Solbet FAQs Użytkowanie budynku Jak zabezpieczyć i wykończyć ściany zewnętrzne domu z betonu komórkowego Solbet przed zimą?

Jak zabezpieczyć i wykończyć ściany zewnętrzne domu z betonu komórkowego Solbet przed zimą?

Zadane pytanie:

Jestem w trakcie budowy domu z betonu komórkowego Solbet o grubości ściany 42 cm z zastosowaniem całej technologii oferowanej przez firmę Solbet (cienkie spoiny, nadproża, itp.). Jestem na etapie kończenia więźby dachowej i na zimę dach będzie wydeskowany i pokryty papą, ewentualnie jeżeli pogoda pozwoli, założona zostanie dachówka. Moje pytanie dotyczy wykończenia ścian od zewnątrz. W ścianach uzupełnione zostały klejem wszystkie szczelinki i braki w spoinach a ściany zostały delikatnie przytarkowane w celu usunięcia ewentualnego nadmiaru kleju na spoinach. Ściany z tego bloczka są bardzo równe i nadają się na tynk cienkowarstwowy. W jaki sposób wykonać prace w dalszej kolejności? Miałem zamiar ściany na zimę zabezpieczyć gruntem paroprzepuszczalnym innej firmy i tak pozostawić na zimę. Czy jest sens zabezpieczenia ścian na zimę samym gruntem? Jeżeli tak, to jakim i jakie warstwy nałożyć na te ściany w dalszej kolejności aby oddychały? Czy klej z siatką i na to tynk cienkowarstwowy(ew. jaki?), czy tynk tradycyjny? Jak zabezpieczyć ściany aby uniknąć odznaczania się na ścianach spoin i bloczków po deszczu widocznych czasami na innych domach. Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź Solbet:

Jeśli wykonany jest dach i założone są rynny i rury spustowe (nawet tymczasowe), to można pozostawić budynek na zimę. Zacinający deszcz lub śnieg nie będzie powodował trwałego zawilgocenia ścian. Nie trzeba gruntować murów i pozostawić tak budynek na zimę.

Jeśli chodzi o wykończenie, to najlepszym i poprawnym rozwiązaniem będzie zastosować tynk mineralny, który jest paroprzepuszczalny. To bardzo ważne, by takiego rodzaju tynk zastosować na mury jednowarstwowe. Jeśli ma to być tynk cienkowarstwowy, to proponuję przed tynkowaniem nałożyć siatkę tynkarską z klejem. Dzięki temu zabezpieczy się tynk cienkowarstwowy przed pękaniem.

Siatka spoin, jeśli spoiny mają grubość do 3 mm nie powinna powstać.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy