Solbet FAQs Bloczki Która klasa gęstości bloczków Solbet jest najlepsza dla ścian zewnętrznych domu?

Która klasa gęstości bloczków Solbet jest najlepsza dla ścian zewnętrznych domu?

Zadane pytanie:

Jaka klasa bloczków: W projekcie mam zaplanowaną budowę domu z pustaków ceramicznych szer. 24cm, jednak ja chcę budować z betonu komórkowego i wybrałam SOLBET 24cm P+W, dostałam od Państwa materiały informacyjne które przekazałam firmie która jeszcze nie budowała z betonu komórkowego i mój domek będzie pierwszym który wybudują z bk. Jest to dom parterowy z użytkowym poddaszem, strop Terriva. Konsultowałam zmianę z kierownikiem budowy i on powiedział że spokojnie możemy budować z bk 24cm gęstości 500. Jako ze nie mogę porozmawiać o tym z architektem, bo jest na urlopie, postanowiłam poszukać w internecie i mam mieszane uczucia bo nigdzie nie znalazłam jasnej odpowiedzi na pytanie czy 500 24cm nadaje się na ściany zewnętrzne nośne, do ilu kondygnacji można tą gęstość stosować. Moim (laika) zdaniem jest zasadnicza różnica w wytrzymałości na ściskanie pomiędzy 500 a 600. Jako że będzie to mój pierwszy i raczej ostatni dom nie chciałabym popełnić jakiegoś błędu który będzie skutkował np. pękaniem ścian. Przeczytałam wiele Pana odpowiedzi i wnioskuję że 600 byłaby lepszym rozwiązaniem, tylko czy moje wnioski są prawidłowe?

Odpowiedź Solbet:

Nie zaglądając do projektu można powiedzieć generalnie, że można zastosować klasę gęstości 500 lub klasę gęstości 600.

Z tym, że w przypadku ścian z ociepleniem różnica izolacyjności cieplnej, jaka jest pomiędzy 500 a 600 nie jest istotna. Przy ścianie 24cm bardziej zależy nam większej wytrzymałości.
Z kolei na ściany wewnętrzne z reguły się stosuje bloczki klasy gęstości 600, więc z praktycznego punktu widzenia nie jest też wskazane, by mieszać asortyment (o takich samych wymiarach), bo ekipa wykonawcza się na pewno się pomyli.

Stąd moje odpowiedzi, by zastosować materiał o klasie gęstości 600. Oczywiście, jeśli kierownik budowy, który zna projekt budynku, dopuszcza odmianę 500, to oczywiście nie widzę przeciwskazań, aby ją zastosować.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy