Solbet Fundamenty Izolacja płyty fundamentowej: Wykonałem płytę fundamentową, która zlokalizowana jest powyżej poziomu gruntu. Pod nią jest folia (podwójna warstwa) i 10 cm polistyrenu. Czy powinienem zaizolować cały wierzch płyty? Jeśli tak i jeśli byłaby to papa, czy należy na nią położyć jeszcze folię? Na płycie ma się jeszcze znaleźć 10 cm polistyrenu i jastrych. Czy boczne powierzchnie płyty powinny być zaizolowane wraz z pierwszą warstwą bloczków gazobetonowych? Jak mocować styrodur, który będzie chronił cokół domu?

Witam.
Trochę nie rozumiem pytania, ponieważ pyta Pan o to, czy dać termoizolację na płycie, a później Pan pisze, że taka izolacja będzie.

Zaczynam więc od początku.
Płyta powinna być zaizolowana od spodu i z boków za pomocą polistyrenu XPS. Również też bym dał ocieplenie od góry płyty (1a na tym oczywiście jastrych, czyli tak, jak Pan pisze). Gdyby tego nie było, to wiele ciepła byłoby akumulowanego w płycie. Ma to oczywiście też dobre strony, ale wadą jest to, że to ciepło należałoby dostarczyć, więc wiązałoby się to z większym zużyciem energii o wartość, którą może zakumulować duża masa płyty.

Jeśli by była papa, to wg mnie nie ma konieczności nakładania folii, ale o to należałoby się spytać producenta systemu hydroizolacji, ponieważ oni (1producenci hydroizolacji) mają wyroby, które, jeśli mają być skuteczne, to wymagają odpowiednich technologii.

Jeśli ściana naziemia ma być z ociepleniem, to izolację z płyt XPS dałbym również na wysokości cokołu, czyli w strefie mokrej (130cm powyżej gruntu). Styrodur należy mocować za pomocą kleju oraz, jeśli jest to wymagane za pomocą kołków. To zależy od zaleceń producenta systemu ocieplania. Ja zalecam mocowanie mechaniczne w miejscach, gdzie ocieplenie jest odkryte.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy