Solbet Artykuły Aktualności Z czego budują Polacy?

Z czego budują Polacy?

Hanna Jankowska, Budomedia:
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2018 r. wydano ponad 77 000 pozwoleń na budowę i dokonano zgłoszeń nowych budynków jednorodzinnych. Duże zainteresowanie budową domów wynika między innymi z bardzo wysokich cen mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórym. Jak ta sytuacja przekłada się na produkcję materiałów budowlanych?

Łukasz Małecki, SOLBET:
Ciągły rozwój budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju przekłada się oczywiście na wzrost sprzedaży materiałów ściennych. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest on znaczny. Nasza firma zaczęła rok 2019 od rekordu miesięcznej sprzedaży produktów SOLBET, przełamując w styczniu barierę 200 000 m3 bloczków z betonu komórkowego. Aby uzmysłowić skalę sprzedażową zaznaczę, że wartość ta przekracza roczną zdolność produkcyjną niejednego zakładu wytwarzającego materiały ścienne murowe w naszym kraju.

H.J.: Czy można oszacować ile domów powstanie z materiałów zakupionych tylko w ciągu tego jednego miesiąca?

Ł.M.: W Polsce przeważnie buduje się domy jednorodzinne o metrażu nie przekraczającym 150 m2 powierzchni użytkowej. Aby wybudować kręgosłup domu czyli ściany, w tym przypadku potrzeba około 60-70 m3 produktów ściennych SOLBET. Zatem z naszych materiałów zakupionych przez inwestorów tylko w styczniu, czyli z tych 200 000 m3 może powstać około 3 000 domów o powierzchni użytkowej 150 m2.

Spolbet rekord

H.J.: Z danych GUS za rok 2018 wynika również, że ponad 52% rynku materiałów ściennych murowych stanowi beton komórkowy. Co według Pana decyduje o tak dużej popularności tego materiału?

Ł.M.: Współczesny inwestor jest coraz bardziej świadomy swoich wyborów. Przychodząc do dystrybutora często ma już dokładnie sprecyzowane oczekiwania odnośnie materiału ściennego – jego wytrzymałości na obciążenia, izolacyjności cieplnej oraz akustycznej. Bardzo ważnym czynnikiem, branym pod uwagę przez inwestora przy wyborze materiału jest też mikroklimat, który będzie się utrzymywał w nowo wybudowanym domu. Beton komórkowy jest materiałem konstrukcyjnym, z którego od lat buduje się trwałe, ciepłe i zdrowe domy o korzystnym mikroklimacie wewnątrz – ściany z betonu komórkowego wyróżniają się wysoką izolacyjnością termiczną i bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Materiał ten spełnia więc wciąż rosnące wymagania inwestorów, co przekłada się na jego znaczny udział w rynku materiałów ściennych.
Warto też zaznaczyć, że w procesie podejmowania decyzji o wyborze materiału budowlanego uczestniczą nierzadko wykonawcy. Chcą oni budować solidnie, a zarazem szybko i sprawnie. Dlatego bardzo często wycena prac murarskich uzależniona jest od tego, z jakiego materiału mają powstać ściany domu. Bloczki z betonu komórkowego SOLBET charakteryzuje niewielka masa i duże wymiary, dzięki którym na 1 m2 ściany potrzeba zaledwie 7 bloczków. Sprawia to, że prace na budowie postępują bardzo szybko, z czego zadowoleni się zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy.

 

Udziały w produkcji materiałów ściennych murowych [m3] w 2018 r.

 

 

H.J.: Beton komórkowy został liderem wśród materiałów ściennych murowych w 2018 r, a jak na tym tle plasuje się firma SOLBET?

Ł.M.: W ubiegłym roku aż 37% udziału w kategorii „materiały ścienne – beton komórkowy” należało do naszej marki. Świadczy to o dużym zaufaniu inwestorów do firmy SOLBET. Budujemy je już nieprzerwanie od blisko 70 lat. Wciąż rosnące zaufanie do naszych produktów wynika również z tego, że świadomy inwestor nie wybiera już materiałów budowlanych kluczem najniższej ceny. Nie interesuje go także produkt potocznie nazywany pustakiem, suporeksem lub gazobetonem. Świadomy inwestor szuka materiałów markowych, pewnych, spełniających normy przepisów prawnych oraz budowlanych. W grę wchodzi bowiem jego wymarzony dom, który ma mu posłużyć przez długie lata, a często również następnym pokoleniom.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy