Solbet Artykuły Organizacja budowy Bloczki z betonu komórkowego – docinanie materiału

Bloczki z betonu komórkowego – docinanie materiału

Jedną z wielu zalet betonu komórkowego jest łatwość, z jaką poddaje się on obróbce. Bloczki z betonu komórkowego podczas budowy można kształtować i docinać na wymiar. Jak się do tego przygotować?

Charakterystyczną cechą betonu komórkowego jest jego porowatość. Liczne drobne pustki, czyli pory, uzyskuje się dzięki wprowadzeniu pod odpowiednim ciśnieniem powietrza do plastycznej mieszanki cementowej. To sprawia, że bloczki z betonu komórkowego nie są zbyt ciężkie i łatwo poddają się obróbce.

Bloczki z betonu komórkowego – materiał łatwy w obróbce

Bloczki wyprodukowane z betonu komórkowego bardzo ułatwiają szybką i sprawną budowę. Ich wyprofilowania sprawiają, że łatwo je łączyć na pióro i wpust. Zmniejsza to tym samym szansę na potencjalne popełnienie błędu w trakcie montażu. Waga bloczków, która wynosi w zależności od rodzaju produktu od 27 do 31 kg, nie sprawia sprawnemu wykonawcy trudności w trakcie przenoszenia i murowania. Dodatkowo wyprofilowane uchwyty z boku elementów pozwalają na wygodne trzymanie.

Bloczki betonowe nie narzucają swych wymiarów, gdyż mogą być dowolnie modyfikowane. Materiał bowiem bardzo łatwo podlega obróbce. Można go szlifować, wiercić w nim, żłobić bruzdy pod przewody instalacyjne, czy wycinać otwory pod puszki elektryczne i oczywiście docinać. Zarówno dzięki licznym produkowanym prefabrykatom, jak i możliwości własnoręcznego modelowania, z betonu komórkowego możemy uzyskać materiał murowy o praktyczne dowolnym kształcie.

Ręczne docinanie bloczków

Na niedużych budowach do docinania bloczków na wymiar najczęściej stosuje się ręczne piły. Tego rodzaju sprzętem warto też posłużyć się, gdy niewiele elementów murowych potrzebuje zmiany wymiarów. Ręczne docinanie bloczków nie jest trudne i nie wymaga wiele siły. Należy jednak zapewnić sobie odpowiedni sprzęt. Przyda się specjalna ręczna piła przeznaczona do betonu komórkowego lub zwykła widiowa, jaką używa się do cięcia drewna. Bloczki z betonu komórkowego dobrze jest ciąć piłą o zębach hartowanych.

Aby uzyskać równą linię cięcia, trzeba się zaopatrzyć w prowadnicę kątową. To przyrząd, który nakłada się na bloczek. Pozwala równo dociąć go zarówno pod kątem 45, jak i 90 stopni.

Aby ułatwić sobie pracę można użyć ręcznej piły elektrycznej. Zarówno widiowe ostrze, jak i specjalne do cięcia betonu komórkowego, doskonale się sprawdzi.

Czym ciąć beton komórkowy na dużej budowie?

W sytuacji, w której wymagane jest docięcie wielu elementów z betonu komórkowego, warto skorzystać ze stacjonarnej piły taśmowej. Zapewni nam ona większą precyzję cięcia i bardzo przyspieszy prace na budowie. W przeciwieństwie do piły taśmowej, piły ręczne dość szybko mogą ulec stępieniu podczas docinania licznych bloczków.

Nie musimy od razu inwestować w kosztowny sprzęt. Możemy piłę wypożyczyć. Jeśli korzystamy z usług profesjonalnej firmy budowlanej, prawdopodobnie będzie ona w posiadaniu tego rodzaju urządzenia.

Do cięcia betonu komórkowego przydać się może również widiowa piła stołowa oraz szlifierka kątowa.

Drobne nierówności

Jeśli docięte przez nas bloczki z betonu komórkowego nie mają idealnych wymiarów lub gdy linia cięcia nie do końca spełnia nasze oczekiwania, bez trudu wyrównamy daną krawędź. Łatwo będzie przeszlifować beton komórkowy. W tym celu warto mieć pod ręką pacę do szlifowania.

Należy pamiętać, że po docięciu bloczka nie będzie możliwe połączenie na pióro i wpust elementów murowych. Z tego względu konieczne jest wykonanie w tym miejscu spoiny pionowej.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy