Solbet Artykuły Trendy w budownictwie Jakie zalety ma dom energooszczędny?

Jakie zalety ma dom energooszczędny?

Mimo dużego zainteresowania, nie każdy wśród ostatnio wznoszonych budynków to dom energooszczędny. A szkoda, bo ten typ budownictwa ma wiele zalet.

Jesteśmy przywiązani do tradycyjnego budownictwa i z trudem akceptujemy nowości oraz zmiany. Trwały dla nas będzie taki budynek, który jest wzniesiony w niezmiennej od lat technologii murowanej, która jest symbolem stałości i bezpieczeństwa. Jednak świat się zmienia, a materiały i technologie udoskonalają. Przyszłość należy do zrównoważonego budownictwa, czyli domów ekologicznych, niskoenergetycznych i pasywnych. Jednak już dziś, dzięki wyspecjalizowanym projektantom i sprawdzonym wykonawcom niektórzy inwestorzy mieszkają w domach energooszczędnych. Warto poznać zalety tego typu budynków, aby przekonać się o zyskach, jakie nowoczesne budownictwo ze sobą niesie.

Dom energooszczędny, czyli ekonomiczny

Budowa domu energooszczędnego jest kosztowna, ale z biegiem czasu staje się coraz tańsza. Jeszcze niedawno szacowano, że różnica w kosztach budowy domu energooszczędnego i standardowego sięga nawet 30%, w tej chwili może ona wynosić nawet jedynie 5-6%. Niewątpliwie natomiast przynosi zyski w przyszłości, ponieważ zapotrzebowanie na energię takiego domu jest dużo niższe. W porównaniu z tradycyjnym budynkiem mieszkalnym dom energooszczędny potrzebuje od 3 do 5 razy mniej energii do ogrzewania. Mamy zatem pewność, że jego eksploatacja w ciągu kilku lat przyniesie widoczny zysk, który może pokryć wyższy koszt budowy domu.

Komfort i funkcjonalność

Dom energooszczędny to budynek na wskroś nowoczesny. Jego rozwiązania zapewnią nie tylko tańszą eksploatację, ale również z biegiem lat nie utracą swych zalet użytkowych. Będą kompatybilne z rozwijającymi się technologiami, np. w obszarze systemów grzewczych czy wentylacyjnych, a co za tym idzie przez wiele lat mogą spełniać nie tylko wymogi narzucane przepisami, ale również oczekiwania inwestorów w zakresie komfortu użytkowania. Podczas gdy budynki standardowe niebawem może czekać konieczność przeprowadzania działań modernizacyjnych, dom energooszczędny długo będzie spełniał najwyższe standardy nowoczesności.

Przykładem może być stworzony we wnętrzu mikroklimat i komfort cieplny – wentylacja mechaniczna zagwarantuje świeże powietrze o każdej porze roku, a odpowiednia izolacyjnośc termiczna przegród oraz nowoczesne systemy grzewcze sprawią, że we wnętrzu będzie utrzymywać się stała, optymalna temperatura.

Maksymalny komfort mieszkaniowy zapewni również optymalny rozkład pomieszczeń, zaprojektowany względem stron świata tak, aby życie mieszkańców toczyło się wraz ze słońcem. Konieczność racjonalnego gospodarowania przestrzenią sprawi, że wielkość powierzchni będzie dostosowana do potrzeb i brak będzie w niej tak zwanych martwych przestrzeni.

Ochrona środowiska

Nie bez znaczenia jest fakt, że dom energooszczędny to rozwiązanie dbające o ekologię. Przez samo zmniejszenie zapotrzebowania na energię przyczynia się do ochrony środowiska. Wykorzystanie zdrowych i ciepłych materiałów oraz stosowanie takich, które podlegają recyklingowi, służy mieszkańcom, ale także otaczającej przyrodzie. Budynek i jego wykończenie sprawiają, że zredukowana jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Korzystanie z instalacji służącej do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak promieniowanie słoneczne, ciepło z ziemi, wody czy powietrza, w znacznym stopniu ogranicza zanieczyszczanie środowiska i jego degradację.

Dom energooszczędny zawsze w cenie

Inwestor szybko przekona się o zyskach, które osiągnie korzystając z ekonomicznych systemów ogrzewania, bez względu na rosnące ceny tradycyjnej energii cieplnej. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść budynków energooszczędnych, jest ich wyjątkowa wartość rynkowa. Jeśli postanowimy się przeprowadzić, sprzedamy dom energooszczędny bez strat, a wręcz możemy na transakcji zyskać. Z biegiem lat wartość rynkowa tego typu budynków ciągle rośnie.


Mapa punktów handlowych

Znajdź punkt handlowy