Solbet FAQs Beton komórkowy Czy wilgoć i przymrozek mogą uszkodzić strukturę betonu komórkowego?

Czy wilgoć i przymrozek mogą uszkodzić strukturę betonu komórkowego?

Zadane pytanie:

Wilgotny beton komórkowy: Czy mogło się coś stać z bloczkiem, który jest wilgotny, ze względu na spływającą wodę po polewaniu zalanego stropu wodą. Jak na moje oko, wilgotność na zasadzie ciemniejszego koloru bloczka, w dotyku niemokry. Nad ranem pojawił się mały szron na samochodach, co oznaczało lekki przymrozek w nocy z 30-09-2012 na 01-10-2012. Czy mogło to spowodować uszkodzenie struktury bloczków wilgotnych z opisu? Jaka ewentualnie temperatura i wilgotność mogłaby mieć destrukcyjny wpływ.

Odpowiedź Solbet:

Zamarzająca w bloczku o dużej porowatości oraz o dużych porach woda ma miejsce na zwiększenie swojej objętości na wskutek zamarznięcia. Dlatego mróz nie powinien powodować uszkodzeń bloczków.
Materiał radzi sobie z zawilgoceniem. Duże pory wpływają na to, że beton komórkowy nie ma wysokiego podciągania kapilarnego. Duża porowatość powoduje też to, że woda grawitacyjnie z niego szybko odpływa i materiał szybko wysycha.

Tymczasem proszę obserwować strukturę materiału i w miarę możliwości unikać przyczyn permanentnego zawilgocenia bloczków. Docelowo powierzchnie ścian z bloczków powinny być zabezpieczone przed wpływami atmosferycznymi oraz możliwością występowania wilgoci w innych elementach budynku. Dlatego powinno się ściany zabezpieczać hydroizolacjami oraz wyprawami zewnętrznymi.

Więcej informacji nt. budowy zimą znajdzie Pan pod linkiem: https://www.solbet.pl/budowa-domu-zima-czy-jest-mozliwa/

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy