Solbet Artykuły Trendy w budownictwie Bezpieczny Kredyt 2% na budowę domu lub zakup mieszkania
Bezpieczny Kredyt 2% i budowa z Solbet

Bezpieczny Kredyt 2% na budowę domu lub zakup mieszkania

Bezpieczny Kredyt 2% to część rządowego programu dopłat „Pierwsze Mieszkanie”. Jest on jednak skierowany nie tylko do osób, które planują zakup nieruchomości w budynku wielorodzinnym. Może posłużyć również do sfinansowania budowy domu jednorodzinnego. Kto będzie mógł skorzystać z preferencyjnego kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania? Jakie warunki należy spełnić starając się o kredyt na dom lub mieszkanie i jaka może być jego maksymalna wysokość?

Rosnące ceny nieruchomości i kredytów powodują, że marzenie o własnym mieszkaniu dla wielu osób jest coraz trudniejsze do zrealizowania. Podobnie jest w przypadku budowy domu. Rozwiązaniem tego problemu może być rządowy program dopłat do kredytu pod nazwą Bezpieczny Kredyt 2%. Skorzystanie z przygotowanej dla kredytobiorców oferty może znacznie odciążyć domowy budżet, a zastosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań usprawnić przebieg samego procesu budowlanego.

Dla kogo Bezpieczny Kredyt 2%?

Aby uzyskać Bezpieczny Kredyt 2%, niezależnie od tego czy ma on posłużyć do sfinalizowania zakupu mieszkania czy też budowy domu, należy spełnić trzy główne warunki.

 • Pierwszy z nich dotyczy wieku – o Kredyt 2% mogą ubiegać się osoby, które w momencie składania wniosku nie ukończyły 45 lat. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka (osób pozostających w związku nieformalnym) wystarczy, że warunek ten zostanie spełniony przez jedno z nich.
 • Po drugie, Kredyt 2% na budowę domu może być przyznany jedynie osobom, które nie posiadają i nie posiadały prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub osób pozostających w związku partnerskim i wychowujących co najmniej jedno wspólne dziecko warunek ten muszą spełniać obie osoby.
 • Po trzecie, wnioskodawcy muszą posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaką chcą uzyskać. Ocena zdolności kredytowej należy do banku.

Na co można uzyskać Kredyt 2%?

Środki pozyskane w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% mogą być przeznaczone na:

 • zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego (bez limitu cen za 1 m2);
 • zakup nieruchomości gruntowej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego oraz na jego budowę wraz z wykończeniem;
 • zakup domu jednorodzinnego;
 • istnieje również możliwość uzyskania Kredytu 2% na dokończenie budowy domu realizowanej dotychczas za gotówkę.

Jaka jest wysokość kredytu na dom lub mieszkanie?

Pojedyncza osoba ubiegająca się o Kredyt 2% na dom lub mieszkanie może liczyć maksymalnie na kwotę 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem limit ten wynosi do 600 tys. zł.

W przypadku osób, które chcą wykorzystać kredyt na dokończenie budowy domu finansowanej do tej pory za gotówkę, jego maksymalna wysokość może wynieść:

 • do 150 tys. zł w przypadku kredytobiorców prowadzących gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko;
 • do 100 tys. zł w przypadku kredytobiorców prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe.

W ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% kredytobiorcy będą otrzymywać dopłaty do rat kredytu. Dopłatą będzie różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Dopłaty do rat kredytu będą przysługiwać w ciągu pierwszych 10 lat jego spłaty. W okresie stosowania dopłat efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% plus marża banku.

Jaki wkład własny zakłada Bezpieczny Kredyt 2%?

Jak każdy kredyt hipoteczny, również Kredyt 2% wymaga wkładu własnego. Jego wysokość ustala bank udzielający kredytu, jednak według założeń programu wkład własny nie powinien być wyższy niż 200 tysięcy złotych.
W przypadku kredytu na dom wkładem własnym może być również działka. Jeśli jednak jej wartość przekracza 200 tys. zł nie będzie można wnieść innego wkładu własnego w środkach pieniężnych.

Wnioski o Bezpieczny Kredyt 2% można składać od 1 lipca 2023 r.*)

Mieszkanie od dewelopera na kredyt

Planując zakup pierwszego mieszkania wiele osób decyduje się na nieruchomość od dewelopera. Bycie pierwszym właścicielem lokalu w nowym budownictwie, z możliwością jego samodzielnego wykończenia, podyktowana jest często standardem i komfortem, jaki ma zapewniać domownikom. Przed zakupem nieruchomości warto zwrócić uwagę, m.in. na to, z jakich materiałów został wzniesiony budynek, gdyż to one w dużym stopniu decydują o walorach użytkowych mieszkania. Beton komórkowy jest jednorodnym, porowatym materiałem konstrukcyjnym, który wpływa na energooszczędność budynku oraz szeroko pojęty komfort użytkowania lokali mieszkalnych. Jego walory użytkowe są dostrzegalne już na etapie urządzania mieszkania. Łatwe, precyzyjne i czyste wiercenie w ścianach oraz wiele rozwiązań zamocowań zapewniają bezproblemowe umeblowanie wnętrz. Beton komórkowy SOLBET powstaje z surowców naturalnego pochodzenia: piasku wody, wapna, cementu, gipsu. Dzięki temu jest materiałem zdrowym i przyjaznym środowisku. Wyróżnia się również bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zamknięte w jego strukturze powietrze, które jest najlepszym izolatorem ciepła, stanowi ponad 80% objętości bloczków. Ściany zewnętrzne wymurowane z betonu komórkowego SOLBET skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku i znajdujących się w nim mieszkań, co pozwala ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem.

Od kredytu do realizacji – jak przejść sprawnie przez budowę domu?

Kredyt można też przeznaczyć na budowę domu i aby po otrzymaniu środków na realizację domu przejść płynnie przez proces budowy, warto skorzystać z rozwiązań systemowych. System budowlany umożliwia sprawną realizację głównych elementów budynku. Materiały do budowy trwałych i ciepłych ścian z betonu komórkowego SOLBET – od lat chętnie stosowanego do wznoszenia domów jednorodzinnych – to bloczki, prefabrykowane nadproża, kształtki U, płytki, a także zaprawy murarskie i tynkarskie, system ocieplenia oraz inne wyroby.
Zastosowanie kompletnego systemu budowlanego SOLBET gwarantuje, że materiały wchodzące w jego skład – zarówno murowe, jak i produkty chemii budowlanej – będą do siebie odpowiednio dopasowane pod względem właściwości technicznych. Budowa systemowa z betonu komórkowego SOLBET należy też do najprostszych rozwiązań, zapewniających szybkie i bezpieczne prowadzenie prac. Skraca ich przebieg, ograniczając koszty związane z zatrudnieniem ekipy oraz wynajmem sprzętu. Pozwala też uniknąć wielu kosztownych błędów wykonawczych. Budowa z użyciem systemu budowlanego SOLBET usprawni również wykończenie domu, podniesie komfort jego codziennej eksploatacji, a w przyszłości ułatwi ewentualną przebudowę i modernizację.

Bezpieczny Kredyt 2% i budowa z Solbet

Podsumowanie

 • O Bezpieczny Kredyt 2% może ubiegać się singiel, małżeństwo bądź para w związku nieformalnym, która wychowuje co najmniej 1 dziecko.
 • Kredyt 2% przewidziany jest osób, które planują kupno swojego pierwszego mieszkania lub kupno bądź budowę domu jednorodzinnego.
  Można do uzyskać również na dokończenie budowy domu.
 • Maksymalna kwota kredytu, jaką można uzyskać to 600 tys. zł
 • Kredyt wymaga wkładu własnego w wysokości do 200 tys. zł.
 • Dopłaty do rat Kredytu 2% będą przysługiwać przez 10 lat.
 • Przed zakupem mieszkania od dewelopera warto zwrócić uwagę, z jakich materiałów został wzniesiony budynek, gdyż w dużej mierze decydują one o walorach użytkowych mieszkania.
 • Przystępując do realizacji domu warto skorzystać z systemu budowlanego, który usprawni i przyspieszy prace, a także pozwali uniknąć wielu błędów wykonawczych.

Dowiedz się więcej na temat systemu budowlanego SOLBET na: https://www.solbet.pl/zalety-betonu-komorkowego/budowa-systemowa/

 

*) źródło: www.gov.pl


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy