Solbet FAQs Nadproża Czy potrzebna jest dodatkowa warstwa cegieł pod nadprożami SOLBET?

Czy potrzebna jest dodatkowa warstwa cegieł pod nadprożami SOLBET?

Zadane pytanie:

Nadproża: Rozpoczynam budowę domu parterowego z poddaszem. Ściany nośne budynku wykonane będą z bloczka SOLBET Optimal 500 pióro wpust o szerokości 24 cm. Chcę użyć gotowych nadproży SOLBET. Kierownik budowy polecił ułożyć pod nadprożem i pod wieńcem warstwę z cegieł. Na Waszym filmie instruktażowym pokazane jest, że nadproża układane są bezpośrednio na bloczkach. Jak powinno być to wykonane i dlaczego nie jest wskazane używanie cegieł jako dodatkowej warstwy?

Odpowiedź Solbet:

Witam,

Nie ma potrzeby podpierania nadproży SOLBET na poduszkach z betonu lub na podmurówce z cegły pełnej.

Nadproża są tak skonstruowane, że ich ugięcie na projektowane obciążenia jest znacznie ograniczone, w stosunku do dopuszczalnych ugięć normowych.
Dzięki temu nie powinno zachodzić do lokalnego zarysowania ściany w miejscu ich podparcia.

Jeszcze jest druga kwestia w tej sprawie – sprawdzenie docisku na ścianie.

Jeśli kierownik lub projektant dokona obliczeniowego sprawdzenia docisku nadproża na ścianie i zostanie wykazane, że wytrzymałość na ściskanie muru w miejscu podparcia jest zbyt małe, wtedy niezbędne jest wykonanie podparcia na większej powierzchni lub wykonanie podpory w taki sposób by przenieść siłę na większą powierzchnię.

Zalecane przez nas długości podparcia są tak dobrane, że z reguły docisk na ścianie, nawet z bloczków o niższej wytrzymałości, czyli klasie gęstości 400 jest spełniony.

Tomasz Rybarczyk

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy