Solbet Czy wiesz, że... Czy wiesz, że można wymurować ściany działowe szybciej?

Czy wiesz, że można wymurować ściany działowe szybciej?

Głównym zadaniem ścian działowych jest podział przestrzeni na pomieszczenia i strefy. Pomimo tego, że nie stanowią one konstrukcji budynku, to są poddawane różnym oddziaływaniom i obciążeniem. W zależności od kategorii, klasy, funkcji lub lokalizacji ścian działowych w budynku, powinny spełniać dodatkowe wymagania. Korzystne jest, aby materiały, z których będą wykonane ściany działowe, były na tyle lekkie, aby można było je wykonać w każdym miejscu na stropie bez obawy o bezpieczeństwo konstrukcji. Istotne jest również proste i szybkie wykonanie.

 

Jak wymurować ściany działowe szybciej?

Jeśli musisz wykonać duże ilości ścian działowych o mało skomplikowanych kształtach zastosuj bloczek z betonu komórkowego Solbet One. Bloczek Solbet One jest dwukrotnie większej wysokości niż standardowy bloczek i mierzy 48 cm. Długość elementu to 59 cm, a szerokość 12 cm. Pomimo dużych gabarytów, bloczki Solbet One nie są ciężkie. Produkowane są w dwóch odmianach 500 i 600. SOLBET ONE odmiany 500 waży około 20,6 kg, a odmiany 600 około 24,4 kg. Ze względu na wagę bloczka, nie potrzebujemy dodatkowych urządzeń jak np. mini dźwig. Aby wymurować 1m2 muru potrzebujemy tylko 3,5 sztuki, czyli dwukrotnie mniej niż w przypadku zastosowania klasycznych bloczków do ścian działowych z betonu komórkowego.

Bloczek do murowania ścian działowych Solbet One

Bloczek do wykonywania ścian działowych Solbet One.

 

Na co zwrócić uwagę podczas murowania?

Bloczek z betonu komórkowego Solbet One to materiał łatwy i prosty w obróbce. Do rozpoczęcia prac potrzebujemy tylko kilka prostych i powszechnie stosowanych narzędzi takich jak:

  • kielnia do zaprawy o szerokości 12 cm,
  • piła widiowa,
  • paca (bloczek odmiana 500) lub strug do szlifowania (bloczek odmiana 600),
  • prowadnica kątowa,
  • mieszadło do zaprawy,
  • ołówek, młotek z gumowym obuchem, zmiotka oraz poziomnica.

Tolerancja wymiarowa bloczka to kategoria TLMA (+/-, czyli ±2 mm na wysokości) pozwala na zastosowania zaprawy do cienkich spoin do betonu komórkowego na cemencie białym 0.1 lub szarym 0.2. Zgodnie Eurokodem 6 (EC6) grubość spoiny powinna się mieścić w granicach 0,5 mm- 3 mm. Bloczek jest gładki (bez profilowań pióro i wpust) dlatego koniecznie jest wypełnienie zaprawą zarówno spoiny pionowej jak i poziomej.

 

Prawidłowo wykonany mur z bloczków Solbet One na zaprawie cienkowarstwowej szarej.

 

Podczas murowania należy pamiętać o prawidłowym przewiązaniu murarskim. Zgodnie z EC6 dla bloczków Solbet One zakład ten wynosi minimum 10 cm. Ze względu na łatwość obróbki, nie ma potrzeby kupowania dodatkowych elementów połówkowych lub wyrównujących. Aby zachować przewiązanie murarskie, w kolejnej warstwie bloczek należy dociąć np. za pomocą piły widiowej i prowadnicy kątowej. Ewentualne nierówności cięcia wyrównujemy strugiem lub pacą.

Minimalna wielkość przewiązania murarskiego- bloczki Solbet One

Przewiązanie murarskie- bloczki Solbet One.

 

Ważne jest, aby pierwszą warstwę wymurować na zaprawie murarskiej tradycyjnej 0.5 na przekładce z papy lub folii. Kolejne warstwy zaprawy do cienkich spoin nakładamy systemową kielnią dostosowaną szerokością do murowanych bloczków. Każdą warstwę przecieramy (pacą lub strugiem), a powstały pył zmiatamy zmiotką.  Ścianę działową z bloczków Solbet One łączymy ze ścianą konstrukcyjną za pomocą metalowych łączników. W miejscu styku bloczka ze ścianą nośną wykonujemy spoinę pionową. Dokładne wymurowanie pierwszej warstwy pozwala szybko i precyzyjnie wymurować kolejne warstwy. Mury powstające na zaprawie cienkowarstwowej z bloczków Solbet One są od razu gotowe do położenia na nich bezpośrednio płytek. Nie ma potrzeby wyrównywania, tynkowania powierzchni ściany.

 

Gdzie można zastosować bloczki Solbet One?

Ze względu na niewielki ciężar pojedynczego bloczka można go zastosować praktycznie wszędzie. Może posłużyć do wymurowania ścian działowych w nowo wybudowanym budynku, ale również przyda się, jeśli będziesz zmieniał układ funkcjonalny już istniejącego mieszkania lub biura i potrzebujesz szybko wymurować ściankę działową.

Solbet One jest doskonałym uzupełnieniem budowy w SYSTEMIE SOLBET.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy