Solbet FAQs Bloczki Jakie materiały Solbet użyć dla optymalnej izolacji termicznej ścian domu?

Jakie materiały Solbet użyć dla optymalnej izolacji termicznej ścian domu?

Zadane pytanie:

Jakie materiały SOLBET: Witam! Planuje budowę domu z poddaszem użytkowym (bez piwnicy). Ściany dwuwarstwowe. W odpowiedziach na tym forum poleca Pan bloczki 24 cm + ocieplenie. Jednak inni eksperci wypowiadają się, że grubość takiej ściany to minimum 30 – 36 cm + ocieplenie. Prawie zdecydowałem się na system SOLBET ale mam pytanie jakich materiałów użyć aby współczynnik przenikania ciepła wahał się pomiędzy 0,18 – 0,20 &955 dla całego domu. Chodzi mi o optymalne rozwiązanie z bloczków SOLBET. Jaka grubość, gęstość i czym lepiej ocieplić styropian? czy wełna mineralna? Jak przy takim współczynniku dla ścian powinienem ocieplić podłoże i dach? Pozdrawiam!

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Jeśli ściany są z ociepleniem a ściana jest wystarczająca pod względem konstrukcyjnym, to nie ma sensu stosowania ściany grubszej niż 24cm. By uzyskać współczynnik U=0,18 należy ocieplić ścianę (1z bloczków Optimal 24cm o klasie gęstości 600) 18cm warstwą styropianu. Dla porównania dodam, że np. ścianę 36 cm z bloczków Ideal (1klasy gęstości 400) należałoby ocieplić 9cm styropianu.

Co do zastosowania ocieplenia styropian kontra wełna, to jest wiele argumentów. Jak życie pokazuje największym argumentem jest cena, ponieważ znaczna większość ociepleń stanowi u nas styropian.

Co do konstrukcji dachu i podłoża, to zależy to od rozwiązań projektowych. Trudno mi cokolwiek proponować nie znając szczegółów. Podłoże z reguły ociepla się styropianem z płyt do zastosowania w posadzce, natomiast dach ociepla się zazwyczaj wełną mineralną. Ocieplenie to powinno spełniać wymogi Rozporządzenia Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Uważam, że to wszystko powinno być zawarte w projekcie. By ew. poprawić charakterystykę energetyczną budynku należałoby się skonsultować z kimś, kto by z Panem usiadł i wskazał miejsca, które można by było poprawić i jak to zrobić. Nie proponuję samodzielnego podejmowania decyzji o zmianach.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy