System dociepleń

Witam.
Przy ocieplaniu należy kierować się wskazówkami producenta systemu ociepleń. Zazwyczaj gruntowanie jest wymagane. W ten sposób zwiękaszmy przyczepność i czystość podłoża, więc jest to zabieg podwyżaszjący pewność tego rozwiązania.

Proponuję oczyszczenie ocieplanej ściany z kurzu i pyłu budowlanego oraz zagruntowanie powierzchni za pomocą gruntu akrylowego głębokopenetrującego SOLBET 12.2.

Ocieplenie ścian można wykonać w dowolny sposób, jeśli dany system jest dopuszczony do tych celów. Najczęściej stosuje się ocieplenie za pomocą styropianu lub wełny. Piankę (chodzi o metodę natryskową) najczęściej używa się przy ocieplaniu poddaszy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
W obecnej chwili ma Pan ścianę o współczynniku na poziomie U = 0,28W/m2K. Jeśli zastosuje Pan dodatkowe ocieplenie np. grubości 6cm, to uzyska Pan współczynnik U = 0,20W/m2K. To już będzie bardzo dobry parametr.

Można oczywiście dać większą grubość ocieplenia lub nieco mniej.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam
Trzeba by było dowiedzieć się, który z producentów systemu ocieplenia dopuszcza zastosowanie ocieplenia na ociepleniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie styropianu, ponieważ ma niewielką masę.

Sugeruję zastosowanie łączników mechanicznych (1kołków), którymi zamocuje się ocieplenie do warstwy nośnej muru.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Nie ma sensu wykonywać ocieplenia po stronie wewnętrznej. Wykonanie izolacji na zewnątrz jest wystarczające. Z punktu widzenia fizyki budowli ocieplanie od wewnątrz jest niekorzystne a czasami wręcz nieprawidłowe.

Wykonanie izolacji wewnątrz budynku jest też niepraktyczne z punktu widzenia użytkowania pomieszczeń (1słaba powierzchnia wykończonej ściany wewnątrz budynku).

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
W zasadzie należy wtedy zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń.
Tak gruba warstwa styropianu będzie powodować, że punkt nie wystąpi punkt rosy w przegrodzie w materiale konstrukcyjnym lub w warstwie wełny.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.

Literatura zaleca nakładanie tynków po 2 miesiącach od wymurowania ścian. Taki czas wpisuje się w naturalny cykl budowy. W międzyczasie wykonuje się wiele innych, kolejnych etapów, dlatego praktycznie nie ma na budowie żadnych przestojów.

Każdy z wariantów ocieplenia o których Pan wspomina jest wariantem prawidłowym.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Jeśli przyjmę, że wbudowany beton komórkowy ma lambdę 0,20W/mK, słabo wentylowaną warstwę powietrza i przyjmę stryropian 8cm, to z wyliczeń wynika, że ściana po termomodernizacji będzie miała współczynnik U=0,21W/m2K.
Nie wykropli się para wodna w przegrodzie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Jeśli budynek ma założone rynny i rury spustowe można to tak zostawić. Ściany nie ulegną zawilgoceniu pod wpływem zacinającego deszczu lub śniegu.
Na wiosnę wykonawca będzie musiał sprawdzić powierzchnię, oczyścić ją oraz zagruntować.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Ściany z bloczków SOLBET Ideal 42cm mają współczynnik U=0,23W/m2K. Nie trzeba ich dodatkowo ocieplać (chociaż zawsze można to zrobić).

Mam wiele informacji zwrotnych od inwestorów, którzy wybudowali w ten sposób swoje domy i je zamieszkują. Każdy, z którym rozmawiałem potwierdził, że jego budynek jest bardzo ciepły i energooszczędny. Żaden z inwestorów nie zamierza ocieplać w ten sposób wykonanego budynku.

Myślę, że to najlepszy dowód na to, że to rozwiązanie się sprawdza w praktyce.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Jeśli jest to ściana z naszych bloczków, to wystarczy odpylić powierzchnię ściany i ew zwilżyć ją wodą.
Gruntowanie zalecamy siatki z klejem, przed nałożeniem tynku na tę warstwę zbrojoną. Do tego najlepiej zastosować grunt SOLPLAST.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Do tego typu ocieplenia na pewno należy zastosować system. Z pewnością producenci wełny mineralnej oferują takie systemy. W ich skład wchodzą: listwy startowe, łączniki do różnego rodzaju podłoży (1w tym do betonu komórkowego), zaprawy klejowe oraz wełna.

Zwracam uwagę na właściwe mechaniczne połączenie wełny. Kołki powinny być dopasowane do podłoża. Np. firmy Wkręt-met, Koelner posiadają takie łączniki w swojej ofercie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
W Pana przypadku istotna będzie możliwość zamocowania kolejnej warstwy styropianu do warstwy nośnej ściany, czyli bloczków 24cm.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy