Solbet FAQs Konstrukcja Czy można zakotwić ściankę działową do słupa żelbetowego?

Czy można zakotwić ściankę działową do słupa żelbetowego?

Zadane pytanie:

Ścianka działowa: Na poddaszu o wysokości 3m planuję postawić ściankę działową o wysokości około 2,5m i długości około 4m. Na ściance planuję powiesić WC i bidet. Czy taką ściankę o grubości np 11,5 cm można zakotwić tylko z jednej strony do słupa żelbetowego? Czy będzie ona wystarczająco stabilna? Drugi koniec ściany będzie się stykał poprzez ościeżnicę z prostopadle stojącą ścianą działową z karton gipsu. Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź Solbet:

Tak, można a nawet powinno się to zrobić. Ściany działowe wymagają połączenia ze ścianami konstrukcyjnymi lub innymi elementami konstrukcyjnymi, jeśli one do tych elementów dochodzą. Chodzi o to, by ściana wypełniająca miała stabilne zamocowanie do konstrukcji.
Proponuję wykonać taką ścianę o grubości 10 lub 12 cm. Może to być ściana wykonana na zaprawę do cienkich spoin SOLBET 0.1 lub 0.2, lub na klej poliuretanowy SOLBET SMART.

Do słupa żelbetowego można zamocować ścianę za pomocą specjalnych łączników metalowych (poniżej załączam zdjęcie, jak to wygląda i jaka jest idea takiego połączenia).


Fot. 1: Sposób połączenia ściany działowej ze słupem lub ścianą żelbetową (1połączenie bez dylatacji)


Fot. 2: Sposób połączenia ściany działowej ze słupem lub ścianą żelbetową (1połączenie tworzące dylatację)

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy