Ocieplenie

Jak osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U0,17 używając bloczka komórkowego 24 cm?

Zadane pytanie:

Współczynnik U: Mam w projekcie współczynnik przenikania ciepła U0,17 dla scian zew. Mam wasz bloczek komórkowy 24 cm. Ile i jakiego powinienem dać styropianu aby osiągnąć ww współczynnik?

Odpowiedź Solbet:

Przypuszczam, że jest to bloczek klasy gęstości 500 lub 600.
Oznacza to, że należy „500” ocieplić styropianem grubości 17cm, natomiast „600” styropianem grubości 18cm.

Do obliczeń przyjąłem styropian o obliczeniowym współczynniku przewodzenia ciepła lambda = 0,04W/mK.

Decydując się na styropian o niższej lambdzie np. 0,032 W/mK bloczek odmiany 500, wystarczy ocieplić styropianem o grubości 13cm. Całkowita grubość ściany w tym przypadku będzie wynosiła 37 cm.

Polecam również, zapoznanie się z artykułem: Co warto wiedzieć, planując ocieplenie ścian?

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy gruntować ściany z betonu komórkowego przed ociepleniem?

Zadane pytanie:

Gruntowanie przed ociepleniem: Czy trzeba ściany z betonu komórkowego gruntować przed wykonaniem ocieplenia? Czy można ocieplać za pomocą pianki, czy lepsza do tego materiału będzie metoda mokra?

Odpowiedź Solbet:

Przy ocieplaniu należy kierować się wskazówkami producenta systemu ociepleń. Zazwyczaj gruntowanie jest wymagane. W ten sposób zwiększamy przyczepność i czystość podłoża, więc jest to zabieg podwyższający pewność tego rozwiązania.

Proponuję oczyszczenie ocieplanej ściany z kurzu i pyłu budowlanego oraz zagruntowanie powierzchni za pomocą gruntu akrylowego głębokopenetrującego SOLBET 12.2.

Ocieplenie ścian można wykonać w dowolny sposób, jeśli dany system jest dopuszczony do tych celów. Najczęściej stosuje się ocieplenie za pomocą styropianu lub wełny. Piankę (chodzi o metodę natryskową) najczęściej używa się przy ocieplaniu poddaszy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak efektywnie ocieplić ścianę wewnętrzną w domu bliźniaczym?

Zadane pytanie:

Wewnętrzna izolacja ścian: Mam dom w zabudowie bliźniaczej oddzielony murem z dwóch belitów po 24 cm i 2 cm styropianu w środku. Sąsiad nie mieszka i nie grzeje. Chciałbym trochę ocieplić ten mur od wewnątrz. Czy istnieje jakieś racjonalne rozwiązanie izolacji wewnętrznej która zapewni paro przepuszczalność, aby pod tą warstwą nie powstał grzyb?

Odpowiedź Solbet:

Z obliczeń wynika, że tak wykonana przegroda warstwowa pomiędzy segmentami posiada współczynnik U na poziomie 0,28 W/m2K. Jest to o wiele więcej niż wymagają tego przepis (1,00 W/m2K).
Jeśli jednak chciałby Pan poprawić izolacyjność termiczną, to można to wykonać np. za pomocą płyt klimatycznych lub za pomocą zabudowy z płyt G-K z ociepleniem. W tym drugim przypadku potrzebna byłaby folia paroizolacyjna ulokowana pomiędzy płytą a ociepleniem. Uważam jednak że nie ma takiego sensu, ponieważ obecne rozwiązanie jest wielokrotnie razy lepsze niż jest to potrzebne.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jakie rozwiązania wybrać do dodatkowego docieplenia ścian zewnętrznych?

Zadane pytanie:

Docieplenie ścian zewnętrznych: Chcę ponownie położyć elewację i rozważam dodatkowe ocieplenie muru zewnętrznego. Mam mur klasyczny, tj. od wewnątrz tynk cementowy ok. 1-2 cm, belix 24 cm (Prefabet Lubartów, najprawdopodobniej klasa gęstości 600), styropian 8 cm (M15) i belix 12 cm, tynk mineralny. Jaki izolator położyć i jakiej grubości?

Odpowiedź Solbet:

W obecnej chwili ma Pan ścianę o współczynniku na poziomie U = 0,28 W/m2K. Jeśli zastosuje Pan dodatkowe ocieplenie np. grubości 6 cm, to uzyska Pan współczynnik U = 0,20 W/m2K. To już będzie bardzo dobry parametr. Będzie też spełnione wymaganie ujęte w rozporządzeniu Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Można oczywiście dać większą grubość ocieplenia.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Czy ocieplenie murów przyspiesza ich wysychanie?

Zadane pytanie:

Kiedy ocieplać: Rozpocząłem budowę domu. Mury z Solbetu 500, gr 24 cm na pióro-wpust, cienka spoina pozioma. Wewnątrz tynk gipsowy, który utrzymuje jeszcze wilgoć w narożnikach pod sufitem (przy wieńcu). Wykonawca jest zdania by ocieplić mur w niedługim czasie, przyspieszyć ma to doschnięcie tynków. Czy to prawda? Czy zamykając w ten sposób wilgoć nie spowoduje się problemów z nią w przyszłości? Dla uzupełnienia informacji – wentylacja planowana jest mechaniczna z rekuperacją, obecnie jeszcze nie została uruchomiona.

Odpowiedź Solbet:

Budynek można już ocieplać jak jest już wykonany stan surowy zamknięty i warunki zewnętrzne są odpowiednie do wykonywania robót (temperatura powyżej +5 stopni). Ocieplenie co prawda nieznacznie zachamuje wysychanie budynku, ale budynek powinien wyschnąć przede wszystkim dzięki sprawnie działającej wentylacji, przewietrzaniu, cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku. W tym kontekście nie ma różnicy pomiędzy budynkiem ocieplonym a bez ocieplenia.

W Pana przypadku należałoby rozszczelnić budynek np. uchylając okna lub uruchomić wentylację. W tynku jest sporo wilgoci. Nie można jednak stwarzać przeciągów, ponieważ nie wpłynie to dobrze na tynk wewnętrzny, który może w takich okolicznościach popękać.

Jak to będzie funkcjonować, to można spokojnie ocieplać budynek. Ocieplenie budynku na pewno będzie wpływać na mniejsze zużycie energii podczas jego ogrzewania, co ma niejako pośredni wpływ na bardziej efektywne wysychanie budynku.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jakie docieplenie do domu z bloczków Solbet 30cm 600?

Zadane pytanie:

Docieplenie domu: Do budowy domu użyłem Solbet 30 typ 600, stoję przed dylematem czym docieplić styropianem czy wełną i jaką grubość docieplenia należy zastosować żeby uzyskać jak najlepsze parametry, nie ukrywam że zależy mi na jak najcieplejszym domu.

Odpowiedź Solbet:

Ocieplenie murów z betonu komorkowego można wykonać w systemie ETICS, czyli za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. Do ocieplenia styropianu polecam zastosowanie naszego systemu SOLBET Termo. Jeśli chodzi o dobranie odpowiedniej grubości termoizolacji, to sporządziłem obliczenia i wykres. Z pewnością pomoże to Panu w podjęciu decyzji.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Jak pogrubić istniejące ocieplenie budynku ze styropianu i wełny mineralnej?

Zadane pytanie:

Ocieplenie na istniejącym ociepleniu: Istniejące ocieplenie budynku wysokiego jest niewystarczające. Jaką technologią docieplić-pogrubić istniejące ocieplenie ze styropianu i z wełny mineralnej?

Odpowiedź Solbet:

Należy zastosować system “ocieplenia na ocieplenie”. Niektórzy producenci mają tego typu rozwiązanie. Wybór wariantu zależy m. in. od stanu w jakim jest istniejące ocieplenie. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową, która obejmuje również zjawisko kondensacji pary wodnej. Możliwość zastosowania ocieplenia na ocieplenie powinno być ujęte w aprobacie technicznej na dany system – to bardzo ważne.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager

Jak dodać izolację do istniejących ścian zewnętrznych bez uszkodzenia elewacji?

Zadane pytanie:

Dodatkowa izolacja ścian: Mam dom z pustaka – gazobeton, ściany zewnętrzne: grubość 24 cm plus styropian 12 cm. W jednym z pomieszczeń od strony północnej jest odczuwalnie chłodniej niż w innych miejscach. Zastanawiam się nad dodatkowym ociepleniem i wolałbym ocieplić cały dom niż od wewnątrz tylko ten jeden pokój. Jakie mam możliwości? Czy mogę, bez niszczenia obecnej elewacji dołożyć dodatkową warstwę izolacyjną? Z jakiego materiału i o jakiej grubości?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Trzeba by było dowiedzieć się, który z producentów systemu ocieplenia dopuszcza zastosowanie ocieplenia na ociepleniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie styropianu, ponieważ ma niewielką masę.

Sugeruję zastosowanie łączników mechanicznych (1kołków), którymi zamocuje się ocieplenie do warstwy nośnej muru.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak połączyć bloczki Solbet 24 i styropian dla maksymalnej izolacji cieplnej?

Zadane pytanie:

Solbet 24 + docieplenie: Jestem na etapie wyboru materiałów budowlanych do swojego domu. Wstępnie jestem zdecydowany na Solbet 24 + styropian. Aby uzyskać jak najlepszy współczynnik U jakich materiałów najlepiej użyć, grubość styropianu + gęstość bloczka. jaki współczynnik U mogę osiągnąć? Być może proponuje Pan inne rozwiązanie.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Proponuję zastosować bloczki 24 cm o klasie gęstości 600kg/m3. Mogą być profilowane na pióra i wpusty i z uchwytami montażowymi lub bez profilowania.

Jeśli chodzi o osiągnięcie współczynnika U dla ściany, to proponuję przestudiować poniższy wykres. Do obliczeń przyjęto współczynnik lambda dla styropianu 0,038W/mK.


Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Jak wybrać materiały do docieplenia ściany z gazobetonu, aby uniknąć punktu rosy?

Zadane pytanie:

Punkt rosy i opór cieplny ściany: Chcę docieplić dom zbudowany ok. 30 lat temu. Zgodnie z zapewnieniami poprzedniego właściciela ściana wykonana jest z gazobetonu na zewnątrz grubości 24cm w środku pustka powietrzna 3-4 cm i od wewnątrz gazobeton 12cm. Nie wiem jaka była klasa gęstości. Pustaki murowane były na zaprawie cementowo-wapiennej. Brak tynku zewnętrznego. Proszę o podanie tego współczynnika dla tych pustaków i jeśli to możliwe wyliczenie współczynnika dla ściany jaką przedstawiłem oraz jakim styropianem ją docieplić. Myślę o styropianie grafitowym Termoorganiki, Swisspoora lub Knaufa (który Pana zdaniem jest lepszy?) o współczynniku 0,31 i grubości 10 cm lub 12 cm. Czy gdzieś w środku ściany nie będzie wkraplała się para wodna? Czy to jest dobry pomysł?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Przypuszczam, że zastosowano bloczki o klasie gęstości 600kg/m3. Trzeb by było przyjąć współczynnik lambda na poziomie 0,25 W/mK.

Gdyby ocieplono tę konstrukcję styropianem o grubości 10cm, to uzyska Pan współczynnik U=0,22W/m2K.

W zasadzie w tej chwili to jest jedyna możliwość wykonania termoizolacji. Można by było wypełnić pustkę powietrzną ale jest to niewielka grubość, więc sugeruję wykonanie termoizolacji na zewnątrz.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy warto ocieplać ściany z betonu komórkowego zarówno od zewnątrz, jak i od środka?

Zadane pytanie:

Docieplanie zewnętrzne i wewnętrzne: Buduję dom z Solbetu Optimal 600 24cm mam pytanie czy można ocieplić 15 cm po stronie zewnętrznej i 3cm styropianu po stronie wewnętrznej. Chodzi o to żeby nie ogrzewać nie potrzebnie ścian zewnętrznych. (Wiem że system styropianowy dwustronny doskonale działa na rynku zachodnim ale wypełniany jest betonem i ma doskonałe parametry). Na to tynk cem-wap, lub płyta gipsowa Dodam że budynek będzie miał system rekuperacji i pompę ciepła. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Nie ma sensu wykonywać ocieplenia po stronie wewnętrznej. Wykonanie izolacji na zewnątrz jest wystarczające. Z punktu widzenia fizyki budowli ocieplanie od wewnątrz jest niekorzystne a czasami wręcz nieprawidłowe.

Wykonanie izolacji wewnątrz budynku jest też niepraktyczne z punktu widzenia użytkowania pomieszczeń (1słaba powierzchnia wykończonej ściany wewnątrz budynku).

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Czy docieplenie starej ściany styropianem 15cm może powodować zawilgocenie?

Zadane pytanie:

Docieplenie a zawilgocenie ściany: Czy istnieje ryzyko zawilgocenia ściany wykonanej w starym budownictwie (kratówka 30cm, wełna 5cm, tynk), jeśli docieplę ją styropianem 15cm? Czy powinienem wykonać kratki wentylujące nową warstwę izolacji?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
W zasadzie należy wtedy zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń.
Tak gruba warstwa styropianu będzie powodować, że punkt nie wystąpi punkt rosy w przegrodzie w materiale konstrukcyjnym lub w warstwie wełny.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy