Solbet FAQs Konstrukcja Czy podmurowanie bloczkami Solbet 600 na płasko osłabi ścianę?

Czy podmurowanie bloczkami Solbet 600 na płasko osłabi ścianę?

Zadane pytanie:

Muruje dom odmianą Solbet 600 (ściana 24 cm grubości plus ocieplenie). Aby osiągnąć oczekiwaną wysokość pomieszczeń muszę położyć 11 warstw bloczków o wymiarach 24x24x59 oraz jeszcze około 10-12 cm. Nie chce robić wieńca upuszczonego tak wysokiego (wystarczy 4 cm). Czy w związku z tym mogę podmurować z wierzchu bloczkami odmiany 600 o wymiarach 6-8x24x59 kładzionymi na płasko. Czy będą one słabsze od pozostałej części ściany pomimo, że jest to ta sama odmiana (600)?

Odpowiedź Solbet:

Nie nie osłabi. Beton komórkowy jest materiałem jednorodnym i ma takie same właściwości we wszystkich kierunkach. Można więc tak zrobić. Tak się to właśnie często wykonuje na budowach. Proponuję przemurować warstwę płytek jako ostatnią lub (lepiej) jako przedostatnią warstwę pod wieńcem. Płytki należy wymurować z wypełnieniem spoin poziomych i pionowych. Oczywiście należy je murować z zachowaniem wszystkich zaleceń wykonawczych:

  • przed murowaniem należy zawsze przeszlifować górną powierzchnię poziomą wcześniej wymurowanej warstwy bloczków za pomocą pacy lub struga do szlifowania,
  • zmieść z powierzchni bloczków pył powstały podczas szlifowania,
  • nałożyć zaprawę murarską do cienkich spoin za pomocą kielni do cienkich spoin,
  • wmurować bloczek lub płytkę zachowując odpowiednie przemurowanie bloczków i ustabilizować go za pomocą młotka z gumowym obuchem.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy