Solbet Artykuły Budowa w systemie SOLBET Kurnik z betonu komórkowego – dobrze zbudowany biznes
kurnik z betonu komórkowego

Kurnik z betonu komórkowego – dobrze zbudowany biznes

Przedsiębiorstwo rodzinne państwa Grabkowskich jest dość „młode”, ale za to już funkcjonuje prężnie. Jego właściciele także nie mają wieloletniego doświadczenia zawodowego, jednak z pewnością patrzą w przyszłość i w 100% poświęcają się swojej pracy. Na spotkanie z nami przyjechał pan Waldemar Grabkowski (29 lat), który razem z bratem (27 lat) i ojcem prowadzi hodowlę brojlerów. Opowiedział, skąd zaczerpnęli pomysł na rodzinny biznes, jak powstawał pierwszy kurnik z betonu komórkowego oraz o planach na przyszłość.

Kurnik

SPOSÓB NA BIZNES

Pierwszy kurnik z betonu komórkowego został zbudowany w 2014 r, drugi natomiast oddano do użytku 2015 r. Budowa drugiego kurnika trwała 4 miesiące – rozpoczęła się 20 kwietnia, a 29 sierpnia oddano go do użytku i wstawiono pierwsze pisklaki. Trudności tylko przysporzyło przygotowanie terenu pod kurnik, ponieważ teren jest pagórkowaty, najpierw trzeba było go wyrównać, wywózka ziemi zajęła kilkanaście dni. „Pomysł na taki biznes zaczerpnęliśmy od wuja, który już od 10 lat zajmuje się hodowlą kur – wspomina pan Waldemar. – To właśnie on nas pozytywnie zaraził takim sposobem na życie. Zresztą na samym początku służył nam jako doradca.” Pan Waldemar, jego brat i ojciec wspólnie zarządzają interesem rolniczym, wszystkie prace wykonują samodzielnie, korzystając jedynie z pomocy weterynarza. „Ja z bratem jesteśmy w 100% zaangażowani w prace przy kurach. Tata trochę mniej, ponieważ mamy jeszcze opasy, czyli hodujemy bydło na mięso”.

W TROSCE O INWESTYCJĘ

Oba kurniki zostały wybudowane z betonu komórkowego. W budowie drugiego obiektu panowie Grabkowscy postanowili zaufać firmie SOLBET. Była to w pełni świadoma decyzja, podyktowana właściwościami i niezaprzeczalnymi zaletami bloczków z betonu komórkowego SOLBET, np. wytrzymałością na ściskanie i dobrą izolacyjnością cieplną, a przy tak dużej inwestycji trzeba zadbać o każdy szczegół. „Przyznaję, pierwszy kurnik powstał z betonu komórkowego konkurencyjnej firmy. Jednak budując drugi kurnik z betonu komórkowego, postawiliśmy na SOLBET. Do zmiany materiału budowlanego przekonała nas firma WOJT tłumacząc, że bardzo dużo tego materiału sprzedają na domy mieszkalne, a także chlewnie. Postanowiliśmy spróbować, zresztą oferta cenowa była kusząca – opowiada pan Waldemar. – Oczywiście sami też dużo czytaliśmy o bloczkach firmy SOLBET, ponieważ przy inwestycji wartej 1 000 000 zł trzeba rozsądnie wydawać pieniądze, być pewnym, co się kupuje i z czego się buduje. Poza tym bloczki z betonu komórkowego są ciepłe, ognioodporne, trwałe, łatwe w obróbce i montażu.”

Kurnik

Kurnik z betonu komórkowego ma rozmiary 84 x 20 m, czyli 1680 m2 powierzchni. Ściany zewnętrzne zbudowane z bloczków 36 cm nie zostały ocieplone. Jednak właśnie dzięki zastosowaniu betonu komórkowego SOLBET w środku panuje optymalna temperatura dla hodowli brojlerów. „Ściana zbudowana jest z bloczka 36 cm plus siatka i klej. Całość jest zagruntowana i pomalowana. Przez chwilę zastanawialiśmy się nad bloczkiem 42 cm. Ale uznaliśmy, że ten wystarczy. Ogrzewanie oparte jest o nagrzewnice wodne i wspólną kotłownię dla tych dwóch kurników. Temperatura 33°C w środku jest osiągana, ponieważ bloczki z betonu komórkowego akumulują ciepło, natomiast dyfuzja pary wodnej przez beton komórkowy zapewnia utrzymanie korzystnego dla zdrowia brojlerów mikroklimatu w kurniku. – dodaje pan Waldemar. – Dodatkowo bloczki są odporne na działanie bakterii, grzybów i pleśni, co jest ważne w przypadku hodowli brojlerów, oraz mrozoodporne. Beton komórkowy SOLBET spełnił wszystkie nasze oczekiwania. W przyszłym roku planujemy jeszcze jeden kurnik z betonu komórkowego, największy 132 x 20 m. Także zbudujemy go z bloczków SOLBET.”

KURNIK Z BETONU KOMÓRKOWEGO – ŁATWE I SZYBKIE BUDOWANIE

Pierwszy kurnik państwo Grabkowscy budowali samodzielnie, jednak chcąc przyspieszyć budowę drugiego, zdecydowali się zatrudnić fachowców. Budowę powierzyli miejscowej firmie, która ma duże doświadczenie w budowie takich właśnie obiektów. Jednak dach położyli już sami – pan Waldemar z bratem. „Mury stały w dwa miesiące. Konstrukcję dachową spawaliśmy z bratem, a do położenia dachu zatrudniliśmy kilku pomocników. Bloczki z betonu komórkowego ściągaliśmy z różnych miejsc i za każdym razem przychodziły nieuszkodzone, co utwierdziło nas w przekonaniu, że jest to materiał wytrzymały i trwały” – mówi pan Waldemar.

W tej chwili trwa budowa magazynu z bloczków z betonu komórkowego 24 cm, który budują samodzielnie pan Waldemar z bratem. „Do żniw chcielibyśmy zakończyć prace – mówi pan Waldemar. – Mamy już spore doświadczenie budowlane, ja prowadziłem przez 2,5 roku firmę budowlaną, a tata ma 15-letnie doświadczenia. Poza tym bloczki z betonu komórkowego SOLBET ułatwiają to zadanie, są dokładne wymiarowo, idealnie do siebie dopasowane i lekkie. Budujemy na sucho na klej. Dla nas to najszybsze i najłatwiejsze budowanie. Można powiedzieć, że i ludzi do budowy potrzeba mniej, ponieważ nie muszę pomocnika do betoniarki najmować.”

DOM Z SOLBETU

Z budowy kurnika pozostało sporo bloczków z betonu komórkowego, z którego pan Waldemar będzie budował dom. Ściany domu będą zbudowane w technologii jednowarstwowej, czyli bez ocieplenia, z bloczków 36 cm. „Pozostawię ściany bez ocieplenia przynajmniej na jedną zimę, aby zobaczyć jak się zachowają. W okolicy jest już zbudowanych kilka domów z samych bloczków SOLBET 36 cm bez ocieplenia. Pytałem inwestorów o ich odczucia. Są zadowoleni i twierdzą, że koszty ogrzewania nie są wysokie – mówi pan Waldemar. – Budowę planuję rozpocząć już niedługo. Jak dobrze pamiętam, kupiłem projekt gotowy w Muratorze. Dom ma 110 m2 powierzchni użytkowej i jest częściowo podpiwniczony.”

Poza tym będąc „wiernym” firmie SOLBET pan Waldemar ma nadzieję na wygraną w Loterii SOLBET. Aby wziąć w niej udział, wystarczy kupić produkty SOLBET za minimum 5000 zł brutto, ważne, aby na fakturze produkty były opisane jako bloczki SOLBET. Kopię faktury wraz z kuponem z Muratora należy przesłać na adres wskazany w regulaminie Loterii. W tym roku odbędą się 3 losowania, w każdym do wygrania jest 100 000 zł.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy