Solbet Artykuły Organizacja budowy Mity o betonie komórkowym: ściany z betonu komórkowego nie mogą być ocieplone styropianem

Mity o betonie komórkowym: ściany z betonu komórkowego nie mogą być ocieplone styropianem

Izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych jest kluczowym parametrem decydującym o standardzie energooszczędnym domu. W przypadku ścian warstwowych kluczową rolę odgrywa termoizolacja. Możemy się spotkać z opinią, że ściany z betonu komórkowego nie powinny być ocieplane styropianem. Przyjrzyjmy się, jak wygląda to z punktu technicznego.

By budynek był energooszczędny, należy zadbać m.in. o to, by ściany zewnętrzne miały jak najlepszą izolacyjność cieplną. Oznacza to, że ściany mogą być wykonane z odpowiedniego materiału do ścian jednowarstwowych lub należy je wykonać z ociepleniem. W tym drugim przypadku odwiecznym dylematem jest kwestia, czy ocieplać ściany styropianem czy wełną mineralną.

Odprowadzanie wilgoci z budynku

Podczas użytkowania w budynku wytwarza się sporo wilgoci. Powstaje ona w wyniku codziennej eksploatacji: gotowania, prania, oddychania i pocenia się użytkowników. W budynkach, które mają mniej niż 4 lata jest też dużo wilgoci technologicznej powstałej w trakcie budowy (wylewane stropy, tynki, wylewki, zaprawy, farby itp.). Przegrody zewnętrzne budynku, w tym również ściany zewnętrzne nie powinny stanowić bariery dla odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich warstw ściany.

Ściany z betonu komórkowego a materiał ociepleniowy

W przypadku ściany warstwowej (od wewnątrz: np. powłoka malarska, gładź, tynk, wymurowane elementy murowe, warstwa termoizolacji, siatka z klejem, tynk i ewentualnie farba), z punktu widzenia fizyki budowli, wskazane jest, by każda następna warstwa miała mniejszy opór dyfuzyjny od poprzedniej. Oznacza to, że każda kolejna warstwa nie powinna utrudniać wydostawania się wilgoci z przegrody w kierunku na zewnątrz. Styropian jest materiałem o mniejszych właściwościach paroprzepuszczalnych niż wełna mineralna, więc z tego punktu widzenia wydaje się jednak, że jest gorszym rozwiązaniem niż wełna mineralna. Przekonanie, że ściany ocieplone styropianem „nie oddychają”, czyli utrudniają odprowadzenie pary wodnej z budynku nie do końca jest prawdziwe. Z badań prowadzonych w polskich warunkach przez Instytut Techniki Budowlanej wynika, że strumień pary wodnej przepływający przez ściany zewnętrzne stanowi od 0,5 do niespełna 3% całego strumienia pary wodnej usuwanej z wnętrza. Ewentualny nadmiar wilgoci powinna usunąć sprawnie działająca wentylacja. To, że ściany z betonu komórkowego są ocieplone styropianem nie ma żadnego znaczenia.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy