Solbet Artykuły Budowa w systemie SOLBET Czy budowę domu z betonu komórkowego należy zakończyć przed zimą?

Czy budowę domu z betonu komórkowego należy zakończyć przed zimą?

Zima może zaskoczyć nie tylko drogowców, ale także ekipy budowlane. Chociaż ostatnio aura nie robi nam przykrych niespodzianek. Jednak decydując się na beton komórkowy, nie musimy martwić się nagłymi zmianami temperatury.

 

Beton komórkowy nie traci swoich właściwości po zamoczeniu. Szybko wysycha i wraca do swoich parametrów po zawilgoceniu. Jest to cecha szczególnie istotna w przypadku, gdy rozpoczęliśmy budowę domu jesienią. Beton komórkowy jest też odporny na działanie mrozu. Potwierdzają to badania cyklicznego zamrażania i rozmrażania bloczków.

Beton komórkowy odporny na wilgoć

Budowy domu z betonu komórkowego nie trzeba zakończyć przed zimą. Porowata struktura betonu komórkowego powoduje, że po pierwsze materiał ten nie ma możliwości wchłonąć za wiele wilgoci, a po drugie, jeśli zwiększy się wilgotność materiału, to szybko on wysycha. Badania dowiodły, że beton komórkowy sprawdza się nawet w trudnych warunkach wilgotnościowych. Nie traci swych parametrów wytrzymałościowych nawet po zamoczeniu, szybko wysycha i wraca do swych parametrów sprzed zawilgocenia. Innymi słowy budynek z betonu komórkowego można budować pozostawiając go bez otynkowania na zimę. Niemniej jednak należy pamiętać, że ściany docelowo powinny zostać wykończone tynkiem lub w inny sposób, co zresztą dotyczy również pozostałych produktów murowych.

Beton komórkowy odporny na mróz

Decydując się na beton komórkowy, nie musimy obawiać się też negatywnego wpływu niskiej temperatury. Materiał ten jest bowiem odporny również na działanie mrozu. Jego struktura składająca się z porów wypełnionych powietrzem sprawia, że woda nie wnika w głąb materiału, a więc nie istnieje ryzyko jego rozsadzania przez krystalizującą się wodę. Budowę domu z betonu komórkowego można z powodzeniem prowadzić w łagodnych warunkach zimowych. Jest to możliwe również dzięki zastosowaniu zaprawy zimowej SOLBET 0.7. Murowanie z jej pomocą może się odbywać w niskiej temperaturze powietrza, ale nie niższej niż 0°C. Natomiast po upływie około 8 godzin od  zastosowania zaprawy dopuszczalny jest spadek temperatury do -5°C. Pamiętajmy jednak, że warunki zimowe ograniczają roboty murowe i zawsze trzeba to uwzględnić, sprawując bardziej szczegółowy nadzór nad robotami w tym czasie.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy