Solbet Artykuły Organizacja budowy Kalkulator budowlany – przydatne narzędzie

Kalkulator budowlany – przydatne narzędzie

Szacowanie kosztów budowy jest niezbędne na etapie planowania inwestycji. Jednym ze sposobów na ich ustalenie jest skorzystanie z narzędzia, jakim jest kalkulator budowlany.

Przygotowując się do budowy domu, stajemy w obliczu poważnym wydatków finansowych. Źródeł finansowania szukamy w różnych miejscach, ale prawie każda z inwestycji opiera się o kredyt bankowy. Niezależnie jednak skąd będą pochodzić fundusze, musimy mieć jak najbardziej zbliżoną do rzeczywistej wycenę materiałów budowlanych potrzebnych do wzniesienia budynku, kosztów transportu i wynajmu maszyn oraz prac ekipy wykonawczej. Planując budowę, należy liczyć się też z ceną projektu, jego adaptacji, ewentualnie zaangażowania inspektora nadzoru budowlanego itd.

Skąd kosztorys?

Kosztorys inwestycji pozwoli nam na ustalenie, ile będzie kosztowała sama budowa domu. Według niego łatwiej jest rozliczać wykonawcę z kolejnych etapów prac oraz z użytych materiałów budowlanych. Kosztorys budowlany ułatwi zamawianie potrzebnych produktów przed i w trakcie budowy. Decydując się na projekt gotowy domu najczęściej uzyskamy wykaz kosztów dołączony do dokumentacji. Projektanci zazwyczaj zawierają w niej dwa rodzaje kosztorysów: stanu surowego zamkniętego oraz z wykończeniem. Pierwszy jest zbliżony do rzeczywistych cen i uśredniony, natomiast drugi zależy od przyjętego standardu. Kosztorys możemy także wykonać samodzielnie. Znając ceny materiałów budowlanych i usług, własnoręcznie dokonamy zestawienia. Na stronach internetowych możemy znaleźć kosztorysy podobnych do naszych inwestycji, wykonane przez firmy projektowe. Jest to żmudna praca, a przeszukiwanie portali producentów i sklepów branżowych zajmuje dużo czasu. Z tego względu warto posłużyć się narzędziem, które znacznie ułatwi i przyspieszy przygotowanie kosztorysu. Jest nim kalkulator budowlany.

Jak korzystać z kalkulatora budowlanego?

Kalkulator budowlany to narzędzie dostępne w formie cyfrowej np. w internecie, które po wprowadzeniu podstawowych danych dotyczących planowanej budowy, pomaga oszacować jej koszty. Pozwoli wyliczyć ilość niezbędnych materiałów wraz z ich cenami oraz wykonawstwem. Nie jest to narzędzie bardzo precyzyjne, ale daje nam pojęcie o zbliżonym koszcie, co ułatwi planowanie funduszy na inwestycję. Kalkulator budowlany jest przede wszystkim narzędziem darmowym.

Aby uzyskać przybliżony kosztorys budowy domu należy wprowadzić do kalkulatora budowlanego informacje dotyczące projektu, w tym: powierzchni budynku, liczby kondygnacji, ewentualnie powierzchni piwnicy, kształtu i konstrukcji dachu, formy pokrycia, rodzaju stolarki otworowej, powierzchni łącznej wszystkich okien, liczby drzwi zewnętrznych, powierzchni i umiejscowienia garażu, technologii budowy itp.

Oprócz kosztów stanu surowego zamkniętego kalkulator budowlany pozwala nam uzyskać informację dotyczącą wykończenia całego domu.

Dostępne w sieci kalkulatory budowlane biorą też pod uwagę region, w którym zamierzamy prowadzić inwestycję. W zależności od położenia geograficznego ceny np. usług budowlanych, znacznie się od siebie różnią.

Skorzystanie z kalkulatora budowlanego jest nie tylko darmowe, ale również bardzo szybkie. W ciągu kilku minut uzyskamy dzięki niemu przybliżony koszt budowy naszego wymarzonego domu i to w trzech zakresach cenowych: niskim, średnim i wysokim. W przypadku budowy systemem gospodarczym, kalkulator budowlany wycenić też tylko te prace, które zamierzamy zlecić zewnętrznej firmie wykonawczej.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy