Solbet Artykuły Trendy w budownictwie Koszt budowy domu energooszczędnego

Koszt budowy domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego nadal jest droższa od wznoszenia budynku powstającego w standardzie wymaganym przepisami. Z czego wynikają te różnice? Co wpływa na koszt budowy domu energooszczędnego?

 

Inwestorzy mają prawo obawiać się, że koszt budowy domu energooszczędnego, spełniającego wymagania dotyczące zapotrzebowania na energię i termoizolacyjności przegród nie będzie niski. Specjaliści z branży budowlanej uspokajają jednak, że budowa domu niskoenergochłonnego nie musi generować wysokich kosztów, ponieważ nie oznacza konieczności inwestowania w najdroższe i najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Energooszczędność niższym kosztem

Warto wziąć pod uwagę choćby odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Maksymalne wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego, poprawi bilans energetyczny budynku i może obniżyć koszt budowy domu energooszczędnego. Korzystanie ze sprawdzonych, dobrze izolujących termicznie materiałów i produktów gwarantujących niski współczynnik przenikania ciepła U przegród budowlanych, wpłynie na niską energochłonność budynku. W świetle zmieniających się przepisów, różnice w budowie między standardem energooszczędnym a wynikającym z konieczności przestrzegania przepisów ostatnio zmalały. Choć budynek energooszczędny nadal jest droższy, jednak całość inwestycji, jeśli będzie prowadzona racjonalnie, może się okazać jedynie nieznacznie droższa. Oszczędności przyniosą też ekonomiczne wybory na etapie wykończenia, co może nam w efekcie umożliwić zakup odpowiedniego systemu grzewczego lub termoizolacji.

Koszt budowy domu energooszczędnego a materiały izolacyjne 

W przypadku domu energooszczędnego zapłacimy za nie więcej, ponieważ warstwy izolacji w domu pasywnym muszą być grubsze, w porównaniu z budynkiem standardowym. Do osiągnięcia wymaganych współczynników przenikania ciepła, najczęściej trzeba zastosować materiały o najlepszych parametrach. Ich ceny są wyższe, niż cieńszej termoizolacji. Na szczęście materiały ociepleniowe są stosunkowo tanie, więc dodatkowo wydana kwota nie będzie wysoka. Osoby budujące standardowe domy, często dla zapewnienia lepszego komfortu, stosują warstwy ocieplenia grubsze, niż wynika to z wymagań przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków. Dlatego dla wielu doświadczonych inwestorów wyższy koszt izolacji nie jest zaskoczeniem.

Cena okien w domu energooszczędnym  

Stolarka przeznaczona dla budynku o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię jest znacznie droższa od tradycyjnej. Wśród poszczególnych elementów, którymi różnią się domy pasywne od standardowych, największej dopłaty najczęściej wymagają same okna. Przeszklenia o współczynniku przenikania ciepła U mniejszym niż 0,80 W/(m2.K) kosztują nawet trzy razy więcej, niż przepisowe o U 1,3 W/(m2.K). Oznacza to dodatkowy wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych podczas całej inwestycji.

Wydatek na wentylację

Wentylacja w domu energooszczędnym jest droższa, niż w budynku standardowym i musi mieć funkcję odzysku ciepła. Bez tego nie uda się osiągnąć wymaganego standardu energetycznego. Zarówno w budynku pasywnym, jak i energooszczędnym, trzeba zapłacić za tę instalację co najmniej kilka tysięcy złotych więcej, niż za powszechnie stosowany system wentylacji grawitacyjnej z kominami i nawiewnikami.

Koszt budowy domu energooszczędnego a instalacja grzewcza

W domu energooszczędnym nie będą wymagały większych wydatków instalacje grzewcze i te służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Mogą się nawet okazać tańsze, niż odpowiadające im układy przeznaczone do domów  standardowych, ze źródłem ciepła tego samego typu – ze względu na znacznie mniejszą moc grzewczą potrzebną do zapewnienia wymaganej temperatury w pomieszczeniach. Wynika to z kilkakrotnie mniejszych strat ciepła i zastosowania w budynku pasywnym systemów biernego wykorzystania energii słonecznej do ogrzewania.

Ile wydamy na robociznę?

Czynności związane z budową domu energooszczędnego są wyżej wyceniane, niż przy budynku standardowym. Konieczność eliminacji mostków cieplnych i bardzo starannego uszczelnienia przegród zewnętrznych, wymaga przeprowadzenia dodatkowych, specjalistycznych prac. Sprawdzona i doświadczona w budowaniu  domów energooszczędnych ekipa, przedstawi nam kosztorys o wyższych cenach.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy