Solbet Artykuły Organizacja budowy Kiedy rozpocząć budowę? Budowa domu jesienią

Kiedy rozpocząć budowę? Budowa domu jesienią

Coraz częściej inwestorzy decydują się na rozpoczęcie budowy domu po lecie. Podjęciu takiej decyzji sprzyjają nowoczesne technologie wznoszenia ścian i mniej mroźne oraz późniejsze niż dawniej początki zimy. O czym warto pamiętać, aby budowa domu jesienią odbyła się bezproblemowo?

Wpływ na podjęcie decyzji o budowie domu jesienią mają także obecne w niektórych składach budowlanych o tej porze roku promocje na materiały budowlane. Można je wówczas kupić taniej niż wiosną czy latem. Zastosowanie nowych technologii murowych, które wyróżnia możliwość budowania systemowego sprawia, że czas budowy domu w stanie surowym może być znacznie krótszy niż to miało miejsce w przeszłości. Dzięki temu budowa domu jesienią nie stanowi dla inwestorów problemu. Za rozpoczęciem budowy jesienią przemawia także łatwiejsze umówienie się z ekipą budowlaną, która o tej porze roku może być mniej obłożona pracą. Tak jest na przykład z dekarzami, którzy najwięcej zleceń mają latem.

Ważny harmonogram

Budowa domu jesienią wiąże się z koniecznością odpowiedniego rozplanowania prac budowlanych. Trzymanie się harmonogramu ułatwi nam zakończenie budowy na zaplanowanym etapie lub na etapie umożliwiającym bezpieczne z punktu widzenia trwałości budynku zamknięcie określonego momentu budowy. Budowa domu jesienią przebiegnie sprawnie, jeśli wybierzemy dobrze zorganizowaną profesjonalną ekipę budowlaną. Istotną rolę poza wykonawcą odgrywa tu zarówno kierownik budowy, jak i inspektor nadzoru budowlanego. Jeśli jednak obawiamy się niezaplanowanych przestojów, nie rozpoczynajmy prac późną jesienią. Mróz, przed którym nie zdążymy zamknąć choćby stanu zerowego może bowiem spowodować straty, których odrobienie wiosną narazi nas na dodatkowe koszty. Jeśli rozpoczynamy budowę wczesną jesienią, z powodzeniem można wykonać budynek na etapie stanu zerowego. Obejmuje on wykonanie ścian fundamentowych lub ścian piwnic wraz z ich izolacją, a także ułożenie podkładu betonowego, co zajmuje od około dwóch tygodni do miesiąca. Jeśli pogoda jest odpowiednia, budowa domu jesienią może także objąć prace murarskie prowadzące do stanu surowego otwartego, czyli wybudowania ścian domu i przykrycia go dachem bez montażu stolarki okiennej i drzwiowej lub stanu surowego zamkniętego, który uzyskujemy po zamontowaniu stolarki.

Budowa domu jesienią – dobre perspektywy na wiosnę

Rozpoczęcie prac jesienią sprawi również, że wiosną nie będziemy zaczynać budowy domu od stanu zerowego. W zależności od organizacji budowy oraz warunków pogodowych możliwe jest, że przed nastaniem zimy dom może być w najbardziej optymistycznym wariancie postawiony w stanie surowym zamkniętym. Ale nawet jeśli uda nam się jedynie wykonać budowę na poziomie stanu zerowego, wiosną będzie można rozpocząć kolejny etap budowy domu. Na przykład przystąpić do prac wewnątrz budynku. W konsekwencji możliwe będzie szybsze przeprowadzenie się do nowego domu.

Technologie sprzyjające budowie domu jesienią

Szybkie i sprawne wybudowanie domu jesienią jest możliwe, jeśli zastosujemy odpowiednie materiały do wznoszenia ścian. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie betonu komórkowego. Jego użycie sprawia, że budowa domu jesienią przebiegnie szybko, systemowo i solidnie. Do dyspozycji mamy bogaty asortyment bloczków, płytek, nadproży i kształtek U. Zaletą betonu komórkowego jest również możliwość łatwego i precyzyjnego docinania elementów. Wszystkie roboty murarskie najlepiej wykonać w temperaturze powyżej +5oC. Jednak późną jesienią temperatura może spaść około 0oC. To temperatura, w której możliwe jest jeszcze wznoszenie choćby ścian z betonu komórkowego z użyciem zimowej zaprawy murarskiej, na przykład SOLBET 0.7. To zaprawa pozwalająca na murowanie na cienką spoinę, które jest wbrew pozorom łatwiejsze i szybsze niż murowanie na tradycyjną zaprawę.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy