Solbet FAQs Fundamenty Jak prawidłowo zaizolować płytę fundamentową domu?

Jak prawidłowo zaizolować płytę fundamentową domu?

Zadane pytanie:

Izolacja płyty fundamentowej: Wykonałem płytę fundamentową, która zlokalizowana jest powyżej poziomu gruntu. Pod nią jest folia (podwójna warstwa) i 10 cm polistyrenu. Czy powinienem zaizolować cały wierzch płyty? Jeśli tak i jeśli byłaby to papa, czy należy na nią położyć jeszcze folię? Na płycie ma się jeszcze znaleźć 10 cm polistyrenu i jastrych. Czy boczne powierzchnie płyty powinny być zaizolowane wraz z pierwszą warstwą bloczków gazobetonowych? Jak mocować styrodur, który będzie chronił cokół domu?

Odpowiedź Solbet:

Witam.
Trochę nie rozumiem pytania, ponieważ pyta Pan o to, czy dać termoizolację na płycie, a później Pan pisze, że taka izolacja będzie.
Płyta powinna być zaizolowana od spodu i z boków za pomocą polistyrenu XPS (można również płytę wykonać na podbudowie ze szkła piankowego lub płyty z pianobetonu). Również też bym dał ocieplenie od góry płyty (a na tym oczywiście wykonał jastrych – czyli tak, jak Pan pisze).

Jeśli by była papa, to wg mnie nie ma konieczności nakładania folii, ale o to należałoby się spytać producenta systemu hydroizolacji, ponieważ producenci hydroizolacji mają wyroby, które, jeśli mają być skuteczne, to wymagają odpowiednich technologii.

Jeśli ściana naziemia ma być z ociepleniem, to izolację z płyt XPS dałbym również na wysokości cokołu, czyli w strefie mokrej (około 30cm powyżej gruntu).

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy