Zestawienie materiałów do projektu katalogowego

Frequently Asked Questions


Zadane pytanie:

Witam.
Kupiłam projekt domu Noelia bis 2m, czy jest możliwość aby Państwo mi powiedzieli ile pustaków 24cm i 12cm potrzebuje na budowę.

 

Odpowiedź SOLBET:

Dzień dobry
Po kontakcie z firmą projektową udało nam się dowiedzieć, że zestawienie materiałów do projektu Noelia bis 2m jest dostępne wraz z kosztorysem.
Przelicznik m2 na sztuki bloczków jest bardzo prosty. Na 1m2 przypada zawsze 7 sztuk bloczków SOLBET niezależnie od grubości muru.

Z poważaniem
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

18.01.2021.

 

Witam.
Mam pewne zapytanie. Nie udało mi się zalać stropu przed zimą. Dopiero zdążyłem zalać słupy narożne i nadproża okien. Muszę jeszcze 1 warstwę domurowac oraz wszystkie działowi. Czy bloczkom się coś stanie?? Mam się czego obawiać ?? że zima je uszkodzi?? Pozdrawiam

Odpowiedź SOLBET:

Na zimę można zostawić mury przykryte od góry. Zacinający deszcze i śnieg nie powinny uszkodzić materiału. W załączeniu zdjęcie ilustrujące, jak to można zabezpieczyć. Jeśli by się chciało murować bloczki w temperaturach około 0 stopni, to polecam naszą zaprawę zimową 0.7.

Jeśli chodzi o ściany działowe, to mam dla Pana istotną wskazówkę. Ściany działowe na parterze najlepiej murować po wykonaniu stropu, nie będą wówczas przeszkadzać w trakcie wykonywania szalunków pod strop. Natomiast ściany na stropie powinno się murować dopiero po usunięciu szalunków pod stropem, jak strop już się ugnie.

Z poważaniem
Tomasz Rybarczyk
Product Manager

Fot.: Zabezpieczenie muru w trakcie murowania zimą za pomocą folii hydroizolacyjnej ułożonej na górnej warstwie wymurowanych bloczków.

 

Link do informacji na temat zaprawy zimowej 0.7:

Zaprawa murarska do cienkich spoin do betonu komórkowego na cemencie białym – zimowa 0.7

Treść wiadomości – Zapytaj eksperta:

Chciałabym wiedzieć po jakim czasie od wybudowania domu za pomocą bloczków Solbet 600 można otynkować wewnętrzne ściany i ruszyć z pozostałymi pracami (z założeniem że elewacja zew. będzie wykonana dopiero po 6 miesiącach).

Pozdrawiam
Justyna

 

Odpowiedź SOLBET:

Po wymurowaniu ścian, wykonaniu stropów, wymurowaniu ścian poddasza lub piętra, wykonaniu dachu, pokryciu dachu, rozszalowaniu stropów, wykonaniu ścian działowych, wstawieniu stolarki, wykonaniu instalacji przychodzi czas na wykonanie tynków wewnętrznych. To wystarczająco dużo czasu, by można było roboty te wykonywać w tej sekwesncji bez jakichkolwiek przestojów. To, że elewacja nie będzie wykonana, to też nie będzie przeszkadzać. Jedynie należy zawsze pamiętać, by roboty były prowadzone w odpowiednich warunkach pogodowych.

Pozdrawiam
mgr inż arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

 

Witam.
Ściany działowe najlepiej łączyć do ścian nośnych za pomocą łączników stalowych. Łączniki stalowe umieszcza się na etapie murowania ścian nośnych w co trzeciej warstwei, w miejscu , gdzie ma być połączenie ze ścianą działową. Możne też je przybuć do ścian nośnych, jak będą już one wykonane. Wtedy trzeba je odgiąć, jak będzie nurowana ściana działowa.

Łącznik powinien trafiać w spoinę, w co trzeciej warstwie bloczków.

Poniżej załączam rysunek.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Ściany z bloczków Ideal 42cm nie wymagają ocieplania, ale jeśli jednak chciałby Pan budynek ocieplić, to proponuję od zewnątrz.
Nie musi wtedy Pan stosować żadnych folii paroizolacyjnych.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam
Tego typu wybór zawsze powinien być poparty analizą projektową. Polega to na tym, że projektant sprawdza najbardziej wytężone fragmenty ścian. Zazwyczaj są to filary międzyokienne lub inne miejsca, gdzie mamy mniejszy przekrój ściany i największe obciążenie.

Zazwyczaj wynika z tego, że nie ma takich miejsc, gdzie mamy za małą nośność. Jeśli jednak są takie miejsca, gdzie nośność jest niewystarczająca, to wykonuje się filary z żelbetu.
Jest wiele możliwości i zależy to od projektanta.

Korespondencyjnie mogę odpowiedzieć na to pytanie, że nie powinno być problemu z zastosowaniem bloczków o grubości 18cm, ale ostateczna odpowiedź powinna należeć do projektanta adoptującego projekt (1jeśli jest to projekt katalogowy), lub autora projektu (1jeśli jest to projekt indywidualny).

Tomasz Rybarczyk

Witam.
Trochę nie rozumiem pytania, ponieważ pyta Pan o to, czy dać termoizolację na płycie, a później Pan pisze, że taka izolacja będzie.

Zaczynam więc od początku.
Płyta powinna być zaizolowana od spodu i z boków za pomocą polistyrenu XPS. Również też bym dał ocieplenie od góry płyty (1a na tym oczywiście jastrych, czyli tak, jak Pan pisze). Gdyby tego nie było, to wiele ciepła byłoby akumulowanego w płycie. Ma to oczywiście też dobre strony, ale wadą jest to, że to ciepło należałoby dostarczyć, więc wiązałoby się to z większym zużyciem energii o wartość, którą może zakumulować duża masa płyty.

Jeśli by była papa, to wg mnie nie ma konieczności nakładania folii, ale o to należałoby się spytać producenta systemu hydroizolacji, ponieważ oni (1producenci hydroizolacji) mają wyroby, które, jeśli mają być skuteczne, to wymagają odpowiednich technologii.

Jeśli ściana naziemia ma być z ociepleniem, to izolację z płyt XPS dałbym również na wysokości cokołu, czyli w strefie mokrej (130cm powyżej gruntu). Styrodur należy mocować za pomocą kleju oraz, jeśli jest to wymagane za pomocą kołków. To zależy od zaleceń producenta systemu ocieplania. Ja zalecam mocowanie mechaniczne w miejscach, gdzie ocieplenie jest odkryte.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Uważam, że na niewiele to się zda, ponieważ nawet, jak przykryje Pan płytę plandeką, to nie zapewni Pan tego, że woda (opadowa, stopiony śnieg) zostanie odprowadzona poza płytę. Wręcz może to zalegać i wpływać pod plandekę.

Ważne, że grunt nie jest wysadzinowy, więc nie powinno to spowodować uszkodzeń tej płyty.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Przypuszczam, że jest to bloczek klasy gęstości 500 lub 600.
Oznacza to, że należy “500” ocieplić styropianem grubości 17cm, natomiast “600” styropianem grubości 18cm.

Do obliczeń przyjąłem styropian o obliczeniowym współczynniku przewodzenia ciepła lambda = 0,04W/mK.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Przy ocieplaniu należy kierować się wskazówkami producenta systemu ociepleń. Zazwyczaj gruntowanie jest wymagane. W ten sposób zwiękaszmy przyczepność i czystość podłoża, więc jest to zabieg podwyżaszjący pewność tego rozwiązania.

Proponuję oczyszczenie ocieplanej ściany z kurzu i pyłu budowlanego oraz zagruntowanie powierzchni za pomocą gruntu akrylowego głębokopenetrującego SOLBET 12.2.

Ocieplenie ścian można wykonać w dowolny sposób, jeśli dany system jest dopuszczony do tych celów. Najczęściej stosuje się ocieplenie za pomocą styropianu lub wełny. Piankę (chodzi o metodę natryskową) najczęściej używa się przy ocieplaniu poddaszy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam
Pomiędzy ścianą działową a stropem powinna być szczelina 2-3cm, by móc umożliwić ugięcie stropu w taki sposób, by nie dociążył on ściany działowej.
Szczelinę tę powinno się wypełnić materiałem trwale plastycznym. Może to być np. sprężysta wełna mineralna lub elastyczna piana poliuretanowa np. FlexiFoam.

Zaprawa murarska lub normalna piana poliuretanowa nie sprawdzi się w tym miejscu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Witam.
Oczywiście, jest możliwe wykonanie ścian piwnic z bloczków SOLBET.
W tym wypadku ściany piwnic, ze względu na napór gruntu, powinny mieć wypełnione spoiny poziome i pionowe. Do tych celów najlepiej zastosować bloczki o klasie gęstości 600 z profilowaniem na wpust (1typ W) o szerokości (1grubości) 24cm lub szersze.

Poniżej załączam przykłady z naszego Atlasu Detali Konstrukcyjnych.


Ilustracja 1: Ściana piwnicy w budynku ze ścianami jednowarstwowymi


Ilustracja 2: Ściana piwnicy w budynku ze ścianami z ociepleniem

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy