Solbet Artykuły Organizacja budowy Jak kupować materiały na budowę domu?

Jak kupować materiały na budowę domu?

Każdy inwestor chciałby, aby jego dom był zbudowany z jak najlepszych materiałów budowlanych. Ceny tych samych materiałów mogą nieco się różnic w zależności, gdzie dokonujemy zakupów. Jak kupować materiały na budowę domu, aby nie przepłacać?

Zakup materiałów budowlanych musi być przemyślany i skalkulowany. Najlepiej wykonać kosztorys budowy domu (można zadanie to powierzyć kierownikowi budowy lub projektantowi), ponieważ będzie zawierał on zestawienie materiałów budowlanych wraz z podaną ilością. Jest to wygodne rozwiązanie i praktyczne, gdyż nie zabraknie nam np. bloczków podczas wznoszenia ścian – tym samym nie będzie przestojów w budowie. Poza tym nie będziemy się musieli martwić, gdzie po skończonej budowie domu, przechowywać nadwyżkę materiałów budowlanych lub sprzedawać je na własną rękę.

Materiały na budowę domu – zakup kontrolowany

Kupno materiałów możemy powierzyć firmie wykonawczej, która zajmuje się budową domu. Dobry i uczciwy fachowiec pomoże nam dokonać najlepszego wyboru lub po prostu zakupi materiały na budowę domu w naszym imieniu. Zaletą takiej współpracy jest to, że mniej czasu poświęcamy na prace związane z budową domu. Dodatkowo mamy do dyspozycji fachowca, który posiada specjalistyczną, profesjonalną, praktyczną wiedzę. Dla ekipy budowlanej to także jest korzystne, ponieważ zakup materiałów stanowi dodatkowe źródło dochodu. Firmy kupują materiały w zaprzyjaźnionych składach budowlanych i mają przy tym dość duże rabaty, ponieważ składy doceniają swoich wiernych klientów. To najzwyklejsza rzecz na świecie. Jednak może się zdarzyć, że nasz fachowiec w pogoni za zyskiem zamiast dobrej jakości materiałów (drogich), kupi tańsze, często bez atestów i złej jakości. Abyśmy nie dali się oszukać, zapoznajmy się, choćby ogólnie, z ofertą producentów i patrzmy na ręce wykonawcy.

Materiały na budowę domu możemy zakupić oczywiście sami. Najwygodniej jest wybrać się do składu budowlanego, gdzie wykwalifikowani pracownicy rozszyfrują tabelki zamieszczone w kosztorysie, a dodatkowo doradzą przy zakupie. Można oczywiście pokusić się o wyszukiwanie promocji na stronach producentów i odwiedzić kilkanaście składów budowlanych w poszukiwaniu atrakcyjnych cen, jednak zajmuje to sporo czasu i energii.

Racjonalne zakupy materiałów budowlanych

Jak przygotować się do budowy domu pod kątem zapotrzebowania na materiały budowlane?

  • Przygotujmy zestawienie ilości potrzebnych materiałów budowlanych. Zapiszmy na kartce wszystko, co potrzebujemy i orientacyjne ilości tych materiałów.
  • Z takim zestawieniem odwiedźmy okoliczne składy budowlane, przedstawmy przygotowaną listę. Pamiętajmy, że ceny możemy negocjować.
  • W przypadku, gdy kupujemy materiały i narzędzia na własną rękę zakupy najlepiej robić w jednym składzie, ponieważ firma doceni lojalnego i solidnego klienta, który może u nich zostawić sporo gotówki. Jest to także udogodnienie ze względu na logistykę.
  • Najlepiej wybrać skład budowlany, który znajduje się w odległości maksymalnie 50 km od budowy domu. Zaopatrzenie się w niezbędne materiały w pobliskim składzie eliminuje problem, jakim jest koordynowanie transportu i zmniejsza znacznie koszty ponoszone na ten cel.
  • Czasami może okazać się, że ceny na allegro są niższe niż w składach, jednak weźmy pod uwagę cenę transportu. Może okazać się, że zapłacimy drożej. Zwróćmy uwagę, na szybkość dostawy i możliwość reklamacji.
  • Jeśli znamy kogoś, kto również buduje dom, porozmawiajmy z nim. Kupując z sąsiadem zamawiamy więcej materiałów budowlanych, więc może okazać się, że razem uzyskamy jeszcze większe rabaty.
  • Jeśli możemy, zakontraktujmy wszystkie materiały, które zamierzamy kupić, zimą lub wczesną wiosną. Wtedy kupimy materiały po niższych cenach, a skład budowlany przechowa wszystko do czasu, aż rozpoczniemy budowę.
  • Kupując duże ilości najczęściej transport jest wliczony w cenę materiału. Pamiętajmy o tym.
  • Jeśli mamy czas, możemy poszukać promocji na stronach producentów materiałów budowlanych i składów budowlanych. Często np. przy zakupie wełny mineralnej folię paroizolacyjną można dostać gratis lub przy zakupie sporej ilości płytek worek kleju możemy kupić za 1 zł.

Kupno materiałów budowlanych przez internet

Materiały na budowę domu możemy kupić w sklepach i hurtowniach internetowych. Nie jest to jeszcze szczególnie popularne rozwiązanie. To forma zaopatrywania się ma dużo zalet, szczególnie dla osób, które mają mało czasu i polują na okazje. W sklepie online można nie tylko szybko i sprawnie zapoznać się z ofertą, ale również kupić taniej niż drogą tradycyjną. Szczególnie pomocne są wyszukiwarki i porównywarki cen, które doradzą optymalny zestaw cenowy. Warto również zastanowić się nad możliwością wypożyczenia niektórych produktów, np. narzędzi i maszyn, w wypożyczalni online.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy