Solbet FAQs Konstrukcja Jaki zastosować wieniec zamiast wieńca lanego w domku Z8?

Jaki zastosować wieniec zamiast wieńca lanego w domku Z8?

Zadane pytanie:

Wieniec w kształtkach U: Mam projekt domku Z8 z pracowni Z500 w wersji parterowej z nieużytkowym poddaszem przykrytym wiązarami. Przewidziana konstrukcja ścian ma być z bloczków 24cm. Chciałbym wykonać zamiast wieńca lanego w szalunki z drewna – wieniec w kształtkach U. W projekcie wieniec ma wymiary 24x30cm(wys.x szer.). Strzemiona mają 20x25cm. Gdybym zastosował kształtki U wymiary wew. gdzie przychodzi zbrojenie wynoszą 12x18cm. Czyli na moje oryginalne zbrojenie za mało. Jak z tego wybrnąć?

Odpowiedź Solbet:

Kształtki U, służą do wykonywania w nich elementów traconego szalunku jak belek i słupów. Niestety w Pana przypadku przekrój wieńca w kształtkach U może być za mały. Przekrój powinien określić projektant projektując wieniec na odpowiednie siły rozciągające. Można też zastosować zapisy nieaktualnej już normy murowej i spełnić wymaganie przekroju poprzecznego wieńca żelbetowego 0,025m2.

Można sobie jeszcze poradzić w taki sposób, by pocienić ścianki boczne kształtek (po prostu należy wyciąć 2cm ze środka kształtki) to powinno być to wystarczające. Można też zastosować np. kształtki wieńcowe KZE firmy Stropex.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy