Solbet Artykuły Budowa w systemie SOLBET Jak składować bloczki z betonu komórkowego?

Jak składować bloczki z betonu komórkowego?

Beton komórkowy pozwala na budowanie domów trwałych i ciepłych. Bloczki z betonu komórkowego są jednak materiał, który przed przystąpieniem do prac murarskich wymaga odpowiedniego traktowania, by nie został uszkodzony.

 

Bloczki z betonu komórkowego mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Cechują je dobre parametry techniczne, dzięki czemu nadają się one do wznoszenia wszystkich rodzajów ścian. Łatwo się z nich buduje, co przyspiesza prace. Ponadto mogą pochwalić się niewygórowaną ceną. Z drugiej strony należą do materiałów stosunkowo kruchych, podobnie jak ceramika budowlana. Między innymi dlatego wymagają odpowiedniego składowania. Dotyczy to zarówno miejsca budowy, jak i składu producenckiego czy sklepowego.

Przechowywanie na paletach

Murowe materiały budowlane, w tym bloczki z betonu komórkowego, sprzedawane  są na paletach. Po dostarczeniu na miejsce budowy często nie od razu zostają użyte. Niejednokrotnie inwestujemy w materiały na długo wcześniej, aby rozłożyć wydatki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić bloczki w wyprzedzeniem. Nie stracą one swoich właściwości, zwłaszcza jeśli będą odpowiednio przechowywane. W takiej sytuacji najlepiej jest pozostawić bloczki na paletach i nie rozpakowywać ich z folii, w którą fabrycznie są owinięte. Zapobiegnie to wnikaniu do środka wilgoci.

Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca w miejscu składowania, wówczas  możemy ustawić jedną paletę na drugiej. Optymalnie będzie, gdy zestawimy w ten sposób tylko dwie palety. Nie powinno się ustawiać więcej niż dwóch palet w stosie. Przechowywanie w formie, jaką oferuje producent pozwala na składowanie bloczków nawet na zewnątrz. Produkty na paletach i w folii, usytuowane w bezpiecznym miejscu, nie ulegną uszkodzeniom mechanicznym i ukruszeniu.

Jeśli bloczki z betonu komórkowego są przechowywane przez dłuższy czas, przed przystąpieniem do prac budowlanych należy sprawdzić, czy folia nie została uszkodzona lub w inny sposób materiał nie chłonął wilgoci.

Bloczki z betonu komórkowego składowane luzem

Jeśli rozpakowaliśmy bloczki z betonu komórkowego i usunęliśmy z nich folię, nadal możemy bezpiecznie je przechowywać, jeśli zadbamy o zabezpieczenie ich przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Przede wszystkim należy zapewnić elementom murowym izolację od podłoża. Ustawienie ich na drewnianym ruszcie, paletach lub innym wyniesieniu, zapewni dobrą cyrkulację powietrza od dołu i zapobiegnie podciąganiu wody z gruntu.

Bloczki z betonu komórkowego trzeba składować na płaskim podłożu, w równych rzędach. Można układać je jedne na drugich w maksymalnie ośmiu warstwach przy wysokości 24 mm oraz maksymalnie sześciu przy wysokości 59 mm. Warstwy powinny się ze sobą krzyżować. Tak przechowywane bloczki z betonu komórkowego muszą być składowane w miejscu zadaszonym i osłoniętym od zacinających opadów. W przeciwnym razie należy je szczelnie przykryć np. folią lub papą.

Materiały budowlane wyprodukowane z betonu komórkowego, zarówno rozpakowane na budowie, jak i przewożone luzem, mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku materiały profilowane oraz z powstałe z najlżejszej odmiany betonu, czyli 400 i 300.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy