optimal to bloczki, z których wykonuje się ściany z ociepleniem, ściany wewnętrzne nośnie i działowe. Jest to cała gama wyrobów o różnych wymiarach i różnych klasach gęstości.
Bloczek Ideal 42x24x59, jeśli jest w klasie gęstości 400 i zapewnia współczynnik U dla ściany wynosi 0,23 W/m2K., więc nadaje się na ścianę jednowarstwową.
Jeśli jest to bloczek o takich wymiarach i jest oznaczony jako Optimal, to nie będzie się nadawać na ściany bez ocieplenia.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Parametry techniczne materiałów są zawarte na stronie pod tym adresem:
https://www.solbet.pl/wytrzymalosc_na_sciskanie.php
Natomiast parametry lambda podane są tutaj:
https://www.solbet.pl/zalety-betonu-komorkowego/wysoka-izolacyjnosc-termiczna
Dla bloczków SOLBET Opimal o gęstości 500 – 0,14W/mK, dla 600 – 0,17W/mK oraz dla 700 – 0,19W/mK.
Wszystkie wartości to wartości lambdy obliczeniowej, czyli przyjmowanej do obliczeń.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Do takiego zastosowania proponuję użyć bloczki 24cm o klasie gęstości 600. Mogą być profilowana na pióra i wpusty lub profilowane na wpust. Murować je można na zaprawę do cienkich spoin lub na zaprawę tradycyjną.
Jeśli budynek jest podpiwniczony, to na ściany fundamentowe można zastosować również bloczki SOLBET. Muszą wtedy to być bloczki, które się muruje z wypełnionymi spoinami pionowymi, czyli bloczki z wpustem (1mogą to być bloczki o grubości również 24cm).
Jeśli budynek jest bez podpiwniczenia, to sugeruję zastosować bloczki betonowe.
System stropowy może być dowolny. Najlepiej, gdyby ten element jak i inne były dobrane przez projektanta pod względem możliwości technicznych.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie.
Jeśli chodzi o ściany bez ocieplenia, to powinny to być bloczki SOLBET Ideal o grubości 42cm. Powinny być one murowane na cienką spoinę.
Natomiast jeśli chodzi o ściany z ociepleniem, to proponuję zastosować bloczki SOLBET Optimal o grubości 24cm i klasie gęstości 600kg/m3. Można też je wymurować na zaprawę murarską do cienkich spoin. Jeśli chodzi o ściany działowe, to proponuję bloczki 12cm.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam
Proponuję zastosować klasę gęstości 600. Asortyment ten ma większą wytrzymałość na ściskanie w stosunku do klasy gęstości 500. Trochę lepszy parametr izolacyjności cieplnej 500 w stosunku do 600 jest nieistotny, jeśli ściany mają być wykonane z ociepleniem.
Do ścian wewnętrznych nośnych również będzie potrzebna klasa gęstości 600, więc tym bardziej nie jest wskazane wprowadzanie dodatkowego asortymentu o takich samych wymiarach.
Dlatego proponuję zastosować klasę gęstości 600.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Witam.
Wytrzymałość na ściskanie jest ta sama zarówno dla jednego i drugiego materiału. Istotny może być przekrój poprzeczny ściany. Zmieniając na 36cm ściana ma mniejszy przekrój w stosunku do 40cm. Może to być wystarczające albo proponuję zmienić na bloczki SOLBET Ideal 42cm.
Do tego proponuję zastosować cały system: zaprawę SOLBET do cienkich spoin, nadproża zbrojone z betonu komórkowego SOLBET oraz kształtki U 42cm.
Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Szanowni Państwo,
Informujemy, że SOLBET Sp. z o.o. nie prowadzi sprzedaży bloczków z betonu komórkowego przez Internet, ani nie pobiera zaliczek na zakup produktów.
Nasze produkty oferujemy jedynie poprzez sieć sprawdzonych dystrybutorów, których lista znajduje się na tej stronie.
Zarząd SOLBET Sp. z o.o.