Solbet Artykuły Szybka budowa ścian działowych z betonu komórkowego
budowa ścian działowych z betonu komórkowego

Szybka budowa ścian działowych z betonu komórkowego

Bloczki z betonu komórkowego są jednym z najchętniej wybieranych materiałów murowych nie tylko na ściany nośne, ale również przegrody mające za zdanie wydzielać poszczególne pomieszczenia domu. Dzięki dużym gabarytom bloczków dedykowanych do budowy ścian działowych, możemy znacząco przyspieszyć tempo prac murarskich wewnątrz budynku.

Materiał na ściany działowe

Beton komórkowy to materiał, z którego można wykonać wszystkie ściany domu, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrze, w tym działowe. Do budowy tych ostatnich stosuje się bloczki z betonu komórkowego odmiany 500 lub 600 i grubości 10 lub 12 cm. Standardowe materiały ścienne Solbet mają wysokość 24 cm. Produkowane z myślą o budowie ścian działowych nowe bloczki Solbet One wyróżnia wysokość – jest ona dwukrotnie większa niż w przypadku typowych elementów i wynosi 48 cm. Długość bloczków Solbet One odpowiada klasycznemu modułowi i wynosi 59 cm, a szerokość 12 cm jest optymalną wartością dla ścian działowych.

ścianki działowe z bloczków Solbet

Sprawna budowa z dużymi bloczkami

Dzięki podwojonej wysokości elementów murowych budowa ścian działowych z wykorzystaniem bloczków Solbet One przebiega znacznie szybciej niż przy użyciu standardowych elementów murowych. Do wybudowania 1 m2 ściany murarz potrzebuje jedynie 3,5 sztuki. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia prace budowlane wewnątrz domu i pozwala przyspieszyć etap wykończeniowy. Co ważne, pomimo znacznych gabarytów elementy murowe Solbet One charakteryzują się stosunkowo niedużą masą – bloczki odmiany 500 ważą ok. 20,6 kg, natomiast odmiany 600 ok. 24,4 kg. Budowa ścian z ich wykorzystaniem nie wymaga zatem stosowania wózków do przenoszenia elementów w docelowe miejsce ani innych sprzętów wspomagających podawanie materiałów.
Prace budowlane usprawnia także jednorodna struktura bloczków. Solbet One można murować z użyciem klasycznych, prostych narzędzi – do przycinania elementów z betonu komórkowego na żądany wymiar wystarczy ręczna piła widiowa (aby zachować większą precyzję cięcia i uniknąć przesuwania się materiału, warto korzystać również z prowadnicy kątowej).

ścianka działowa

Murowanie ścian działowych

Bloczki Solbet One muruje się na zaprawę cienkowarstwową. Nanosi się ją na elementy murowe w łatwy sposób kielnią do cienkich spoin – szybko i sprawnie jednym pociągnięciem ręki. Kielnia posiada specjalnie wyprofilowane zęby umożliwiają precyzyjne nałożenie odpowiedniej ilości zaprawy tak, aby spoina miała właściwą grubość (0,5-3 mm). Takie rozwiązanie dodatkowo ułatwia prace murarskie i sprawia, że ściany działowe z bloczków Solbet One wznosi się szybciej. Zaprawa cienkowarstwowa oznacza także mniej wilgoci technologicznej w ścianie. Dzięki temu przegrody szybciej wysychają i są gotowe do prac instalacyjnych oraz wykończeniowych.
Do murowania ścian działowych zaleca się stosować zaprawy cienkowarstwowe SOLBET 0.1 lub 0.2, które stanowią część systemu i charakteryzują się właściwościami odpowiednio dopasowanymi do betonu komórkowego. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wymurowane z ich użyciem ściany osiągną odpowiednią wytrzymałość na zginanie i zyskamy gwarancję przeniesienia obciążeń od zamocowanych szafek, umywalki, telewizora itp.

zaprawa murarska Solbet

Prace instalacyjne i wykończeniowe

Dokładność wymiarowa bloczków Solbet One oraz ich szlifowane powierzchnie umożliwiają wybudowanie gładkich, łatwych do wykończenia ścian działowych. Jednorodność betonu komórkowego sprawia, że w wymurowanych z niego przegrodach można również w łatwy sposób robić wszelkiego rodzaju bruzdy i otwory np. pod instalację elektryczną. Do ręcznego wykonywania bruzd w betonie komórkowym wystarczy przeznaczony do tego materiału rylec. Również do wiercenia otworów na puszki podtynkowe potrzebne będą jedynie proste narzędzia: płaskie wiertło lub otwornica. Bezproblemowe jest także wieszanie przedmiotów na ścianach działowych z bloczków Solbet One. Aby umieścić na nich szafki czy półki wystarczy zastosować specjalne kotwy lub kołki (np. rozporowe) przeznaczone do betonu komórkowego.

Bezproblemowa praca z materiałem o dużych wymiarach, począwszy od murowania elementów, przez wykonywanie w nich instalacji, na wykończeniu kończąc, to spora oszczędność czasu, a zarazem pieniędzy, które można przeznaczyć na realizację kolejnych zadań na budowie.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy