Solbet FAQs Chemia budowlana Jak prawidłowo otynkować altankę z pustaków gazobetonu?

Jak prawidłowo otynkować altankę z pustaków gazobetonu?

Zadane pytanie:

Tynk na gazobetonie: Postawiłem altankę z pustaków gazobetonu. Wszelkie prace staram wykonywać sam. Miła satysfakcja. Mam pytanie na które szukam odpowiedzi, gdyż jestem w tych sprawach laikiem. Po wykonaniu wszystkich prac w środku, przyszedł czas na otynkowanie altanki na zewnątrz. Nie ukrywam że chciałbym to zrobić niezbyt dużym kosztem, tynk miałby być gładki najlepiej cementowo-wapienny, pomalowany na biało. Szukając porad w internecie spotkałem się z różnymi opiniami o tynkowaniu gazobetonu. Prosiłbym o poradę fachowca jak należało by to zrobić, aby tynk z czasem nie odpadł. Jak należy zrobić to fachowo przez amatora laika? Dziękuje za poradę!

Odpowiedź Solbet:

Witam,
Na mineralny materiał najlepszy jest mineralny tynk, który umożliwi przenikanie pary wodnej w kierunku na zewnątrz. Można do tego użyć naszych produktów, które są tynkami mineralnymi.

Jeśli tynk będzie cienkowarstwowy, to zalecamy zastosowanie wcześniej siatki tynkarskiej z włókna szklanego z klejem.

Jeśli natomiast tynk będzie grubości minimum 10 mm, to siatkę z klejem należ wkleić tylko w narożach otworów (tak jak pokazuje to ilustracja poniżej), a pozostałą powierzchnię tynkuje się bezpośrednio. Takim tynkiem, który można zastosować w ten sposób jest np. nasz tynk cementowo-wapienny 5.1.


Ilustracja: wzmocnienie powierzchni tynkowanej w narożach otworów

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy