Solbet Artykuły Organizacja budowy Dostawca materiałów budowlanych – ważny partner w budowaniu domu

Dostawca materiałów budowlanych – ważny partner w budowaniu domu

Bardzo ważnym ogniwem procesu budowlanego jest dostawca materiałów budowlanych, który zaopatrzy budujących w niezbędne materiały budowlane. Terminowość i sprawna dostawa ułatwią organizację prac. Budowa jest przecież procesem długoterminowym i warto mieć sprzymierzeńca w budowaniu – rzetelnego i niedrogiego dostawcę. 

Solidna hurtownia lub skład budowlany może się stać prawdziwym partnerem w budowaniu nie tylko w roli zaopatrzeniowca. Coraz więcej punktów handlowych specjalizujących się w sprzedaży materiałów budowlanych wykracza poza rolę dostawcy materiałów budowlanych. Doświadczony handlowiec nie tylko doradzi w wyborze konkretnych produktów, ale również przejmie rolę doradcy w procesie organizacji budowy. Warto zatem zadać sobie trud na przemyślenie i zorganizowanie dostaw w taki sposób, by ułatwiły one proces budowlany.

Kompleksowe zaopatrzenie budowy

Wybierając dostawcę materiałów, szuka się najlepszych okazji pod względem cen. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że podczas zakupu materiałów budowlanych liczy się również kompleksowość zaopatrzenia. Dla wielu inwestorów, szczególnie tych zapracowanych, możliwość zakupu większości materiałów w jednym miejscu, to ogromne udogodnienie. Dlatego zanim wybierzemy skład lub hurtownię, warto zbadać potencjał firmy handlowej pod względem możliwości zaopatrzenia. Przyjrzeć się temu, jakim asortymentem dysponuje dostawca materiałów budowlanych, które produkty możemy kupić od ręki, co będzie wymagało zamówienia, a co może nam dostarczyć hurtownia w kooperacji z innymi dostawcami. Kompleksowe zaopatrzenie oszczędza czas inwestora, ale ma również inne atuty. Przy dużych wieloasortymentowych zamówieniach możemy liczyć na większe rabaty.

Koordynacja dostaw

Aktualnie budujący inwestorzy raczej nie dążą do tego, aby wszystkie materiały miały być dostarczone na plac budowy jednocześnie. Rolą placówki handlowej jest więc również takie skoordynowanie dostaw, aby poszczególne materiały pojawiały się na budowie sukcesywnie, zgodnie z założonym harmonogramem prac i zapotrzebowaniem wykonawców. Warto wiedzieć, że w ostatnim czasie pojawiły się składy budowlane oferujące również usługę depozytu. Umożliwia ona wcześniejszy zakup materiałów np. podczas posezonowej wyprzedaży z możliwością przechowywania ich w magazynie składu i dostarczenie na budowę, dopiero gdy jest to konieczne. Wysoka jakość obsługi, jaką oferuje dostawca materiałów budowlanych polega również na szybkim dowiezieniu materiałów, jeśli ich zabraknie, przyjęciu zwrotu w przypadku, gdy będzie ich nadmiar czy też odbiór opakowań podlegających kaucji. Bardzo istotna jest również kooperacja związana z płatnościami. Nie zawsze dysponuje się gotówką w momencie, gdy zabraknie materiałów i trzeba je szybko dostarczyć na budowę. Dobra organizacja pozwoli zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy.

Bezpieczny transport

Wiele zagrożeń związanych ze zniszczeniem materiałów lub utratą ich właściwości wiąże się z nieodpowiednim ich transportowaniem. Nie bez znaczenia są więc możliwości logistyczne firmy handlowej. Zanim zdecydujemy się na zakupy w konkretnej placówce, warto się dowiedzieć, czy dostawca materiałów budowlanych dysponuje np. samochodem z HDS-em (dźwigiem zamontowanym na samochodzie, umożliwiającym załadunek i rozładunek). Na budowę dostarczane są materiały z różnych surowców i w różnej postaci, dlatego wygodne jest też, jeśli firma dysponuje samochodami różnej wielkości, co oznacza, że może dowieźć nawet niewielką partię materiału. Odpowiednia flota placówki handlowej to jednak nie wszystko. Gwarancje profesjonalnie przeprowadzonego transportu zyskamy dopiero w połączeniu z odpowiednio przeszkolonymi pracownikami, którzy zadbają odpowiednio nie tylko o zabezpieczenie transportowanych materiałów przed zniszczeniem, ale także bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Fachowe wsparcie inwestora

Jest wiele placówek handlujących materiałami budowlanymi, w których możemy również uzyskać wsparcie innych profesjonalistów. Coraz częstszą praktyką jest współpraca hurtowni z projektantami, przez skład możemy też zamówić wykonanie kosztorysu, a także skorzystać z namiaru na sprawdzone ekipy wykonawcze. Istnieje praktyka, że wykonawcy są szkoleni przez firmy producenckie właśnie za pośrednictwie placówki handlowej – jest więc duże prawdopodobieństwo, że polecą oni profesjonalnie przygotowaną ekipę. Wiele hurtowni i składów uruchamia też przydatną usługę, jaką jest wypożyczalnia sprzętu budowlanego.

Dostawca materiałów budowlanych w sąsiedztwie budowy

Najwygodniej będzie, jeśli znajdzie się solidną firmę handlową w okolicy budowy. To zagwarantuje korzystne ceny oraz łatwą obsługę budowy. Przy poszukiwaniu firmy handlowej najlepiej poznać opinie okolicznych budujących, niekiedy też warto zapytać o zdanie swojego wykonawcę. Warto też przed podjęciem decyzji udać się do firmy, by omówić ewentualne warunki współpracy i oczekiwania na towar.

Coraz bardziej popularne jest kupowanie przez internet. Trzeba jednak być świadomym, że nabywanie tą drogą materiałów budowlanych niesie pewnego rodzaju ryzyko. Trzeba mieć na uwadze to, że zamówiony towar powinien odpowiadać jakościowo i ilościowo potrzebom budujących. Jakiekolwiek niedopasowanie pod tym względem będzie generować dodatkowe koszty, co sprawia, że ten rodzaj obsługi jest czasami trudny do przewidzenia.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy