Solbet FAQs Beton komórkowy Jak wybrać materiały do docieplenia ściany z gazobetonu, aby uniknąć punktu rosy?

Jak wybrać materiały do docieplenia ściany z gazobetonu, aby uniknąć punktu rosy?

Zadane pytanie:

Punkt rosy i opór cieplny ściany: Chcę docieplić dom zbudowany ok. 30 lat temu. Zgodnie z zapewnieniami poprzedniego właściciela ściana wykonana jest z gazobetonu na zewnątrz grubości 24cm w środku pustka powietrzna 3-4 cm i od wewnątrz gazobeton 12cm. Nie wiem jaka była klasa gęstości. Pustaki murowane były na zaprawie cementowo-wapiennej. Brak tynku zewnętrznego. Proszę o podanie tego współczynnika dla tych pustaków i jeśli to możliwe wyliczenie współczynnika dla ściany jaką przedstawiłem oraz jakim styropianem ją docieplić. Myślę o styropianie grafitowym Termoorganiki, Swisspoora lub Knaufa (który Pana zdaniem jest lepszy?) o współczynniku 0,31 i grubości 10 cm lub 12 cm. Czy gdzieś w środku ściany nie będzie wkraplała się para wodna? Czy to jest dobry pomysł?

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Przypuszczam, że zastosowano bloczki o klasie gęstości 600kg/m3. Trzeb by było przyjąć współczynnik lambda na poziomie 0,25 W/mK.

Gdyby ocieplono tę konstrukcję styropianem o grubości 10cm, to uzyska Pan współczynnik U=0,22W/m2K.

W zasadzie w tej chwili to jest jedyna możliwość wykonania termoizolacji. Można by było wypełnić pustkę powietrzną ale jest to niewielka grubość, więc sugeruję wykonanie termoizolacji na zewnątrz.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy