Solbet Artykuły Budowa w systemie SOLBET Nadproża z betonu komórkowego, kształtki i płytki do obudowy wieńca

Nadproża z betonu komórkowego, kształtki i płytki do obudowy wieńca

Wieniec stropowy jest istotnym fragmentem budynku – spaja cały budynek zapobiegając siłom rozporowym. Wykonany go z „zimnego” materiału jakim jest żelbet może być jednym wielkim mostkiem termicznym. Podobnie jest z żelbetowymi nadprożami wykonywanymi na budowie. Z problemem tym można sobie łatwo poradzić, stosując rozwiązania systemowe, np. gotowe nadproża z betonu komórkowego.

Kluczem do sprawnej, szybkiej, ale przede wszystkim fachowej budowy domu jest zastosowanie elementów systemowych SOLBET. W ich skład wchodzą wszystkie produkty niezbędne do prawidłowego wykonania danego elementu budowlanego. Są one dopasowane pod względem parametrów technicznych do bloczków SOLBET, dzięki czemu wraz z nimi tworzą spójne i solidne przegrody konstrukcyjne.

Nadproża z betonu komórkowego SOLBET

To gotowe do użycia nadproża prefabrykowane ze zbrojonego betonu komórkowego, służące do wykonywania przesklepień otworów drzwiowych i okiennych, bez przygotowania szalunków, betonu i zbrojenia. Dzięki niewielkiej masie mogą być montowane ręcznie, bez konieczności stosowania ciężkiego sprzętu. Nadproża z betonu komórkowego mają taką samą wysokość jak pozostałe elementy murowe, co znacznie usprawnia przebieg prac. Prawidłowy montaż nadproża ułatwia napis SOLBET – po zamontowaniu musi on być widoczny prawidłowo – oraz zaznaczone na nim minimalne długości podparcia nadproży. Nadproża z betonu komórkowego łączy się za pomocą cienkowarstwowej zaprawy murarskiej, która również wchodzi w skład systemu SOLBET. Maksymalna długość nadproży prefabrykowanych wynosi 230 cm, co umożliwia przykrycie nim otworu o szerokości 180 cm. Nadproża SOLBET dostępne są w dwóch szerokościach 12 i 18 cm. Układając je obok można uzyskać szerokość, odpowiadającą każdemu typowi ściany budowanej w systemie SOLBET.

Nadproża, 

Kształtki U SOLBET

Nadproża,

To elementy systemowe z betonu komórkowego, służące jako szalunek tracony przy wykonywaniu żelbetowych belek zbrojonych, nadproży, opuszczonych wieńców lub słupów żelbetowych. Kształtki U sprawdzą się bardzo dobrze m.in. w przypadku konieczności wykonania nadproży nad otworami o większej szerokości niż 180 cm. Ten typ nadproży wykonuje się często również jako zintegrowany z wieńcem. W przypadku ścian jednowarstwowych należy pamiętać o wykonaniu docieplenia z hydrofobowej (nienasiąkliwej) wełny mineralnej lub styropianu, który umieszcza się wewnątrz kształtki od jej zewnętrznej strony.

Płytki typu Z SOLBET

To elementy z betonu komórkowego o klasie 600 przeznaczone m.in. do obudowy wieńca z praktycznym zamkiem ułatwiającym łączenie poszczególnych elementów. Zastosowanie płytek SOLBET do wykonania obudowy wieńca w ścianie jednowarstwowej, pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię zewnętrzną ściany, co znacznie ułatwia tynkowanie murów. W tym przypadku należy pamiętać o dociepleniu wieńca wełną hydrofobową lub styropianem, który umieszcza się między płytką a miejscem wylewania wieńca. Płytki można też murować na boku, jako warstwę wyrównawczą w murach 24cm. Zastosowanie płytek ułatwia ich niewielka masa płytek i łatwa obróbka betonu komórkowego. Płytki dostępne są w dwóch szerokościach – 6 i 8 cm.

płytka solbet

Zalety prefabrykowanych elementów systemowych SOLBET:

  • idealnie dopasowane produkty,
  • otrzymujemy komplet elementów murowych niezbędnych do wnoszenia energooszczędnych ścian,
  • łatwiejsze projektowanie budynku,
  • szybkie, łatwe murowanie,
  • korzystne parametry cieplne budynku,
  • ograniczenie występowania mostków termicznych,
  • oszczędność wody i prądu na budowie,
  • mniejsze ryzyko powstawiania spękań na styku materiałów, wynikających z ich zróżnicowanej reakcji termicznej,
  • wysoki standard budowy.

Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy