Solbet Artykuły Budowa w systemie SOLBET Ściany jednowarstwowe w systemie SOLBET

Ściany jednowarstwowe w systemie SOLBET

Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego najkorzystniej jest budować stosując elementy systemowe SOLBET. Dzięki nim murowanie jest łatwe i bezbłędne. Umożliwiają też szybkie zakończenie prac budowlanych. Co ważne, decydując się na taki sposób budowania, eliminujemy ryzyko powstawania mostków termicznych, które skutkują znacznymi stratami ciepła z budynku oraz wzrostem kosztów jego ogrzewania.

Mimo swych licznych zalet ściany jednowarstwowe w największym stopniu, spośród wszystkich rodzajów ścian, narażone są na ryzyko występowania mostków termicznych. W ich przypadku ewentualne błędy wykonawcze, skutkujące przenikaniem ciepła na zewnątrz, nie zostaną bowiem osłonięte warstwą ocieplenia ze styropianu czy wełny mineralnej. Dlatego decydując się na budowę ścian jednowarstwowych, należy zadbać o dobrą ekipę budowlaną, ale i dopilnować stosowania przez nią odpowiednich rozwiązań systemowych.

Bloczki SOLBET na ścianę jednowarstwową

Ściany jednowarstwowe, mimo że nie mają ocieplenia, mogą spełniać wysokie wymagania dotyczące izolacyjności termicznej. Warunkiem jest jednak dobór odpowiedniego systemu budowania. Podstawowym elementem systemu SOLBET przeznaczonego do budowy ścian jednowarstwowych jest bloczek SOLBET Ideal. Dzięki niskiej klasie gęstości (350), wyróżniają go dobre parametry izolacyjności cieplnej. Zależy ona nie tylko od gęstości bloczka, ale i jego wymiarów. Aby uzyskać jak najcieplejszą ścianę zewnętrzną, a więc o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U, należy zdecydować się na bloczki SOLBET Ideal o większej szerokości. Ściana grubości 42 cm wniesiona z takich bloczków będzie charakteryzować się współczynnikiem U = 0,20 W/(m2·K). Taką wartość osiągają przeważnie ściany z kilkunastocentymetrową warstwą docieplenia. Bloczki SOLBET Ideal z bokami uformowanymi na pióro i wpust sprawiają, że ściany jednowarstwowe powstają w błyskawicznym tempie – murując ją, wykonuje się bowiem jedynie spoiny poziome. Spoiny pionowe zastępują łączenia fabrycznie wyprofilowanych powierzchni bocznych.

ŚcianyDo łączenia bloczków najlepiej sprawdza się Zaprawa murarska do cienkich spoin SOLBET 0.1. To zaprawa wodo- i mrozoodporna o odpowiedniej dla bloczków z betonu komórkowego wytrzymałości na ściskanie. Do jej nanoszenia należy wybrać systemową kielnię o szerokości dostosowanej do szerokości bloczków. Umożliwia ona równomierne rozprowadzenie zaprawy, warstwą o odpowiedniej grubości. Właściwie dobrana kielnia do cienkich spoin nie tylko usprawni murowanie, ale również sprawi, że zużycie zaprawy nie będzie większe, niż wymagane.

Ściany jednowarstwowe z ciepłymi nadprożami SOLBET

W przypadku ścian jednowarstwowych miejscem szczególnie narażonym na występowanie strat ciepła jest nadproże. Gdyby zostało ono wykonane z żelbetu, dobrze przewodziłoby ciepło, a więc powodowało jego ucieczkę na zewnątrz budynku. Aby temu zapobiec, nadproże należy wykonać z belki o izolacyjności termicznej zbliżonej do izolacyjności ściany. Podczas budowy ścian zewnętrznych z otworami okiennymi lub drzwiowymi niezastąpione są prefabrykowane nadproża SOLBET wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego. Ich zastosowanie zapewni odpowiednią izolacyjność termiczną ścian. Brak konieczności wykonywania nadproży wylewanych na budowie spowoduje również przyspieszenie i znacznie ułatwi prace budowlane.

Wieniec bez strat ciepła

Kolejnym kluczowym elementem w ścianach jednowarstwowych jest wieniec, czyli najogólniej mówiąc wzmocnienie ścian budynku w postaci żelbetowej belki umieszczonej w każdej ścianie nośnej, najczęściej w poziomie stropów. Aby nie przemarzał i nie stał się miejscem nadmiernych strat ciepła, wymaga odpowiedniego ocieplenia. Najczęściej wykonuje się je z nienasiąkliwej wełny mineralnej lub styropianu. W przypadku ścian jednowarstwowych zaleca się osłonięcie izolacji termicznej systemowymi płytkami z betonu komórkowego SOLBET. Pozwoli to uzyskać jednolitą powierzchnię ściany, co znacznie ułatwia prace tynkarskie.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy