Solbet FAQs Tynki Jakie tynki zastosować na ścianach z betonu Solbet 42cm, aby uniknąć pęknięć i uwidocznienia spoin?

Jakie tynki zastosować na ścianach z betonu Solbet 42cm, aby uniknąć pęknięć i uwidocznienia spoin?

Zadane pytanie:

Tynk zewnętrzny: Witam, mam wybudowany dom z betonu Solbet 42cm, teraz zamierzam go otynkować. Mój wykonawca zaproponował położenie tynku cementowo-wapiennego + farba elewacyjna silikonowa albo silikonowy tynk cienkowarstwowy. Twierdzi, że położenie siatki i nawet podwójnej warstwy kleju nie uchroni mnie przed pęknięciami i uwidocznieniem spoin. Proszę o poradę.

Odpowiedź Solbet:

Witam,
W takim wypadku są dwie możliwości: zastosowanie grubszego (1ok 1 – 1,5cm) tynku lub zastosowanie kleju na siatce + tynku cienkowarstwowego.

Dla ścian jednowarstwowych bardzo ważne jest, by każda kolejna warstwa była bardziej paroprzepuszczalna od poprzedniej (1rozparując w kierunku od środka na zewnątrz).
W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest położenie tynku cementowo-wapiennego jest dobrym rozwiązaniem ale na ten tynk należy zastosować farbę mineralną.

Jeśli by było to z klejem na siatce, to na tej warstwie proponuję zastosować tynk mineralny cienkowarstwowy i farbę również mineralną.

Obie metody są dobre. Nie proponuję stosować tynków ani farb silikonowych, które mają dodatek żywic i tworzą warstwę, która nie jest paroprzepuszczalna albo jest paroprzepuszczalna w niewielkim stopniu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy