Solbet Artykuły Budowa w systemie SOLBET Mity o betonie komórkowym: beton komórkowy jest szkodliwy dla zdrowia mieszkańców

Mity o betonie komórkowym: beton komórkowy jest szkodliwy dla zdrowia mieszkańców

Popularność betonu komórkowego i długi czas stosowania nie chronią go przed fałszywymi opiniami na jego temat, deprecjonującymi jego jakość. Do takich należy błędne stwierdzenie, że beton komórkowy ma szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców.

 

Pojęcie zdrowego domu wiąże się m.in. z technologią budowy, a także użytymi do jego postawienia materiałami. Materiały używane do wykończenia mieszkań i domów, aby były nieszkodliwe dla osób pracujących na budowie oraz tych, które zamieszkają w budynku, powinny dawać gwarancję bezpieczeństwa. Beton komórkowy na etapie produkcji, budowy, użytkowania oraz utylizacji jest materiałem przyjaznym środowisku oraz zdrowym dla użytkowników wzniesionych z niego budynków.

Zdrowy skład produktów z betonu komórkowego

Autoklawizowany beton komórkowy powstaje z naturalnych surowców: wapienia, piasku i wody. Do spulchnienia materiału, na etapie produkcji i wytworzenia porowatej struktury dodawany jest proszek lub pasta aluminiowa, która w wyniku reakcji wytwarza wodór, uchodzący z masy w trakcie tego procesu. Taki skład surowcowy powoduje, że jest to materiał naturalny oraz w 100% ekologiczny i przyjazny w stosowaniu. W czasie eksploatacji budynków beton komórkowy nie wytwarza żadnych związków w postaci gazów i innych odpadów niebezpiecznych. Nawet podczas działania ekstremalnych temperatur, które panują w trakcie pożaru nie wydziela gazów i substancji szkodliwych.

Beton komórkowy to zdrowy mikroklimat

Dzięki porowatej strukturze beton komórkowy jest w stanie przyjąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia oraz oddać ją, gdy powietrze staje się zbyt suche. Wybudowane z betonu komórkowego ściany jednowarstwowe oraz warstwowe ocieplone wełną mineralną nie będą stanowić bariery dla przenikającej na zewnątrz pary wodnej. Sprawna regulacja wilgotności i utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu budynku wpływają na korzystny mikroklimat. Beton komórkowy wykazuje również całkowitą odporność na bakterie, pleśnie i grzyby. Dzieje się tak, ponieważ skład chemiczny i odczyn zasadowy nie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

Niekiedy użytkownicy pytają, dlaczego bloczki tak specyficznie pachną i co jest tego przyczyną. Ten zapach świeżego betonu komórkowego jest charakterystycznym zapachem wapienia, który z czasem szybko ustępuje. Tak samo pachną zaprawy i tynki mineralne przy ich wykonywaniu.

Niska radioaktywność

Beton komórkowy jest materiałem o najniższej radioaktywności spośród materiałów budowlanych. Spełniają one wymagania w zakresie dopuszczalności stężeń naturalnych pierwiastków promieniotwórczych. Dzięki małej masie bloczków z betonu komórkowego promieniotwórczość wybudowanych z nich ścian jest niższa niż ścian wybudowanych z większości materiałów. Nie ma sobie równych pod względem niskiego poziomu radiacji.

Zdrowie to również możliwość recyklingu

Beton komórkowy jest materiałem w 100% poddającym się pełnemu recyklingowi. Po ewentualnej rozbiórce budynku można go poddać przetworzeniu i użyciu do produkcji elementów murowych z betonu komórkowego.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy