Solbet Artykuły Organizacja budowy Dobry wykonawca poszukiwany. Jak znaleźć ekipę budowlaną?

Dobry wykonawca poszukiwany. Jak znaleźć ekipę budowlaną?

Aby nasz dom był ładny i funkcjonalny, do jego budowy potrzebny jest nam dobry wykonawca robót budowlanych. Musimy zatrudnić rzetelnych, solidnych i godnych zaufania pracowników. Zadanie nie jest łatwe, co nie oznacza, że nie wykonalne. Gdzie zatem i jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną? 

Poszukiwania ekipy budowlanej powinniśmy zacząć dużo wcześniej, aby wyboru nie dokonywać pod presją czasu i nie „brać pierwszej lepszej”. Z niektórymi wykonawcami trzeba umawiać się nawet na kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem budowy. Rozmowy najlepiej przeprowadzać zimą lub jesienią, jeśli budowa ma rozpocząć się na wiosnę. Jednak nie podpisujmy z wybranym wykonawcom umowy o roboty budowlane przed uzyskaniem załatwieniem wszystkich spraw formalnych. Dlaczego? Może zdarzyć się, że procedury przedłuża się, a wykonawca może się wycofać lub zażądać odszkodowania za zyski utracone podczas przestojów.

Wykonawca z polecenia

Dobry wykonawca zwykle nie musi się reklamować. Jego praca i ocena inwestorów jest jego rekomendacją. Najlepiej więc zatrudnić firmę z polecenia. Za źródło informacji mogą posłużyć nam znajomi, przyjaciele czy sąsiedzi, którzy niedawno zakończyli swoją budowę lub przeprowadzali remont. To przecież oni wiedzą najlepiej czy zatrudniona przez nich ekipa jest godna polecenia. Po zasięgnięciu opinii na temat danej ekipy, warto niespodzianie odwiedzić budowę, gdzie rekomendowani fachowcy obecnie pracują i naocznie przekonać się o jakości wykonywanych przez nich robót. Podczas wizyty zwróćmy uwagę, czy na budowie panuje porządek – świadczy on o wykonawcach.

Namiary na rzetelną firmę wykonawczą możemy dostać także od producenta czy sprzedawcy materiałów budowlanych – rekomendowana przez nich ekipa na pewno zna się na swojej pracy i cieszy się dobrą opinią. Najczęściej producenci polecają tylko takie firmy, które zostały przez nich przeszkolone i zdobyły odpowiednie certyfikaty.

Dobry wykonawca przez internet

W obecnych czasach internet jest nieocenionym źródłem informacji i jeśli nikt z naszych znajomych nie ma godnego polecenia wykonawcy, możemy właśnie tak szukać pomocy. Na licznych forach dyskusyjnych czy serwisach budujący internauci (czy wykonawcy) chętnie służą pomocą dzieląc się swoimi doświadczeniami i wymieniając poglądy na temat firm wykonawczych. Internet to obszerna baza wiedzy o firmach budowlanych. Na branżowych portalach znajdziemy wyceny poszczególnych usług i zapoznamy się ze specyfiką prac budowlanych. Niektóre strony internetowe umożliwiają nam kontakt z lokalnymi firmami wykonawczymi. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, określić rodzaj prac, województwo oraz podać dane kontaktowe. Następnie sprawdzone firmy budowlane same się z nami skontaktują w celu przedstawienia oferty na wykonanie wszystkich prac. Jest to wygodny i szybki sposób na porównanie aktualnych cen i wybranie najlepszego fachowca. Zanim zdecydujemy się na konkretnego wykonawcę zasięgnijmy opinii na jej temat, sprawdźmy dane rejestrowe, odwiedźmy stronę internetową firmy i zapoznajmy się z opiniami poprzednich klientów. Opinie znajdziemy na lokalnych forach internetowych.

Uwaga! Z dystansem podchodźmy do firm, które ogłaszają się w gazecie czy internecie – reklamować może się każdy. Pamiętajmy, że reklama zamieszczona nawet w renomowanym piśmie nie świadczy o rzetelności firmy, a wydawca nie odpowiada za treść ogłoszeń.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy