Solbet Artykuły Organizacja budowy Jak kupować materiały na budowę domu?

Jak kupować materiały na budowę domu?

Każdy inwestor chciałby, aby jego dom był zbudowany z jak najlepszych materiałów budowlanych. Ceny tych samych materiałów mogą nieco się różnic w zależności, gdzie dokonujemy zakupów. Jak kupować materiały na budowę domu, aby nie przepłacać?

Zakup materiałów budowlanych musi być przemyślany i skalkulowany. Najlepiej wykonać kosztorys budowy domu (można zadanie to powierzyć kierownikowi budowy lub projektantowi). Będzie on zawierał zestawienie materiałów budowlanych wraz z podaną ilością. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ będziemy dokładnie wiedzieć czego i w jakiej ilości potrzebujemy. Dzięki temu nie zabraknie nam np. bloczków podczas wznoszenia ścian – tym samym nie będzie przestojów w budowie. Poza tym nie będziemy się musieli martwić, gdzie po skończonej budowie domu przechowywać nadwyżkę materiałów budowlanych lub sprzedawać je na własną rękę.

Materiały na budowę domu – zakup kontrolowany

Kupno materiałów możemy powierzyć firmie wykonawczej, która zajmuje się budową domu. Dobry i uczciwy fachowiec pomoże nam dokonać najlepszego wyboru lub po prostu zakupi materiały na budowę domu w naszym imieniu. Zaletą takiej współpracy jest to, że firmy kupując materiały w zaprzyjaźnionych składach budowlanych otrzymują często dość duże rabaty, ponieważ składy doceniają swoich wiernych klientów. To najzwyklejsza rzecz na świecie. Jednak może się zdarzyć, że wykonawca w pogoni za zyskiem zamiast materiałów dobrej jakości, kupi te tańsze i o gorszej jakości. Aby trzymać rękę na pulsie, zapoznajmy się więc choćby ogólnie z ofertą producentów.

Materiały na budowę domu możemy zakupić oczywiście sami. Najwygodniej jest wybrać się do składu budowlanego, gdzie wykwalifikowani pracownicy rozszyfrują tabelki zamieszczone w kosztorysie, a dodatkowo doradzą przy zakupie. Można oczywiście pokusić się o wyszukiwanie promocji na stronach producentów i odwiedzić kilkanaście składów budowlanych w poszukiwaniu atrakcyjnych cen. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zajmie nam to sporo czasu i energii.

Racjonalne zakupy materiałów budowlanych

Jak przygotować się do budowy domu pod kątem zapotrzebowania na materiały budowlane?

  • Przygotujmy zestawienie ilości potrzebnych materiałów budowlanych. Zapiszmy na kartce wszystko, co potrzebujemy i orientacyjne ilości tych materiałów.
  • Z takim zestawieniem odwiedźmy okoliczne składy budowlane, przedstawmy przygotowaną listę. Pamiętajmy, że ceny możemy negocjować.
  • W przypadku, gdy kupujemy materiały i narzędzia na własną rękę zakupy najlepiej robić w jednym składzie, ponieważ firma doceni lojalnego i solidnego klienta, który może u nich zostawić sporo gotówki. Jest to także udogodnienie ze względu na logistykę.
  • Najlepiej wybrać skład budowlany, który znajduje się w odległości maksymalnie 50 km od budowy domu. Zaopatrzenie się w niezbędne materiały w pobliskim składzie eliminuje problem, jakim jest koordynowanie transportu i zmniejsza znacznie koszty ponoszone na ten cel.
  • Czasami może okazać się, że ceny w sklepach internetowych są niższe niż w składach, jednak weźmy pod uwagę cenę transportu. Może okazać się, że zapłacimy drożej. Zwróćmy uwagę, na szybkość dostawy i możliwość reklamacji.
  • Jeśli znamy kogoś, kto również buduje dom, porozmawiajmy z nim. Kupując z sąsiadem zamawiamy więcej materiałów budowlanych, więc może okazać się, że razem uzyskamy jeszcze większe rabaty.
  • Jeśli możemy, zakontraktujmy wszystkie materiały, które zamierzamy kupić, zimą lub wczesną wiosną. Wtedy kupimy materiały po niższych cenach, a skład budowlany przechowa wszystko do czasu, aż rozpoczniemy budowę.
  • Kupując duże ilości najczęściej transport jest wliczony w cenę materiału. Pamiętajmy o tym.
  • Jeśli mamy czas, możemy poszukać promocji na stronach producentów materiałów budowlanych i składów budowlanych. 

Kupno materiałów budowlanych przez internet

Materiały na budowę domu możemy kupić w sklepach i hurtowniach internetowych. Nie jest to jeszcze szczególnie popularne rozwiązanie. To forma zaopatrywania się ma dużo zalet, szczególnie dla osób, które mają mało czasu i polują na okazje. W sklepie online można nie tylko szybko i sprawnie zapoznać się z ofertą, ale również kupić taniej niż drogą tradycyjną. Szczególnie pomocne są wyszukiwarki i porównywarki cen, które doradzą optymalny zestaw cenowy. Warto również zastanowić się nad możliwością wypożyczenia niektórych produktów, np. narzędzi i maszyn, w wypożyczalni online.

uwaga na oszustów

Kupując materiały budowlane online bądźmy bardzo ostrożni, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ofertami na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, w których interesujące nas materiały proponowane są w bardzo korzystnych cenach. Unikajmy transakcji, w których ogłoszeniodawca wymaga od nas zaliczki na poczet zakupu materiałów drogą internetową. 

Pamiętajmy też, że firma SOLBET Sp. z o.o. nie prowadzi sprzedaży bloczków z betonu komórkowego przez Internet, ani nie pobiera zaliczek na zakup produktów. Produkty SOLBET oferowane są jedynie poprzez sieć sprawdzonych dystrybutorów, których lista znajduje się na tej stronie Solbet.pl

 

 


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy