Solbet Artykuły Organizacja budowy Jak sprawdzić kompetencje firmy wykonawczej?

Jak sprawdzić kompetencje firmy wykonawczej?

Poszukiwanie firmy wykonawczej to trudne zadanie. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają zaufanych pracowników, np. z polecenia. Jednak nie należy ślepo ufać rekomendacją sąsiadów czy przyjaciół. Zawsze warto samodzielnie sprawdzić firmę wykonawczą.

Zatrudniając firmę wykonawczą do budowy naszego domu, powierzamy jej „skarb”. Powinniśmy mieć do niej zaufanie, to przecież pracownicy tej firmy będą budowali nasz wymarzony dom – a ma on być wykonany solidnie, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i z jak najlepszych materiałów. Poza tym to od ich pracy zależą nasze decyzje zakupowe, a jak wiadomo, przy tak dużej inwestycji jak budowa domu liczy się każda złotówka. Jak więc sprawdzić firmę wykonawczą?

Rozmowa z wykonawcą

Z wybranym wykonawcą powinniśmy przeprowadzić rozmowę i to nie tylko po to, aby negocjować cenę. Najlepiej jeśli w takim spotkaniu będzie uczestniczył także zaufany specjalista od budowy, np. kierownik naszej budowy. Lepiej niż my zna niuanse budowlane i zada pytania dotyczące konkretnych rozwiązań technicznych, a w razie wymijających odpowiedzi szybciej niż my zorientuje się, że wykonawca nie do końca zna się na technologii, którą chcemy zastosować w naszym domu. Lepiej z usług takiej firmy zrezygnować, ponieważ mimo najlepszych chęci wykonawcy, nie będziemy mieli pewności, że nasz dom będzie zbudowany zgodnie ze sztuką.

Aby rzetelnie sprawdzić firmę wykonawczą dopytajmy się także, jakim sprzętem dysponuje. To ważne, ponieważ brak odpowiedniego sprzętu i konieczność jego wypożyczenia może spowodować niepotrzebne przestoje w pracach budowlanych. Poza tym podraża to budowę domu. Profesjonalny wykonawca powinien mieć przynajmniej podstawowy sprzęt i narzędzia.

Poprzednie realizacje 

Przed podpisaniem umowy obejrzyjmy wcześniejsze realizacje firmy wykonawczej, której chcemy powierzyć budowę naszego domu. Uczciwy i solidny wykonawca bez problemu poda nam adresy wcześniejszych budów, ponieważ nie ma nic do ukrycia i chce się pochwalić dobrze wykonaną pracą. Pojedźmy na miejsce i jeśli jest taka możliwość, porozmawiajmy z inwestorami. To cenne i rzetelne źródło informacji. Poza tym niektórzy wykonawcy na swoich stronach internetowych chwalą się swoimi realizacjami, prezentują zdjęcia wcześniejszych realizacji – tu jednak bądźmy czujni, ponieważ na zdjęciach nie widać wszystkiego. Jeśli firma wykonawcza w obecnej chwili pracuje, warto pojechać niespodziewanie na budowę i zobaczyć ich „w akcji” – naocznie przekonamy się o ich rzetelności. Zwróćmy uwagę na porządek na budowie – on także świadczy o jakości wykonywanych prac oraz czy pracownicy dbają o mienie inwestora.

Właściciel i pracownicy

Podczas rozmowy z wykonawcą dopytajmy się o przebyte przez pracowników szkolenia. Dobre ekipy budowlane ciągle dokształcają się i są na bieżąco z nowymi technologiami. Mogą pochwalić się także dyplomami czy certyfikatami, które potwierdzają odbycie szkoleń przez ich pracowników. Sprawdźmy, czy osoby, które przeszły szkolenia, pracują nadal w firmie. Dopytajmy się także o staż pracowników, zbyt często zmieniający się członkowie ekipy nie są najlepszą rekomendacją. Może to niezbyt dobrze świadczyć o samym pracodawcy.

Pamiętajmy, ze wykształcenie i praktyka właściciela firmy budowlanej nie jest wyznacznikiem jakości wykonywanych prac, ponieważ firmę budowlaną może założyć każdy. Podstawą są kompetentni i wykwalifikowani pracownicy. Za skutki ich działań odpowiada jednak generalny wykonawca, to przecież z nim podpisaliśmy umowę. 


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy