Solbet FAQs Konstrukcja Czy możliwe jest wykonanie słupków żelbetowych z kształtek U?

Czy możliwe jest wykonanie słupków żelbetowych z kształtek U?

Zadane pytanie:

Słupki z kształtek U: W projekcie mam 18 słupków żelbetowych w dwóch ściankach kolankowych (dach dwuspadowy). Słupy o wymiarach 24×24 i wysokości 101 cm. Czy można wykonać te słupy w kształtkach U? Wymiar środkowy jednej kształtki 12×18 cm to zdecydowanie za mało, ale co jakby były to dwie kształtki złączone ze sobą 12×36 cm lub kształtka nie miałaby ścianki od wewnątrz, wtedy 18×18 lub 18×36?

Odpowiedź Solbet:

Słusznie Pan zauważył, w przypadku ścian 24 cm wykonane słupki w kształtkach U mogą mieć niewystarczający przekrój. Obawiam się jednak, że połączenie dwóch kształtek też za wiele nie zmieni, ponieważ słupki w ścianie kolankowej są poddane wypychaniu na zewnątrz, więc zależy nam na wymiarze poprzecznym słupków, czyli w tym wypadku wysokość przekroju żelbetowego 12 cm może być za mało.

Aby zwiększyć wymiar przekroju poprzecznego słupków żelbetowych można użyć kształtek np. wycinając z jednej strony ścianki i szalując słupki z jednej strony za pomocą deskowania. Wtedy uzyska się już wymiar żelbetu 18 cm x 36 cm.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy