Solbet Artykuły Organizacja budowy Kosztorys budowy – narzędzie do kontroli wydatków

Kosztorys budowy – narzędzie do kontroli wydatków

Decydując się na budowę domu, najczęściej mamy wyznaczony budżet, w którym chcielibyśmy się zmieścić. Zwykle jednak go przekraczamy. Jak obliczyć realne koszty budowy domu? O czym pamiętać, przygotowując kosztorys budowy?

Oszacowanie kosztów budowy domu jest bardzo ważnym elementem w procesie całej inwestycji. Najlepiej jeszcze przed jej rozpoczęciem sporządzić szczegółowy kosztorys i się go „trzymać” – tylko w takim przypadku mamy pewność, że nie zabranie nam pieniędzy na wykończenie domu i zostanie on ukończony. Oczywiście możliwe są pewne odstępstwa, np. wynikające z różnic cen materiałów wykończeniowych, ale kosztorys daje nam pełną kontrolę nad wydatkami i uświadomi nam, na co nas stać, a na co nie. W kosztorysie uwzględniona jest średnia cena materiałów dostępnych na rynku oraz średnia cena robocizny, dlatego pozwala on także ocenić oferty wykonawców i wybrać najlepszą. Pamiętajmy, że oferta o wiele niższa niż wyliczona w projekcie powinna nas zaniepokoić, gdyż najczęściej nie uwzględnia wszystkich kosztów. Kosztorys pozwala również rozliczyć wykonawcę z wykonywanych prac oraz zużytych materiałów. Wiemy, jaką ilość materiałów zamówić (jeśli kupujemy je samodzielnie) lub sprawdzić, czy ilość zakupionych materiałów przez wykonawcę nie jest zawyżona.  Kosztorys możemy wykonać samodzielnie lub jego wykonanie zlecić profesjonaliście. Może on być sporządzony na podstawie projektu budowlanego (to ten, który składamy z wnioskiem o zezwolenie na budowę) lub projektu wykonawczego (lepsze rozwiązanie, ponieważ zawiera więcej szczegółów).

Kosztorys budowy z projektu

Kupując projekt gotowy najczęściej mamy już podane koszty budowy domu. Zwykle jest to suma 250-400 tys. zł. Niestety, nigdy nie jest to dokładna kwota, ponieważ taka wycena nie uwzględnia m.in. prac wykonywanych samodzielnie czy materiałów, którymi już dysponujemy. Biura projektowe podając koszt wykonania stanu surowego otwartego, zamkniętego czy stanu deweloperskiego informują o tym, że są to koszty szacunkowe, a więc wartości oszacowane w przybliżeniu domu. Opieranie się na takim kosztorysie nie daje więc pewnego obrazu kosztów. Jednak decydując się kupno gotowego projektu, możemy w biurze projektowym zlecić wykonanie szczegółowego kosztorysu, oczywiście za dodatkową opłatą.

Samodzielny kosztorys

Kosztorys budowy domu możemy wykonać samodzielnie. Firmy projektowe na swoich stronach internetowych zamieszczają różne kosztorysy, na podstawie których możemy obliczyć przybliżone zestawienie własnej inwestycji. Przydatne w tym celu są także cenniki dostępne na stronach internetowych poszczególnych producentów. Możemy także skorzystać z dostępnych w internecie bezpłatnych kalkulatorów budowlanych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że są darmowe i możemy porównać ze sobą kilka wariantów. Wykonując kosztorys na podstawie kalkulatorów budowlanych mamy możliwość wybrania jednego z trzech zakresów cenowych – niskiego, średniego lub wysokiego. Związane są one z jakością danego produktu lub usługi. Ponadto możemy zawęzić zakres wycenianych prac (jeśli część będziemy wykonywać samodzielnie) lub materiałów. Korzystając z kalkulatorów budowlanych, podajemy tylko podstawowe wymiary domu, a narzędzie samo przelicza wszystkie niezbędne materiały i podaje ostateczny koszt. Wydawać by się mogło, że jest to łatwe zadanie, jednak nie znając się na budownictwie, łatwo możemy popełnić błędy.

Profesjonalny kosztorys

Wykonanie kosztorysu najlepiej jest powierzyć profesjonaliście, np. kierownikowi budowy czy kosztorysantowi. To fachowcy, którzy raczej nie popełnią błędów i wyliczą realne koszty budowy domu. Znają niuanse związane z budową domu, poza tym doradzą, jak zoptymalizować koszty budowy, wybiorą odpowiednie materiały oraz podpowiedzą, gdzie szukać ekip wykonawczych. Pamiętajmy, aby przed wyborem kosztorysanta sprawdzić jego doświadczenie i referencje, aby nie trafić na amatora, który wykonuje kosztorys pierwszy raz – kosztorys budowy może wykonać każdy, ponieważ prawo nie stawia w tym zakresie żadnych wymagań.

Kosztorys budowy dla banku

Podczas składania wniosku o kredyt bank zażąda od nas przedstawienie kosztorysu bankowego. Obejmuje on niezbędne koszty budowy oraz przyłączy sieci wodociągowych i kanalizacji. Jego forma zależy od wymagań konkretnego banku – w niektórych placówkach wystarczy podać szacunkowe koszty poszczególnych etapów zaczerpnięte ze strony internetowej firmy, w której kupiliśmy projekt, inne z kolei uwzględniają jedynie kosztorys budowy sporządzony na specjalnym firmowym druku. Choć nie jest to wymagane przez bank, przed rozpoczęciem budowy warto dać kosztorys do zweryfikowania kierownikowi budowy lub inspektorowi nadzoru inwestorskiego. Z właściwą sobie wprawą oceni, czy któraś z prac nie została pominięta.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy